Internet przesyłany światłem? Estońska firma stworzyła Li-Fi 100 RAZY szybsze od Wi-Fi

Estońska firma Velmenni stworzyła system przesyłania danych za pomocą światła widzialnego. Li-Fi jest sto razy szybsze od Wi-Fi, ale ma poważne ograniczenia. Jakie?

Firma Velmenni z Estonii przeprowadziła udaną próbę transmisji danych z wykorzystaniem światła widzialnego. Za pomocą żarówek LED oświetlających pomieszczenie udało się uzyskać przesył na poziomie 1GB na sekundę. To sto razy więcej niż w przypadku tradycyjnego Wi-Fi. I znacznie więcej niż w przypadku działających już rozwiązań Li-Fi oferujących realny transfer na poziomie 10Mbps.

Jak to działa?

Do przesyłania informacji wykorzystane są zwykłe żarówki LED, które migoczą z olbrzymią, niezauważalną dla oka częstotliwością. Dane, przesyłane niczym za pomocą sygnałów Morse'a, są zbierane przez specjalny czujnik.

Sukces estońskiej firmy polega na tym, że po raz pierwszy poza laboratorium udało się uzyskać transfer danych na tak wysokim poziomie. Li-Fi ma jednak swoje ograniczenia - nie przenika przez ściany. Być może uda się opracować taką wersję systemu, która wykorzystywałaby wszystkie żarówki LED w budynku. Innym ograniczeniem jest brak możliwości tworzenia kilku niezależnych sieci - Wi-Fi może działać na różnych kanałach, dlatego w mieszkaniu, domu czy biurze może pracować wiele różnych routerów.

Nie trudno sobie jednak wyobrazić, że Li-Fi mogłoby znaleźć zastosowanie w centrach handlowych, miejscach publicznych, biurowcach. Na pełne wdrożenie tej technologii będziemy jednak musieli trochę poczekać.

Żarówki LED nadal mało popularne? Dlaczego?

Spisek


Więcej o:
Komentarze (47)
Internet przesyłany światłem? Estońska firma stworzyła Li-Fi 100 RAZY szybsze od Wi-Fi
Zaloguj się
 • nazimno

  Oceniono 64 razy 48

  Zachecam redaktora do nie pisania na takie tamaty, ktore sa poza jego mozliwosciami
  rozumienia czegokolwiek.

 • vladek

  Oceniono 37 razy 31

  Li-Fi jest sto razy szybsze od Wi-Fi

  Doprawdy? Ktorego Wi-Fi? 802.11b? c? a? n?
  Proponuje sie przeniesc do dzialu Pudelek z takim 'naukowym' podejsciem

 • zalogopeda

  Oceniono 18 razy 18

  ... w zasadzie mozna by z Pana, panie Kedzierski, habilitacje robic.

 • kataryniarski

  Oceniono 42 razy 18

  A tymczasem w Polsce, Prezes Kaczyński widzi studentów oglądających pornografię w sieci... po godzinach w zamkniętej już bibliotece!

 • Damian Markowski

  Oceniono 26 razy 12

  Bzdura na resorach. Aby był ful duplex (a taki w WIFI jest) w każdym komputerze musiała by być zamontowana taka sama żarówka. Już widzę taki efekt w centrum handlowym. Takie rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie w warunkach laboratoryjnych w wersji 1 na 1.

 • fafarafafafa

  Oceniono 28 razy 10

  Nie ma czegoś takiego, jak "żarówka LED". Żarówka to żarówka - emituje światło na zasadzie rozgrzewania do wysokiej temperatury elementu przewodzącego. LED natomiast to element półprzewodnikowy. Owszem, jest źródłem światła, ale nie jest żarówką!

 • pisdode

  Oceniono 14 razy 10

  Mała uwaga: chyba powinno być 1Gbps czyli 1G bitów na sekundę a nie 1GB na sekundę

 • pxyz

  Oceniono 15 razy 9

  Jak można napisać ŻARÓWEK i LED obok siebie?!?!
  Niech autor sprawdzi znaczenie słowa ŻARÓWKA i powie mi ile to ma wspólnego z technologią LED?! Gimbaza z gazety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX