Od 2017 w polskich szkołach WSZYSTKIE dzieci będą uczyć się programowania. I uzyskają dostęp do szerokopasmowego internetu

Podczas wspólnej konferencji ministrowie edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedzieli ważne zmiany dla szkół i uczniów. W przyszłym roku rusza pilotażowy program nauczania programowania, w 2017 roku zmiany obejmą wszystkie szkoły. Drugim elementem wspólnego planu jest zapewnienie uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych dostępu do szerokopasmowego internetu. Mamy dołączyć do czołówki Europy.
Programowanie w szkołach Od 2017 w polskich szkołach wszystkie dzieci będą uczyć się programowania Od 2017 w polskich szkołach wszystkie dzieci będą uczyć się programowania. W 2016 roku rusza pilotażowy program nauczania programowania

Ministrowie Anna Zalewska (Ministerstwo edukacji narodowej), Anna Streżyńska (prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej), wicepremier Jarosław Gowin oraz prof. Maciej Sysło z Rady ds. Informatyzacji Edukacji poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej o zmianach, jakie zajdą w najbliższym czasie w polskich szkołach. Chodzi o wprowadzenie powszechnego programu nauczania informatyki (od pierwszej klasy szkoły podstawowej) przy jednoczesnym zapewnieniu wszystkim uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych dostępu do szerokopasmowego internetu.

Na poważnie zaczynamy uczyć dzieci podstaw programowania. Zaczynamy od pilotażu w 2016 r. Od 2017 r. zmiany we wszystkich szkołach. Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze - ogłosiła Anna Zalewska.

Ministerstwo zapewnia, że częścią całego projektu jest też wykwalifikowanie odpowiedniej kadry nauczycielskiej. Celem projektu jest "dołączenie do czołówki Europy" pod względem nauczania informatyki.

Naszych dzieci nie stać na mozolne budowanie kompetencji cyfrowych w oparciu o rozwiązania pozaszkolne. Nie możemy odbiegać od uczniów z innych krajów i teraz robimy pierwszy krok. Będziemy wspierać Ministerstwo Edukacji w tym przedsięwzięciu. Pomożemy zinwentaryzować zasoby szkolne. Zarówno sprzęt IT jak i dostęp do Internetu - wyjaśniła Anna Streżyńska.

Plany rządu wydają się bardzo ambitne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę potrzebę dokształcenia odpowiedniej ilości nauczycieli. Minister Gowin nie kryje jednak entuzjazmu.

 

Wprowadzenie zajęć programowania do polskich szkół jest drugim takim programem na świecie - powiedział Jarosław Gowin. - Jestem dumny z tych zapowiedzi - dodał.

Projekt rządu ma zapewnić polskim uczniom dobry start na powiększającym się rynku usług informatycznych. Ministrowie chcą podążyć za światowym trendem. Kednocześnie z wprowadzaniem nauczania programowania szkoły mają też zyskać dostęp do szerokopasmowego internetu. Miałoby to być finansowane z programu Polska Cyfrowa.

Godne pochwały, ale...

...diabeł jak zwykle tkwi jednak w szczegółach. W Polsce z nauczaniem informatyki nie jest dobrze. W naszym materiale sprzed kilku miesięcy opisaliśmy czego muszą uczyć się uczniowie. W wielu wypadkach "wkuwają" wiedzę zbyteczną lub nieaktualną.

Nieco dziwi też, że Ministerstwo deklaruje iż program nauczania informatyki została wprowadzona "całą falą, na wszystkich poziomach edukacyjnych i we wszystkich klasach." Nie jestem pewien, czy nie jest to plan zbyt ambitny i zbyt rozległy. Trudno będzie nauczać jedynie programowania, trzeba też będzie podszkolić dzieci w obsłudze komputera, urządzeń mobilnych. Przydałoby się też, by młodzi Polacy wiedzieli co to jest start-up, jak działają nowe media, nowe technologie. To pozwoliłoby nam kształcić osoby, które kreują rynek, a nie jedynie są realizatorami idei.

Poza tym uderza wypowiedź ministra Gowina, który ma nadzieję na to, że "dzięki programowi wśród młodych Polaków znajdą się znakomici kontynuatorzy dorobków polskiej myśli matematycznej II Rzeczypospolitej". Upolitycznianie kwestii nauczania programowania jest chyba nie do końca dobre.

Czy dzięki zaproponowanym przez rząd zmianiom Polska ma szansę stać się prawdziwą potęgą w programowaniu? Prosimy o komentarze

Zobacz też: Co nasi czytelnicy sądzą o nauczaniu informatyki w Polsce

01.02.2011 TORUN , FERIE ZIMOWE , ZAJECIA W PRACOWNI KOMPUTEROWEJ W DOMU HARCERZA .

Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta

Źródło: men.gov.pl

Więcej o: