Użytkownicy WhatsApp w Brazylii odcięci od aplikacji. Sąd ukarał Facebooka, ale na tym może się nie skończyć

Decyzją sądu w Sao Bernardo brazylijscy użytkownicy stracą na 48 godzin dostęp do aplikacji WhatsApp. Blokada ma być reprymendą za brak współpracy przy kryminalnym dochodzeniu prowadzonym przez władze. Mark Zuckerberg skomentował sytuację. W jej tle jest jednak o wiele poważniejsze zagrożenie.

Zobacz też: Eksperyment z lustrem. Co o nas zdradził?

 

Brazylijskie władzy ogłosiły, że odcinają na 48 godzin dostęp do aplikacji WhatsApp. Jak twierdzi agencja Reutera ma to być kara za nieprzekazanie przez Facebooka lokalnemu sądowi kryminalnemu danych jednego z użytkowników aplikacji.

WhatsApp jest komunikatorem. Pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych i rozmowy głosowe.Pierwszy rok użytkowania jest bezpłatny, a każdy kolejny kosztuje tylko $0.99 rocznie. WhatsApp można zintegrować z telefonem w taki sposób, by odbierać i wysyłać za jej pomocą również normalne wiadomości SMS i dzwonić. Więcej na temat mobilnych aplikacji tego typu przeczytacie tutaj.

Dotkliwa kara

Zablokowanie dostępu do aplikacji jest dotkliwą karę, bo korzysta z niej, z uwagi na spore koszty połączeń telefonicznych, 93% brazylijskich internautów. To 110 milionów osób (ludność Brazylii wynosi 200 mln.). Na sytuacji zyskują już konkurenci - aplikacja VOIPowa Telegram zyskała 1,5 mln użytkowników. Jeśli podobne blokady miałyby się powtarzać Facebook może stracić trwale sporo klientów na jednym z najważniejszych rynków.

Zuckerberg: bronimy prawa do prywatności

Całą sytuację skomentował założyciel Facebooka.

"Jestem zdumiony, że nasze działania mające na celu ochronę prywatności wywołały tak ekstremalną decyzję, której skutkiem jest ukaranie wszystkich użytkowników WhatsApp". - stwierdził Zuckerberg.

Nie do końca wiemy, kto ma rację w tym konkretnym sporze. Z jednej strony jasne jest, że dane, których zażądał sąd były związane ze sprawą kryminalną. Z drugiej strony: nie wiemy jednak jakie konkretnie informacje miał przekazać Facebook.

Konflikt interesów w tle

Blokada WhatsApp ma jednak drugie dno. Jak wyjaśnia TechCrunch brazylijskie telekomy, niezadowolone z utraty zysków, lobbują za uznaniem WhatsApp za aplikację nielegalną. Miałaby naruszać interesy w taki sam sposób, jak Uber narusza interesy taksówkarzy. WhatsApp jest wskazywany jako przyczyna rezygnacji milionów Brazylijczyków z korzystania z kart SIM.

Brazylia nie chce internetu jaki znamy?

Blokada WhatsApp może być dla brazylijskich internautów najmniejszym z problemów. Władze podejmują bowiem pewne kroki w celu regulacji internetu. Tech Crunch twierdzi, że tak naprawdę chodzi o to, by zabronić publikowania krytycznych treści w mediach społecznościowych, ocenzurować sieć. Brazylijscy politycy maja wręcz nienawidzić internetu.

Internet uwiera władze?

Brazylia nie byłaby pierwszym krajem wprowadzającym tego typu ograniczenia. Podobne od niemal dwóch lat obowiązują w Turcji, gdzie operatorzy internetowi muszą gromadzić dane dotyczące aktywności użytkowników i blokować wskazane przez władze strony bez czekania na wyrok sądu.

Trudno postawić granicę pomiędzy ochroną użytkownika wynikającą z dbanie o jego prywatność, a utrudnianiem postępowania w sprawie kryminalnej. Trudno wskazać jakie zachowania władz są już cenzurą internetu, a jakie zapobiegają szerzeniu treści pełnych nienawiści czy fałszywych oskarżeń. Dbałość o dobro obywateli jest zazwyczaj pretekstem do kneblowania wolności słowa. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest pozwolić obywatelom mówić i ponosić odpowiedzialność za słowa.

Więcej o:
Komentarze (23)
Użytkownicy WhatsApp w Brazylii odcięci od aplikacji. Sąd ukarał Facebooka, ale na tym może się nie skończyć
Zaloguj się
 • fakit.pl

  Oceniono 94 razy 76

  Hehe, jak Brazylia chce dane, to nie, bo ochrona prywatności, jak US chce dane, to proszę bardzo, bo bezpieczeństwo narodowe :)

  Zuckerberg hipokryta!

