Ten mężczyzna pozwolił prowadzić autopilotowi Tesli. Stłuczka? A może pełen sukces? Ta mina mówi wszystko!

Amerykański bloger specjalizujący się w motoryzacji postanowił przetestować na drodze system autopilota wbudowany w samochód Tesla. Czy systemowi, który ma samodzielnie zatrzymać pojazd na czerwonym świetle albo zaparkować można już zaufać?

Tesla Model S to najnowszy samochód zaprezentowany przez amerykański koncern stworzony przez Elona Muska, założyciela PayPal. Samochód stworzony przez firmę miliardera jest wyposażony w system o nazwie Autopilot umożliwiający autonomiczną jazdę.

Jak wyjaśnia Michael Ballaban, publikujący na blogu Jalopnik, Autopilot nie sprawi, że samochód sam dojedzie na miejsce przeznaczenia, ale rozpozna kolor światła sygnalizatora i znak drogowy. Pomaga kierowcy w określonych sytuacjach.

Elektronika, która widzi

Autopilot działa w oparciu o dane z radaru, kamery, dwunastu ultradźwiękowych czujników i GPS. Nieustannie monitoruje drogę i jej otoczenie. Co zatem potrafi system Tesli? Świetnie utrzymuje odległość od pojazdu przed nami - w razie potrzeby zatrzymuje się. Dba o to, byśmy nie przekroczyli linii wyznaczającej nasz pas ruchu.

Jak widać na zaprezentowanym poniżej filmie system szokuje, kiedy samodzielnie koryguje położenie samochodu - widać wtedy jak kierownica sama delikatnie się przekręca. Równie szokująca jest samodzielna zmiana pasa ruchu (decyzję o zmianie podejmuje kierowca włączając kierunkowskaz).

teslaFot. YouTube/Tesla/jalopnik.com

 

Autopilot ma też inne funkcje: ostrzega nas przed możliwością kolizji, pomaga podczas parkowania.

System wciąż znajduje się w fazie testów. Elon Musk twierdzi, że Autopilot nadal się uczy, co ważne wykorzystuje do tego dane przesyłane pomiędzy samochodami. Każdy pojazdy wyposażony w Autopilota jest więc źródłem "wiedzy" dla innych tego typu pojazdów.

Daleko do samosterującego się pojazdu

Amerykański bloger nie ma złudzeń - Autopilot nie sprawia, że samochodem można jeździć "z założonymi rękami". Kierowca powinien mieć ręce na kierownicy zawsze, bo system w każdej chwili może okazać się zawodny. Dlatego też Autopilot należy traktować jako asystenta, który ostrzeże nas w sytuacjach, w których najczęściej dochodzi do wypadków: przy zmianie pasa, przy włączaniu się do ruchu, przy parkowaniu na ciasnym parkingu. Rozwiązanie Tesli jak na razie nie jest jednak przełomowe, bo nie różni się za bardzo od rozwiązań innych producentów samochodów.

Elon Musk twierdzi, że już za kilka lat Autopilotowi będziemy mogli całkowicie zaufać, a nawet zasnąć za kółkiem. Wierzycie w to?

Więcej o:
Komentarze (24)
Ten mężczyzna pozwolił prowadzić autopilotowi Tesli. Stłuczka? A może pełen sukces? Ta mina mówi wszystko!
Zaloguj się
 • hiszpan25

  Oceniono 108 razy 90

  przypomina mi to stary zart:
  chcialbym umrzec jak moj dziadek - we snie...
  a nie jak jego pasazerowie krzyczacy z przerazenia...

 • pawel.lewski

  Oceniono 27 razy 17

  "Dba o to, byśmy nie przekroczyli linii wyznaczającej nasz pas ruchu."
  Poczekamy aż śnieg drogi przykryje.

 • Robert Jacek

  Oceniono 26 razy 14

  Kwestia kilku lat i kierownica pójdzie na śmietnik. Bo to bardzo młoda technologia. Jeszcze 10-15 lat temu jakby ktoś powiedział, że w 2015 roku po ulicach będą jeździć samochody bez kierowcy, to nikt by w to nie uwierzył. A jednak udało się rozwiązać masę niewiarygodnie skomplikowanych problemów i system działa. To jest niesamowite.

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 12 razy 6

  alez już istnieja takie systemy (rozpoznajace choćby czy przed maska jest osoba i co robi - w jakim kierunku idzie, itd), samodzielnie jezdżą i to nawet bez map (rozpoznając ulice czy drogę jako drogę - niekoniecnzie asfaltową)

  tyle ze jak na razie sa w fazach 'uniwersyteckich' - wiecznych testów

 • clex2

  Oceniono 2 razy 2

  Do jazdy po Polsce potrzebna będzie specjalna wersja programu.
  Na rozkopane drogi i kierowcow bez mózgu wykonujących najmniej przewidywalne manewry.

 • ryanmdusa

  0

  Czy polski przemysl w obecnym zaawansowaniu technicznym jest w stanie zbudowac porzadny rower? Mam powazne watpliwosci.
  Autopilot to dla Polski jest science fiction. Na razie na drogach niemal ekskluzywnie sa szroty z niemieckich zlomowisk, mobilne komory gazowe z poczatkow hitleryzmu, kiedy jeszcze nie znano Cyklonu B, i uzywano spalin diesla.

 • tomcioned

  0

  Ciekawe czy kiedyś nasze samochody powiedzą nam " Jak nam nie oddacie pełnej kontroli to będziemy w opozycji!! "?

 • kristofoser

  Oceniono 2 razy 0

  Jak widać na zdjęciu, słuchał Radia Maryja i modlił się, żeby kogoś nie rozjechać czy w coś nie walnąć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX