Babcia Wójcicka, czyli co my, Polacy, mamy wspólnego z Google

Pierwsza siedziba Google, podobnie jak w przypadku wielu firm z Krzemowej Doliny, była skromna. Ot, zwykły garaż. Należał do Zuzanny Wójcickiej, obecnej prezes YouTube. Okazuje się, że historia rodu Wójcickich, opisana na blogu Minakowski.pl, jest dość niesamowita.

Zuzanna Wójcicka to ważna postać w Google. Zarządza największym serwisem wideo świata - YouTube. Jest związana z firmą od początku - to w garażu Wójcickiej spółka miała pierwszą siedzibę. Związki Wójcickich z Google są o wiele poważniejsze. Anna, siostra Zuzanny, do niedawna była jeszcze żoną współzałożyciela największej internetowej firmy świata - Siergieja Brina.

Babcia Janina

Zuzanna i Anna Wójcickie to córki urodzonego w Warszawie profesora Stanisława Wójcickiego. Wraz z matką, Janiną Wójcicką, wyemigrował w 1949 roku do Szwecji, następnie do USA.

To właśnie losy Janiny Wójcickiej, "babci Google", poznaliśmy dzięki wpisowi na blogu Minakowski.pl

Złożoność losów Janiny Wójcickiej świetnie oddaje jej curriculum vitae odnalezione w archiwach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Urodziłam się dnia 19 lutego 1912 roku w Kuprowie koło Dyneburga dokąd rodzice moi Michał i Jadwiga z Bielskich zostali służbowo delegowani z Wilna. Wczesne dzieciństwo (od drugiego miesiąca życia) spędziłam w Nowej Wilejce pod Wilnem. Tam także ukończyłam trzy klasy gimnazjum (starego typu). Następne trzy klasy ukończyłam w Wołkowysku. Z powodu jednak długiej i ciężkiej choroby w r. 1929 przerwałam naukę. Gimnazjum ukończyłam jako eksternistka w Brześciu n./Bugiem dopiero 18 października 1933 r. Na Uniwersytet Jagielloński na Wydział Humanistyczny zapisałam się w październiku 1938 r.

Życiorys pełen zwrotów akcji

Brat Janiny Wójcickiej, Teodor Kozłowski, został w 1939 roku rosyjskim jeńcem, w 1940 roku, wraz z tysiącami polskich wojskowych, rozstrzelano go w Katyniu.

Jej mąż, Franciszek Wójcicki, od 1947 roku pełnił funkcje dyrektora w Radzie Narodowej RP, instytucji będącej emigracyjnym Sejmem. Pamiętajmy, że po zaatakowaniu Polski przez Niemcy i ZSRR rząd znalazł się na uchodźctwie.

Janina Wójcicka roku 1949 wyemigrowała do USA gdzie, po rozwodzie, poślubiła Halforda Lancastera Hoskinsa. Jej syn, Stanisław (Stanley) Wójcicki ożenił się z Ester Hochman. Zuzanna i Anna Wójcickie wywodzą się właśnie z tej rodziny.

Wedle wspomnienia pośmiertnego podróżowała wielokrotnie do Polski z ramienia Biblioteki Kongresu USA, gdzie pracowała od 1952 r. w Slavic Division. Robiła wiele dla kultury polskiej. Zajmowała się m.in. genealogią i heraldyką polską, publikując (jako Janina W. Hoskins) np. Polish genealogy & heraldry: An introduction to research. - pisze Minakowski.

Mamy więc całkiem sporo wspólnego z Google. Polacy mogą czuć się dumni! A początki Google były tak skromne...

Wszystkie informacje w tym materiale pochodzą z bloga Minakowski.pl