To ultradokładne zdjęcie podobno zrobił satelita. Nie całkiem w to wierzymy...

Zdjęcie które widzicie powyżej zostało ponoć zrobione z wysokości 600 kilometrów. Tak przynajmniej twierdzą twórcy, my sprawdzamy, czy to możliwe.
Spyfie zrobiono przy użyciu aparatu zainstalowanego na Deimos-2, przy pomocy kamery Iris w technologii ultra HD, ulokowanej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Orbitując na wysokości 600 km nad ziemią, satelita Deimos-2 wykonał przybliżenie na wybraną lokalizację i zrobił spektakularne zdjęcie z kosmosu. To ujęcie zostało potem przetworzone tak, aby uzyskać maksymalne zbliżenie na każdego z uczestników.

Czy to możliwe?

Wykonanie z tak gigantycznej odległości precyzyjnego zdjęcia tak niewielkiemu obiektowi jak grupka ludzi wydaje się wyzwaniem. Podjęła się go firma UrtheCast, która specjalizuje się w wykonywaniu zdjęć z kosmosu. Zdjęć nie byle jakich, bo w rozdzielczości Ultra HD. Jednak według samej firmy rozdzielczość aparatu daje 75 cm fotografowanego terenu na piksel. Jak by na to nie patrzeć, ludzie na zdjęciu są sfotografowani w znacznie lepszej rozdzielczości.

Niebezpiecznik.pl postanowił dopytać organizatorów promocyjnej akcji. Ci zapewnili, że zdjęcia, które widzimy zostały wykonane z satelity.

Spyfie zrobiono przy użyciu aparatu zainstalowanego na satelicie Deimos-2 oraz przy pomocy kamery Iris w technologii ultra HD, ulokowanej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z satelity zrobione było zdjęcie, a dodatkowo z MSK nagrany krótki film.
Jeśli chodzi o zdjęcie p. Siwiec (umieszczone w artykule Niebezpiecznika - dop. red.) jaki i innych uczestników [to] wykonane zostały [one] z satelity Deimos-2.

Problem w tym, że jak donosi czytelnik Niebezpiecznika nad uczestnikami promocyjnej akcji krążył też śmigłowiec, z pokładu którego również wykonywano zdjęcia. Z jednej strony to co potrafi zobaczyć satelita może budzić przerażenie osób dbających o ochronę prywatności. Z drugiej strony naprawdę nie wiemy jak bardzo zdjęcia, które oglądamy, poddano retuszowi wykorzystując fotografie wykonane ze śmigłowca.

UrtheCast publikuje pokaźną galerię zdjęć Ziemi wykonanych z kosmosu. Możecie więc sami ocenić, czy za pomocą tego sprzętu możliwe było wykonane zdjęcia, na którym tam wyraźnie widać ludzkie twarze. Mamy pewne wątpliwości.

Czym bawi się Bond? Sprawdziliśmy

Telewizor w zegarku

Fot. MGM/UA