Co zrobić z nietrafionym prezentem? 4 dobre sposoby

Przeważnie bardzo się staramy, żeby kupić bliskim pod choinkę prezent, który sprawi im radość. Ale czasem zdarzy się, że podarunek okaże się nietrafiony. Co z nim wtedy zrobić? Radzimy.

Teoretycznie każdy z nas zna odpowiedź - prezent można odsprzedać.

1. Sprzedać prezent na Allegro, OLX, Gumtree

Ale okazuje się, że Polacy w zdecydowanej większości nie sprzedają niechcianych prezentów. Z danych Allegro wynika, że 75% z nas nie puszcza takich prezentów w drugi obieg. Michał Bonarowski z centrum prasowego Allegro mówi, że wśród najczęściej sprzedawanych niechcianych prezentów znajdują się perfumy, kosmetyki, elektronika, odzież, książki, filmy DVD. Liczba takich aukcji jest dość duża, bo w zależności od roku jest to od kilkuset tysięcy nawet do miliona. Rok temu liczba ta wyniosła ponad 600 tysięcy - mówi Bonarowski.

Sprzedanie nietrafionego prezentu to najłatwiejsza opcja. No, ale przecież prezent ma też wartość sentymentalną - jeśli nie chcecie całkiem pozbywać się takiego upominku, jest inne rozwiązanie.

2. Wymienić prezent w sklepie

Ta opcja jest już trochę bardziej skomplikowana, bo przecież żeby podarunek wymienić, trzeba mieć dowód zakupu, czyli paragon. A tych w torebkach z prezentami raczej nie znajdujemy. W takiej sytuacji można spróbować dogadać się z prezentodawcą i przedstawić swoje argumenty. W przypadku sprzedaży w sklepie internetowym zwrotów bez podania przyczyny można dokonywać w ciągu 10 dni. Uważajcie jednak, osobom które wręczyły nieudany prezent może być przykro, że nie trafiły w wasze gusta. Z danych Allegro wynika, że jest to jeden z najważniejszych punktów stresogennych związanych ze świątecznymi zakupami.

Co stresuje Polaków przy świątecznych zakupach?Fot. Allegro

3. Przekazać prezent innej osobie

Lepiej jednak wybierać grupy osób, które nie znają się nawzajem. Na przykład prezent od ciotki przekazać znajomej z pracy, a prezent od znajomego wręczyć kolegom ze studiów.

Można jednak nie czekać na okazję, lecz ją stworzyć. Dobrym sposobem jest założenie grupy na Facebooku, której celem będzie właśnie wymiana między znajomymi niechcianych prezentów.

4. Oddać prezent potrzebującym

Organizacji charytatywnych w Polsce jest dużo - zarówno tych kościelnych jak i świeckich. Każdy powinien więc znaleźć taką, którą mógłby wesprzeć. Sporo informacji znajdziecie na stronach chcepomagac.org albo pck.pl.