 • ulanzalasem

  Oceniono 24 razy 20

  "Jak wyjaśnia TechCrunch brazylijskie telekomy, niezadowolone z utraty zysków, lobbują za uznaniem WhatsApp za aplikację nielegalną. Miałaby naruszać interesy w taki sam sposób, jak Uber narusza interesy taksówkarzy. "

  Niech od obrotów na WhatsAppie w Brazylii Facebook płaci tam podatki :E
  Ochrona prywatności ?! Ale sprzedawanie danych firmom do wciskania reklam to czym niby jest Marku ?!
  Jest kilka problemów - np. ogromna władza nad treściami trafiającymi do szczególnie młodego pokolenia, właśnie przez Facebooka. Internet w internecie.
  Kolejna to podatki - firmy rejestrują się np. w Irlandii i nawet stamtąd dalej transferują zyski.
  Kolejna to fakt, że USA w tej chwili posiadają monopol na systemy na komputerach. Do tego posiadają monopol np. w przeglądarkach, a udział IE/Edge może i spada, ale za to Chrome rośnie.
  Do tego wszystkie wyszukiwarki również są made in USA.
  Następnie cała komunikacja mobilna w sensie telefonii komórkowej na smartphonach odbywa się poprzez amerykańskie firmy, głównie na serwerach u nich. Microsoft - WP, iOS i Apple oraz Google i Android mają praktycznie 99% rynku. Rozmowy, smsy, komunikacja przez np. wbudowane aplikacje. Była europejska Nokia z własnym systemem, który nie był z USA, jak na tamte czasy niezłym, dającym najwięcej swobody, ale MS kupił Nokię. W miejsce tego dał swój system i z 30% mają 2%. Kiedy szef Nokii, który przyszedł z...Microsoftu akcje stały po 15$, a spuścił je nawet do 2$...i sprzedał dział mobilny. Za takie coś i pozbawienie nas konkurencji UE powinna ową sprzedaż zablokować. Bo to tak jakby wszystkie stacje telewizyjne, radiowe poszły w ręce wyłącznie 2-3 firm amerykańskich, wszystkie z UE.
  No, ale jak facet mówi o ochronie prywatności, a amerykanie bez wyroków torturują ludzi w Guantanamo ? Tak samo w Polsce - można walczyć z terroryzmem, ale dlaczego robiono to w Polsce ? Bo jesteśmy frajerami ? Dlaczego amerykanie nie przesłuchiwali tych ludzi na swoim terytorium :>
  Teraz jak barany mamy w ciemno podpisać TTIP - Kopacz powiedziała, że...zrobi to jak najszybciej xD PiS pewnie będzie nie lepszy. Już nawet pomijając monopol w sensie rynkowym, mamy prawie monopol przepływu treści, informacji. A to niebezpieczne dla obywateli i firm z UE czy poszczególnych państw.

 • piano35

  Oceniono 44 razy 14

  " Trudno wskazać jakie zachowania władz są już cenzurą internetu, a jakie zapobiegają szerzeniu treści pełnych nienawiści czy fałszywych oskarżeń. Dbałość o dobro obywateli jest zazwyczaj pretekstem do kneblowania wolności słowa. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest pozwolić obywatelom mówić i ponosić odpowiedzialność za słowa."

  HAHAHAHA hipokryzja i klamstwa GWna, wam wystarczy do cenzurowania ze ktos nie chce wpuszczac do Polski terorystow.

 • ksobier

  Oceniono 4 razy 4

  Ooo. Ciekawe. A mowia, ze uzywa tego 90milionow w brazylii.

 • chumski

  Oceniono 4 razy 2

  Ja bym się nie śmiał bo Jarek na pewno zablokuje złośliwe wpisy na swój temat.Nie może naród kpić z "naczelnika"

 • taktojahhh

  Oceniono 2 razy 2

  Przypominam, że Internet to nie tylko strony www, tylko łącze do przekazywania danych. Płacąc za internet wykupujesz prawo do transmisji dowolnych danych. Nic nie stoi na przeszkodzie w tworzeniu własnych protokołów, aplikacji czy podsieci.

 • salto30

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy nieudacznik "ureguluje" polski Internet?

 • liberau

  Oceniono 3 razy 1

  Firmy amerykańskie typu FB czy Google decydują o indywidualnych losach milionów ludzi w różnych krajach nie podlegając żadnym zasadom organizującym życie publiczne w tych krajach ani też żadnej odpowiedzialności finansowej czy karnej. Trudno popierać zapędy brazylijskich polityków do kneblowania wolności słowa w necie, ale nie sposób również akceptować formuły wolności słowa narzucanej przez amerykańskie korporacje, dla których dyskwalifikująca bywa wypowiedź na temat homoseksualisty lub kawałek gołego cycka, ale akceptowalne są filmy z obcinania głów przez islamistów czy gangi narkotykowe, choć rozpowszechnianie takich treści służy interesom tych grup. Na to nie ma bata - albo raczej nie było. W tym kontekście przykład Brazylii trzeba chyba oceniać pozytywnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX