Ten niepozorny kawałek papieru może być początkiem rewolucji w urządzeniach mobilnych

Grupie szwedzkich naukowców udało się stworzyć wyjątkowy papier. Jest magazynem energii, można go naładować i rozładować setki razy. Ma jeszcze jedną cechę, która sprawia, że kiedyś może pojawić się w urządzeniach mobilnych.

Niewielki arkusz papieru, który widzicie na zdjęciu powyżej może przyczynić się do zrewolucjonizowania urządzeń mobilnych. Materiał stworzony przez naukowców z Linköping University ma niezwykłe cechy. Składa się z włókien celulozy otoczonych przewodzącym polimerem. Sprawia to, że może pełnić funkcję magazynu energii zachowując przy tym elastyczność.

"Power Paper" ma pojemność jednego farada, ponadto pozwala naładować i rozładować się setki razy. Te cechy sprawiają, że  można myśleć o jego praktycznym zastosowaniu w niewielkich urządzeniach.

Dla zastosowania materiału ważne jest również to, że można go wytwarzać w arkuszach o różnej grubości, a zatem i pojemności. Może to oznaczać,że Power Paper ma szansę znaleźć zastosowanie w małych i cienkich urządzeniach jak i większych.

Szwedzi podchodzą do swojego wynalazku pragmatycznie: chcą stworzyć maszyny pozwalające produkować go na skalę przemysłową i zaoferować branży elektronicznej rozwiązanie łatwiejsze do wdrożenia.

Użytkownicy mogą na wynalazku Szwedów skorzystać. Każda technologia, która pozwala tworzyć małe urządzenia, czujniki, sprawia, że łatwiej nam będzie korzystać z internetu rzeczy.

Więcej o:
Komentarze (12)
Ten niepozorny kawałek papieru może być początkiem rewolucji w urządzeniach mobilnych
Zaloguj się
 • figlarczyk

  Oceniono 49 razy 17

  Szwedzka technologia? Przecież Szwecja już się kończy pod lewackim butem, przyszłością są katolickie technologie z Polski.

 • stop.pek

  Oceniono 14 razy 10

  Dziennikarze Wyborczej naprawdę mają problem z określeniem jaka informacja jest istotna a jaka nie. 1F ale w jakiej objętości?:) Jaka jest gęstość energii w tym kondensatorze?:)

  A 4 rekordy tego kondensatora o jakich piszą w tekście źródłowym to też nie warte są wspomnienia?

  Jakość tej informacji: Szwedzi stworzyli elastyczny kondensator(ale to nie jest nic nowego) i będzie super.

 • mieloneczka

  Oceniono 6 razy 2

  "One sheet, 15 centimetres in diameter and a few tenths of a millimetre thick can store as much as 1 F, which is similar to the supercapacitors currently on the market. The material can be recharged hundreds of times and each charge only takes a few seconds." [www.liu.se]

 • pe1

  Oceniono 1 raz -1

  O ile dobrze liczbę, to 1F odpowiada pojemności 0,277mAh. Nawet mikroskopijne tradycyjne ogniwa mają większe pojemności. Gdzie ta rewelacja?

 • sieradz2

  Oceniono 7 razy -3

  Kiedyś w szkole uczono mnie, że 1F jest olbrzymią wielkością. Cytuję za Wkipedią "Farad jest bardzo dużą jednostką. Kula ziemska ma pojemność ok. 0,0007 F lub inaczej 700 µF"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX