NOKIA wraca na rynek smartfonów. Tym chce pokonać konkurencję?

Nokia przygotowuje się do powrotu na rynek smartfonów. W sieci znalazło się zdjęcie pierwszego smartfonu od czasu sygnowanego logiem fińskiej marki. Jeden szczegół zwrócił naszą uwagę.

Wygląda na to, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, o których pisaliśmy , Nokia zamierza wrócić na rynek smartfonów. Z prawnego punktu widzenia będzie to możliwe w przyszłym roku. Tak wynika z porozumienia z Microsoftem, który przejął od Nokii w zasadzie cały dział produkujący smartfony w roku 2013.

O nowym produkcie Nokii (firma ma prawo używać na smartfonach nazwy i loga od przyszłego roku) wiemy niewiele. Portal GSM Arena opublikował wizualizację na której widać smarfon C1. Nie jest jasne, czy producent wypuści kilka wersji: z Androidem, Windows 10 czy może z oboma systemami. Niestety nie ma stuprocentowej pewności, że poniższe zdjęcie przedstawia faktycznie produkt Nokii.

Nokia

Fot. za GMS Arena

W nowym "wcieleniu" fiński gigant chciałby podbić przede wszystkim Azję, rynki wschodzące. Atutem jest wciąż znana nazwa, przyzwyczajenia konsumentów. Problemem: gigantyczna konkurencja. W ciągu niemal trzech lat od przejęcia na rynku smartfonów zaszły bardzo poważne zmiany. Jedni producenci, tacy jak HTC, odnotowują straty i spadek udziału w rynku. Inni, jak choćby Huawei, coraz lepiej radzą sobie na rynkach europejskich.

Nokia może liczyć na sentyment klientów, marka wciąż ma sporą siłę. Dlatego wielu klientów może zdecydować się na wybór smarfonu Nokii w zasadzie wyłącznie przez nazwę, która budzi zaufanie. Nokii trudno będzie jednak wrócić do dawnej świetności. Jak będzie? Przekonamy się, gdy nowe smartfony trafią do sprzedaży.

Microsoft kontratakuje

Tymczasem Microsoft wypuszcza na rynek telefon, który przeznaczony jest dla mniej zaawansowanych użytkowników. Na indyjski rynek trafia Nokia 230 kosztująca 55 dolarów. Urządzenie zalicza się do feature phone'ów, jest jednak wyposażone w aparat "przystosowany do robienia selfie", ekran o przekątnej 2,8 cala, 64MB RAM i akumulator o pojemności 1200 mAh.

Umowa z Nokią pozwala Microsoftowi na czasowe wykorzystywanie marki Nokia do sygnowania feature phone'ów.