Nowy dron Amazona to hybryda samolotu i helikoptera

Tuż przed świętami Amazon pokazał swój najnowszy model bezzałogowej latającej maszyny, która ma dostarczać niewielkie przesyłki.

Rok temu Amazon zapowiadał, że już niedługo będzie dostarczać swoim klientom paczki przy pomocy dronów. Opublikował przy tym film, na którym niewielka latająca maszyna przenosi żółte pudełeczko z charakterystycznym "a" z magazynu prosto na ogródek klienta. Usługa została nazwana Amazon Prime Air. Dron miał dostarczać paczkę w ciągu 30 min od złożenia zamówienia.

Mimo zapowiedzi, że drony-kurierzy pojawią się niedługo, do dziś usługa nie została uruchomiona, a z biegiem miesięcy robiło się o niej coraz ciszej. Jak się okazuje, amerykańska firma nie porzuciła projektu (albo chce o sobie przypomnieć tuż przed świętami). W niedzielę w nocy na stronie Amazona został opublikowany film z nowym typem drona, który jest hybrydą samolotu i helikoptera. Do prezentacji urządzenia zatrudniono Jeremy'ego Clarksona, byłego prowadzącego program Top Gear.

Czego dowiadujemy się o nowym urządzeniu Amazona? Po załadowaniu do niego paczki, pionowo unosi się na wysokość 400 stóp (ok. 120 m), po czym uruchamiane jest tylne śmigło zmieniające urządzenie z "helikoptera" w "samolot". Takie rozwiązanie ma zdecydowanie zwiększyć zasięg. W materiale mowa jest o 15 milach (ok. 24 km). Ponadto drona wyposażono w system pozwalający unikać kolizji. Wygląda też na to, że w porównaniu z poprzednim modelem, urządzenie zdecydowanie urosło.

 

Dron AmazonaFot. Amazon

 

Co ciekawe na filmie mowa jest o całej rodzinie dronów nad jaką pracuje Amazon. Różne modele mają być przeznaczone do różnych zadań. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy usługa zostanie uruchomiona.