Twórzmy scenariusze zachowań, nie problemy. Tak ING Bank Śląski projektował swój nowy serwis internetowy

Kilkaset godzin badań, kilka tysięcy respondentów, śledzenie wzroku i długie ankiety. Tak wygląda droga jaką przeszli projektanci ING podczas prac nad nowym wyglądem serwisu.

Jeśli jesteście klientami ING to pewnie wiecie, że serwis internetowy banku ma od ok. miesiąca nowy wygląd. Ale zanim ostateczna wersja zobaczyła światło dzienne, kilka zespołów programistów, analityków i socjologów pracowało nad stworzeniem takiej usługi, która spełniałaby oczekiwania klientów. Z badań wyłoniły się jasne wnioski - klienci banku chcą przede wszystkim móc szybko sprawdzić stan konta, historię transakcji i szybko wykonać przelew. Nawet w biegu, czyli tylko z komórką w ręku.

A ci są przecież różni. ING zatrudniło krakowskie studio Edisonda do zbadania, czy nowy wygląd i nowe rozmieszczenie funkcji jest czytelne i przejrzyste. Edisonda zapraszało do swojej siedziby zarówno młodych, jak i starszych użytkowników bankowości internetowej. Zgodnie z przypuszczeniami, ich reakcje i odpowiedzi były zupełnie różne. Miałam okazję sama sprawdzić, jak przebiegały badania nad UX-em nowego serwisu ING. Brałam w nich udział jako obserwator ale też jako badany.

ING postawiło na scenariusze, a nie problemy. Podczas badania osoby proszone były więc o zwrócenie znajomemu pieniędzy za wspólną kolację, a nie o wykonanie przelewu. Inną prośbą było "zacznij oszczędzać na wakacje", a nie "stwórz program oszczędnościowy". Ale badano nie tylko UX serwisu. Zastanawiano się też, czy różne ikony będą właściwie odczytywane przez użytkowników. Co z poniższych elementów wybralibyście żeby symbolizowało "rozrywka i podróże"?

Testy UX INGFot. J. Sosnowska

Większość osób wybiera zdecydowanie samolot, ale potem waha się przy wyborze ikony obrazującej rozrywkę. Ale ikony to dopiero początek - w końcu badanie polegało na sprawdzaniu użyteczności serwisu.

Okazuje się, że młodsi użytkownicy z góry zakładają, gdzie dana funkcja powinna się znajdować. Poproszeni o wykonanie przelewu od razu zmierzają kursorem myszy do miejsca, gdzie się jej spodziewają. Jeśli opcja została umieszczona gdzie indziej, w większości od razu stwierdzają, że system jest źle zaprojektowany. Starsi ludzie (w wieku 50+) mają zupełnie inne podejście. Tacy użytkownicy długo i dokładnie wszystko analizują, więc dłużej podejmują decyzje. Jeśli szukają opcji przelewu i jej nie znajdują, to winią siebie, a nie projektanta systemu. Pracownicy krakowskiego studia mówili mi, że osoby starsze bardzo sprawnie wyłapują za to wszystkie nieścisłości i chętnie dzielą się swoimi uwagami.

Testy UX ING - eyetrackingFot. J. Sosnowska

Różnice wiekowe uwypuklone były dodatkowo z prostego powodu - badani zakładali eye-tracker, czyli urządzenie śledzące ruch gałek ocznych. Dzięki temu wyraźnie widać było, że wzrok osoby młodej zdecydowanie biegnie do jakiegoś miejsca, a wzrok osoby starszej omiata najpierw całość, potem skupia się na poszczególnych napisach i funkcjach, a dopiero na końcu kursor myszy zbliża się do poszukiwanej funkcji. Osoby starsze często też wracały do funkcji, które kiedyś były w serwisie, ale w czasie badania zostały przeniesione - widać było, że bardzo starają się być przydatni.

Wśród badanych nie było natomiast zgodności co do kolorystyki serwisu. Jedni (niezależnie od wieku) uważali, że dany kolor jest zbyt jaskrawy, inni że zbyt mdły. Cóż - najwyraźniej postrzegania kolorów nie można uśrednić.

Więcej o:
Komentarze (13)
Twórzmy scenariusze zachowań, nie problemy. Tak ING Bank Śląski projektował swój nowy serwis internetowy
Zaloguj się
 • janiszw

  Oceniono 36 razy 36

  "Kilkaset godzin badań, kilka tysięcy respondentów, śledzenie wzroku i długie ankiety" a nawet nie można wybrać z listy przelewu zdefiniowanego w stsrym serwisie tylko trzeba sobie "wyszukać" odbiorcę. Zmarnowano czas na badania.

 • wheesy

  Oceniono 19 razy 19

  Nowy serwis ING jest jakimś facebookiem, a nie serwisem bankowym. Nie uzwględnia faktu posiadania dostępu do kilku kont, w tym firmowego. Wyświetla wszystko tylko nie potrzebne informacje i funkcje - jak w obecnym systemie. Jakaś masakra użytkowa. Jeśli tak będzie wyglądał system to nadejdzie czas pożegnania po ponad 20 latach razem...

 • Aldona Wichrowska

  Oceniono 21 razy 19

  Przy ING trzyma mnie stary serwis internetowy-dla mnie optymalny.Poruszam się w nim po omacku. Do nowego boję sie zajrzeć.Jeżeli zmuszą mnie do jego stosowania-zmienię bank,po prostu.

 • velluto

  Oceniono 9 razy 9

  Przede wszystkim bank nie bierze pod uwagę tego, że ludzie nie lubią zmian. A po drugie - nowy system niewiele zmieni w satysfakcji klienta po wprowadzeniu opłat za wypłaty z bankomatu i 3% za transakcje zagraniczne.

 • mg_40

  Oceniono 9 razy 7

  W mBanku badani mieli chyba rozbiegany wzrok sądząc po końcowym produkcie. Wniosek racjonalizatorski - badanych badać na zawartość narkotyków przed przeprowadzeniem badania

 • witek7205

  Oceniono 8 razy 6

  Niestety interfejs jest tragiczny. Chyba czas najwyzszy przestac dawac sobie wciskac kit marketingowców.

 • ojejku68

  Oceniono 10 razy 6

  Nowy internetowy jest - delikatnie mówiąc do bani. Zamiast przejrzystego i prostego layoutu - jak jest obecnie - proponuje się niepełny, mało funkcjonalny. Ewidentny przerost formy nad treścią. Brakuje w zakładce przelewy/transakcje: typów przelewów (ZUS, US, przelew własny, przelew zdefiniowany itd.). W podstronie "przelewy zdefiniowane/wzorcowe" brakuje spisu takowych.
  Jeśli mogę jako wieloletni klient ING coś doradzić, to sugeruję zrezygnowanie z tego projektu. Nie ma sensu zamienianie czegoś co jest dobre na propozycję w mojej opinii nie trafioną.

 • mcht

  Oceniono 12 razy -4

  jak to milo ze Agora juz ruszyla ING na pomoc po numerze jaki im wywinal Kondrat. kiepsko musi tam byc ostatnio skoro takie sponsorowane teskty sie pojawiaja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX