Tak niedługo będzie wyglądał Facebook. Wielka zmiana już się zaczęła

Facebook wprowadza na kolejnym rynku możliwość publikowania artykułów prasowych bezpośrednio na swoim portalu. Znikają linki - czytać możemy nie opuszczając Facebooka.

"Instant Articles" to nowa usługa Facebooka, o której usłyszeliśmy w maju tego roku. Umożliwia wydawcom publikowanie artykułów bezpośrednio na portalu - bez wklejania linku i zmuszania użytkownika do opuszczania Facebooka.

Wczoraj największy serwis społecznościowy świata uruchomił swą usługę w Indiach, jest dostępna dla użytkowników urządzeń z Androidem.

Venture Beat wyjaśnia, że "Natychmiastowe Artykuły" pozwalają na bardzo szybkie ładowanie treści, wliczając w to zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, bezpośrednio z tablicy. Użytkownicy mieliby skorzystać na nowej funkcji, bo bez opuszczania serwisu mogliby korzystać ze wszelkich interaktywnych treści znajdujących się w artykule: map, filmów, animacji, nagrań audio.

Do tej pory dzięki funkcji Instant Articles można zapoznawać się z materiałami The Atlantic, BBC News, Bild, BuzzFeed, The Guardian, National Geographic, NBC, The New York Times czy Spiegel. Liczba wydawców wciąż jednak rośnie, podobnie jak zasięg usługi.

Polscy wydawcy podchodzą do Instant Articles z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony usługa może zwiększyć zainteresowanie poszczególnymi portalami czy tytułami - zwiększa się zasięg wpisów. Z drugiej strony nie do końca wiadomo, czy zyski z tego tytułu pokryją ewentualne straty z reklamy (użytkownik nie wchodzi na stronę serwisu, treść czyta na Facebooku).

"Moim zdaniem Instant Articles to znaczące posunięcie ze strony Facebooka, i w pierwszej chwili może się wydawać świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu zyskują wszyscy - zarówno czytelnicy, jak Facebook i wydawcy. [...] Jednak na dłuższą metę platforma może okazać się niebezpieczna. Po pierwsze dlatego, że stwarza dystans pomiędzy wydawcą i jego własnym serwisem internetowym a odbiorcami. Czytelnicy, którzy przywykną do tego, że otrzymują artykuły za pośrednictwem Facebooka, z czasem mogą w ogóle przestać odwiedzać platformę konkretnego wydawcy. Drugie zagrożenie wiąże się z finansami. [...] Ogólne zagrożenie polega zaś na tym, że obecnie dla większości użytkowników Google i serwisy społecznościowe są obecnie podstawową "bramką internetową", dzięki której docierają oni do konkretnych treści. Inicjatywy w rodzaju Instant Articles mogą w jeszcze większym stopniu sprawić, że internetowy kontent znajdzie się pod kontrolą kilku zaledwie internetowych graczy - przestrzega Paweł Nowacki." - stwierdza Paweł Nowacki, zastępca redaktora naczelnego ds. online "Dziennika Gazeta Prawna" w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.

Wolelibyście czytać artykuły bezpośrednio na Facebooku, czy wolicie kiedy jesteście przekierowani do docelowego serwisu? Prosimy o opinie.

Poznasz prawdę, nim na dobre spytasz. Wystarczy znać 9 sztuczek Google

Błyskawiczna odpowiedź od Google? Nie ma problemu

Fot. R.Kędzierski/Pexels

Więcej o:
Komentarze (14)
Tak niedługo będzie wyglądał Facebook. Wielka zmiana już się zaczęła
Zaloguj się
 • k.leee

  Oceniono 45 razy 37

  Super wiadomość! :-) Fatalnie się czułem, kiedy choć na chwilę musiałem opuścić fb :-/

 • nocny_pociag_z_miesem

  Oceniono 25 razy 21

  facebook,google,apple,microsoft,facebook,google,apple,microsoft...,a tak poza tym to co nowego w IT?

 • ulanzalasem

  Oceniono 15 razy 15

  Sieć w sieci...niektórzy nie będą wiedzieć, że poza FB coś istnieje i można się z niego wylogować, całkowita kontrola nad treściami docierającymi do obywateli.

 • czeski_honza

  Oceniono 12 razy 10

  Niech jeszcze trochę pomęczą mnie reklamami i niechcianymi postami - adieu!!!

 • m.godwin

  Oceniono 14 razy 8

  Nic nie zastąpi czytania bezpośrednio serwisu technologie.gazeta.pl, żaden Facebook się do niego nie umywa!

 • biker1757

  Oceniono 12 razy 8

  Przyszłość fb będzie taka jak z naszą-klasą po zmianie na nk , ludzie ludzie zrezygnują i tyle !

 • gazkom

  Oceniono 1 raz 1

  "...Instant Articles mogą w jeszcze większym stopniu sprawić, że internetowy kontent znajdzie się pod kontrolą kilku zaledwie internetowych graczy - przestrzega Paweł Nowacki."
  Nie jestem kontent z "contentu" tej wypowiedzi.
  Drogi Panie Nowacki, proszę zajrzeć do słowników i sprawdzić co oznacza słowo "kontent".
  Dobrego dnia Wszystkim życzę.

 • ktos210

  Oceniono 5 razy 1

  W DUPIE MA FEJSA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX