Google przyspieszy ładowanie stron w smartfonie. AMP rusza w lutym

Google ogłasza, że w lutym w sieci powinny pojawić się pierwsze strony wykonane w standardzie AMP. Mają wyświetlać się na smartfonie znacznie szybciej, będą przy tym bogate w treści multimedialne. Prócz tej zalety są jednak i wady.

Zobacz też: Facebook dostępny bez internetu

 

W październiku Google ogłosił rozpoczęcie prac nad nowym standardem, w którym mają powstawać strony internetowe. Chodzi o AMP ("Accelerated Mobile Pages Project"). Google deklaruje, że strony tworzone według nowych wytycznych będą równie bogate w treści, co standardowe. Użytkownicy wciąż będą mogli przeglądać filmy, załączone wpisy z Facebooka czy Twittera. Pomysł nie polega więc na okrojeniu treści, nie jest to powrót do koncepcji internetu WAP.

W prace nad AMP zaangażowało się kilkudziesięciu wydawców, wśród nich Wall Street Journal, New York Times, Huffington Post, BuzzFeed, The Washington Post, BBC, The Economist. Google kusi ich tym, że strony wykonane w nowym standardzie mają być specjalnie oznaczane w Google - użytkownicy korzystające ze smartfonów powinni więc częściej z nich korzystać.

Wadą rozwiązania jest konieczność pracy nad kolejną wersją strony. Dziś serwisy są dostępne w wersji na urządzenia stacjonarne i mobilne, teraz twórcy treści będą musieli zadbać o kolejny standard. To może sprawić, że nie wszystkie portale zaangażują się w projekt, a zatem niewiele będzie treści dostępnych w tym standardzie.

Pierwsze witryny AMP mają pojawić się w sieci w lutym.

[za Tech Crunch ]