Nie wyobrażaliśmy sobie, że smartfon może nie mieć tego portu. Apple chce go wyrzucić z iPhone'a?

Jeśli potwierdzą się doniesienia mediów kolejny iPhone będzie niekompatybilny ze... standardowymi słuchawkami. Apple chce usunąć port MiniJack.

Smartfony muszą być coraz nowocześniejsze i coraz cieńsze. Dlatego Apple, według doniesień japońskiego bloga  MacOtakara, w kolejnym iPhonie usunie standardowy port słuchawkowy. Mówiąc obrazowo następca iPhone 6 s może być niekompatybilny ze standardowymi słuchawkami.

Jak zatem będziemy słuchać muzyki na iPhonie? Engadget zwraca uwagę, że Apple umożliwia podłączanie słuchawek przez port Lightning. Za sprawą dobrego przetwornika DAC można cieszyć się dźwiękiem w znacznie lepszej jakości (wyższej "rozdzielczości"). Na rynku są już takie słuchawki - rok temu Philips zaprezentował model Fidelio.

Co zyska Apple na usunięciu portu MiniJack? Zniknie jedna z przeszkód, by odchudzić iPhone'a o kolejny milimetr. A przy okazji konsumenci będą mogli kupować też nowe, lepsze, słuchawki.

Zmniejszanie grubości urządzeń jest stałym trendem, dlatego inni producenci również mogą usuwać port słuchawkowy z urządzeń. Słuchawek będziemy mogli używać za pomocą portu USB lub przez Bluetooth.

Obecnie to najcieńszych smartphonów można zaliczyć: Huawei P8 (6,4mm) czy Samsung Galaxy A8 (5,9mm). iPhone 6s ma 7,1 mm grubości.

Więcej o:
Komentarze (73)
Nie wyobrażaliśmy sobie, że smartfon może nie mieć tego portu. Apple chce go wyrzucić z iPhone'a?
Zaloguj się
 • menel13

  Oceniono 292 razy 292

  >>> A przy okazji konsumenci będą mogli kupować też nowe, lepsze, słuchawki.<<<

  Wszystko prawda tylko że nie "mogli" a "musieli" i nie "lepsze" a "droższe".

 • zjadacz_hadronow

  Oceniono 86 razy 76

  OK, tylko niech nikt nie robi ze mnie idioty, że chodzi o grubość. Mam jakiegoś starszego iPoda nano, który jest cieńszy od każdego iPhone'a, a nadal ma port słuchawkowy. Ile niby grubości miałby mieć ten nowy iPhone, żeby problemem była średnica standardowego jacka? 3 milimetry? To mi się złamie jeszcze zanim włożę do kieszeni.

 • antoniferdynand

  Oceniono 61 razy 61

  Kolejna ściema Appla. Tak naprawdę chodzi o wymuszenie zakupu akcesoriów tej firmy za cenę 3-4 wyższą niż ich realna wartość. Nie wiem jak teraz, ale jeszcze chwile temu pomiędzy sprzętem z pamięcią 16GB, 32GB a 64GB różnca w cenie oscylowała na poziomie 100USD podczas gdy detaliczna cena karty pamięci (np. SD Nano) kosztowała 10 USD - uwzględniając marże producenta i sprzedawcy, transport, opakowanie, etc. W realu zapewne koszt 32GB na poziomie dostaw fabrycznych pewnie nie przekracza 5 USD. W tym przypadku również wskazywano, ze slotu nie da się zrobić bo to inna prędkość, integracja, bezpieczeństwo, itp, itd.

 • janjan101

  Oceniono 60 razy 58

  To proste, chodzi o odchudzenie - portfeli matołów gadżeciarzy.;

 • bzykk

  Oceniono 52 razy 50

  A ja mam to w dupie!
  Ajfona sobie nie kupię!

 • piotr.grd

  Oceniono 53 razy 43

  Innymi słowy (pomiędzy innymi zaletami i wadami): sprawmy, by było jeszcze więcej elektrośmieci. Tym razem wyrzućmy standardowe słuchawki.

  <sarkazm> Najlepiej to w ogóle zmieniajmy sprzęty co kilka miesięcy, gdy tylko jakakolwiek nowinka techniczna się pojawia, bez względu na to czy stary sprzęt jeszcze działa, spełnia swoją funkcję i mógłby być nadal być użytkowany czy nie. Ważne, by podążać za trendami. </sarkazm>

 • chicki_s

  Oceniono 41 razy 39

  Poczują się wyjątkowo!!!, wyróżnieni i dopieszczeni. Jak dziesiątki milionów innych na całym świecie płacących za to poczucie 4 razy więcej niż zdrowy rozsądek by sugerował.

 • spoxel

  Oceniono 42 razy 32

  wytłumaczcie plz redaktorzynie na czym polega konwersja dac bo mi ręce opadają... a jeszcze lepiej - niech go ktoś wyśle na kurs odróżniania marketngowego bulgotu od praw fizyki. dać się wkręcić w "cyfowość słuchawek" - mnie to w sumie robi dzień. może faktycznie przesuną stopień wyjściowy z komórki do wtyczki słuchawek, wtedy będzie to uzasadniało sprzedaż takich słuchawek za 50usd a nie za 5usd, ale to już problem kupujących :))) niestety, jakości dźwięku taki fakt przemieszczenia dac i wzmacniacza o 3cm jakoś zauważalnie nie poprawi :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX