Nowy dron Amazona to hybryda samolotu i helikoptera

Tuż przed świętami Amazon pokazał swój najnowszy model bezzałogowej latającej maszyny, która ma dostarczać niewielkie przesyłki.

Rok temu Amazon zapowiadał, że już niedługo będzie dostarczać swoim klientom paczki przy pomocy dronów. Opublikował przy tym film, na którym niewielka latająca maszyna przenosi żółte pudełeczko z charakterystycznym "a" z magazynu prosto na ogródek klienta. Usługa została nazwana Amazon Prime Air. Dron miał dostarczać paczkę w ciągu 30 min od złożenia zamówienia.

Mimo zapowiedzi, że drony-kurierzy pojawią się niedługo, do dziś usługa nie została uruchomiona, a z biegiem miesięcy robiło się o niej coraz ciszej. Jak się okazuje, amerykańska firma nie porzuciła projektu (albo chce o sobie przypomnieć tuż przed świętami). W niedzielę w nocy na stronie Amazona został opublikowany film z nowym typem drona, który jest hybrydą samolotu i helikoptera. Do prezentacji urządzenia zatrudniono Jeremy'ego Clarksona, byłego prowadzącego program Top Gear.

Czego dowiadujemy się o nowym urządzeniu Amazona? Po załadowaniu do niego paczki, pionowo unosi się na wysokość 400 stóp (ok. 120 m), po czym uruchamiane jest tylne śmigło zmieniające urządzenie z "helikoptera" w "samolot". Takie rozwiązanie ma zdecydowanie zwiększyć zasięg. W materiale mowa jest o 15 milach (ok. 24 km). Ponadto drona wyposażono w system pozwalający unikać kolizji. Wygląda też na to, że w porównaniu z poprzednim modelem, urządzenie zdecydowanie urosło.

 

Dron AmazonaFot. Amazon

 

Co ciekawe na filmie mowa jest o całej rodzinie dronów nad jaką pracuje Amazon. Różne modele mają być przeznaczone do różnych zadań. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy usługa zostanie uruchomiona.

Więcej o:
Komentarze (27)
Nowy dron Amazona to hybryda samolotu i helikoptera
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 26 razy 24

  Hmm,
  jakby polskim "paletom dodać skrzydeł i śmigieł" to byłby niezły hit eksportowy?!

 • tubylec_ww

  Oceniono 18 razy 14

  Zobaczyłem filmik i uderzyło mnie, że dziewczynka nawet nie podziękowała. Po co komu taki dron?

 • niezalany

  Oceniono 14 razy 12

  stawiam dolary przeciwko orzechom, że krótko po pojawieniu się dron-kurierów pojawią się również dron-hakerzy...

 • cometto-pl

  Oceniono 15 razy 9

  24 km zasięgu lotu, oznacza obszar działania w promieniu maksymalnie 10 km od bazy - w której musi być na miejscu KAŻDY towar, żeby to miało jakiś sens. Marnie to widzę.

 • Robert Jacek

  Oceniono 6 razy 6

  Rany, rany, co za rzetelność dziennikarska. W USA trwają prace nad uregulowaniem kwestii związanych z przestrzenią powietrzną stąd prace nad tą technologią nieco wyhamowały. Jak firmy będą wiedziały jak dużego drona można wybudować, na jakiej wysokości będzie mógł latać, jakie systemy zabezpieczeń posiadać i czy John będzie mógł zestrzelić drona przypadkiem przelatującego nad jego posesją, to wtedy wszystko ruszy z kopyta. Albo i nie ruszy, bo jak przepisy będą zbyt restrykcyjne, to technologia nie będzie zbyt opłacalna. I ta druga kwestia jest również całkiem możliwa, bo wojsko i policja chciałyby utrzymać swoją powietrzną przewagę nad obywatelami.

 • kirk11811

  Oceniono 7 razy 5

  Pan Piotr jest jak zwykle niedoinformowany. O usłudze nie jest coraz ciszej, wręcz przeciwnie, jest coraz głośniej. Na przeszkodzie w USA stoi jednak FAA czyli Federal Aviation Agency i wydawane przez nią przepisy. Te obecnie obowiązujące uniemożliwiają uruchomienie tego typu usług. Amazon i inni usilnie zabiegają o ich zmianę, ale coś powoli to idzie.

 • kocurxtr

  Oceniono 2 razy 2

  pomijająć wady i zalety, można stwierdzić, że są kraje gdzie technikę się rozwija...
  unas.. cóż niedługo będzie zakazana nawet teoria Darwina...

 • adin_null_adin

  Oceniono 2 razy 2

  Bez wydajnego żródła zasilania to są mrzonki.

 • nepwk

  Oceniono 4 razy 2

  trolowanie amazona level easy
  wydrukuj kartke z logo amazon, połóż na trawnik niech się drony gubią ;]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX