Już za 30 lat możemy być nieśmiertelni? Ta firma chce dać nam sztuczny umysł i... ciało

Amerykańska firma Humai ogłosiła, że tworzy system, który ma umożliwić nam nieśmiertelność. Mamy zyskać sztuczny umysł i sztuczne ciało.

Humai to niewielka amerykańska firma specjalizująca się w sztucznej inteligencji. Ogłosiła właśnie, że w ciągu najbliższych trzech dekad chce stworzyć technologię, która zapewni nam nieśmiertelność.

Firma twierdzi wręcz, że chce kompletnie zmienić pojęcie "życie po życiu". Każdy z nas mógłby bowiem przenieść swój umysł oraz informacje o swoim ciele do postaci cyfrowej.

Sztuczny umysł i sztuczne ciało

Koncepcja Humai nie jest być może szczególnie szokująca - przenoszenie umysłu do postaci cyfrowej jest nam znane chociażby z książek czy filmów. Firma chce pójść o krok dalej i stworzyć sztuczne ciało. Miałoby ono mieć wszystkie cechy "oryginału". Specjalne nanoczujniki, jak wyjaśnia Huffington Post , zbierałyby za naszego życia informacje o tym jak funkcjonujemy, wyglądamy, ruszamy się. Tuż przed naszą śmiercią nasz cyfrowy, sztuczny umysł miałby być podłączony do sztucznego ciała.

Przełomowa technologia czy...

Wizja Humai brzmi świetnie, ale wydaje się nam, że Humai chce zarobić na strachu przed śmiercią. Na stworzenie tak zaawansowanej technologii przyjdzie nam czekać dłużej niż trzy dekady. Kalifornijska firma chce zachować wszystkie cechy naszego umysłu: wspomnienia, osobowość, świadomość. Nie wyjaśnia jednak w jaki sposób zamierza to zrobić. Wizja Humai jest bardzo interesująca, jednak w kwestii możliwości sztucznej inteligencji lepiej słuchać chyba bardziej zasłużonych ekspertów, takich jak  Ray Kurzweil. Ten futurolog współpracujący między innymi z Google nie ma wątpliwości, że stworzymy potężne maszyny.

"Jesteśmy cywilizacją ludzko-maszynową. Maszyny są częścią naszej inteligencji. [Dzięki nim] jestem zdecydowanie bardziej wydajny teraz niż byłem 40 lat temu. [...] Do 2045 roku zwiększymy inteligencję naszych maszyn miliardy razy." - stwierdził.

Czy chcielibyście żyć wiecznie posiadając sztuczny umysł i ciało?

Nieśmiertelność? A może wystarczy, że będziemy żyć 150 lat?

114 year old Walter Breuning sits for an interview with a reporter for the Associated Press in the lobby of his senior residence in Great Falls, Mont, on Oct. 6, 2010.  Officials at a Montana retirement home say the world's oldest man has died. Walter Breuning was 114, making him the oldest man and the second-oldest person in the world. Breuning was born on Sept. 21, 1896, in Melrose, Minn., and moved to Montana in 1918.  Breuning lived at the Rainbow Senior Living retirement home in Great Falls.  Retirement home spokeswoman Stacia Kirby confirmed that Breuning died Thursday, April 14, 2011 of natural causes in a Great Falls hospital. (AP Photo/Mike Albans)

Fot. Michael Albans AP

Więcej o:
Komentarze (45)
Już za 30 lat możemy być nieśmiertelni? Ta firma chce dać nam sztuczny umysł i... ciało
Zaloguj się
 • Lukasz

  Oceniono 52 razy 28

  Co za oszustwo. By przenieść świadomość do postaci cyfrowej, musimy najpierw wiedzieć czym jest świadomość, gdzie jest i jak funkcjonuje. Musiałby się dokonać gigantyczny postęp w dziedzinie nanotechnologii, informatyki(komputer kwantowy, mózg to nie jest zerojedynkowy twór, a komputer kwantowy działający na zasadzie impulsów elektrycznych i...optycznych, część synaps zachowuje się jak hologramy), biologii, genetyki. Prędzej dojdziemy do nieśmiertelności, zachowując to co mamy, czyli obecne ciała, nieustannie je naprawiając i wydłużając telomery bez nowotworów.
  Oba cele wydają się karkołomne, a ta firma próbuje najtrudniejszego. Łatwiejszy cel wymaga setek miliardów dolarów i lat pracy. Nieśmiertelność jest zresztą możliwa, nawet w ciągu roku. Jednak ludzkość woli oglądać tańce z gwiazdami, zajmować się światopoglądem, czy choćby bezmyślnie żreć bez celu. Gdyby ludzkość skoncentrowała się na jednym celu, np. uzyskanie nieśmiertelności, zrobilibyśmy to błyskawicznie. Niestety, budżety wydaje się na broń i amunicję.

 • Cichy Fragles

  Oceniono 10 razy 8

  Postęp techniczny bywa nieprzewidywalny, ale w te 30 lat nie wierzę. Nawet nie rozumiemy porządnie działania mózgu, więc jak tu w ogóle mówić o symulowaniu go w komputerze? I w jaki sposób pozyskać informację o dokładnym stanie wszystkich ~10^11 neuronów (zakładając symulację na poziomie komórkowym) w jednym momencie, żeby ten stan skopiować? Poziom komplikacji jest tak wielki, że stawiałbym raczej na 130 lat, jeśli w ogóle.

  BTW: cichyfragles.pl/2015/11/01/dlaczego-nie-bedziemy-zyc-wiecznie/

 • pan.szklanka

  Oceniono 9 razy 7

  Gliński już przeniósł się do tabletu i z powrotem.

 • zapiski_dziada

  Oceniono 11 razy 7

  "Każdy z nas mógłby bowiem przenieść swój umysł oraz informacje o swoim ciele do postaci cyfrowej."
  Chyba się trochę spóźnili, bo Google i Microsoft już to robią a nazywa się to u nich telemetria. Rewolucja nastąpi wtedy jak będzie można pofiglować z Cortaną.Na razie potrafi kawały opowiadać.

 • 99makabra1977

  Oceniono 14 razy 6

  Nic nowego, już 2 tysiące lat temu wymyślono nieśmiertelność duszy. Niektórzy dobrze z tego żyją, obiecują niebo tanim kosztem.

 • shego

  Oceniono 9 razy 5

  To jest oszustwo, ten czlowiek nie jest naukowcem a wszystko co przedstawia w kickstarterze to tylko i wylacznie koncept. Proba zarobienia pieniedzy na najbogatszych

 • bies127

  Oceniono 14 razy 4

  Przecież to kopia będzie żyć, a oryginał umrze. Co mnie obchodzi, że będzie funkcjonowało jakieś moje odwzorowanie? Gdyby wymyślić sposób na utrzymanie funkcji neuronów, uchronić je przed degeneracją, i wsadzić taki mózg do syntetycznego ciała, to co innego. Moim zdaniem to dopiero w XXII albo i w XXIII wieku.

 • bies127

  Oceniono 9 razy 3

  W sumie, mowa przecież o klonowaniu cyfrowym, a stworzenie własnego klona nie oznacza sposobu na nieśmiertelność. Klon to drugi niezależny byt, choć bardzo podobny. Nie rozumiem, jak można się podniecać czymś takim, obejrzyjcie 6 dzień i Transcendencję, Bladerunnera i Total Recall, wszystko tam wyjaśnili.

 • ugrydul

  Oceniono 3 razy 1

  Bajdoły na poziomie historyjek o bozi w niebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX