Google tworzy zupełnie nowy rodzaj komunikatora. Sztuczna inteligencja ma zastąpić tradycyjną wyszukiwarkę

Według doniesień Wall Street Journal Google tworzy nową aplikację opartą na sztucznej inteligencji, która ma być połączeniem komunikatora, chatbota i wyszukiwarki. W praktyce ma służyć do tego, by zamiast wpisywać nasze zapytania w oknie przeglądarki można je było zadać na zasadzie rozmowy.

Google odpowiada więc na komunikator Facebook M, który działa na innej zasadzie, bo służy do załatwiania spraw w realnym świecie. Jak pisaliśmy w sierpniu narzędzie Marka Zuckerberga w stanie wykonać jakieś zadanie w twoim imieniu. Może zakupić przedmiot, zamówić usługę dostarczenia upominku dla ukochanej osoby, zarezerwować stolik w restauracji, umówić spotkanie i nie tylko.

Zobacz też: Musk stawia miliard na AI

 

Dlaczego to ważne?

Nowy komunikator Google, nad którym firma pracuje ponoć od roku , może być zalążkiem prawdziwej rewolucji. Wyobrażacie sobie, że będziecie mogli kiedyś rozmawiać ze smartfonem o wynikach wyszukiwania, precyzować je tak jak precyzujecie coś rozmawiając ze znajomym? Jak taka rozmowa miałaby wyglądać? Wiemy to z badań, których wyniki Google opublikował latem . Oto przykład rozmowy pomiędzy człowiekiem a maszyną.

Maszyna: Z jakim błędem masz problem?
Człowiek: Widzę błąd związany z VPN
Maszyna: Jaki komunikat widzisz gdy chcesz się połączyć do sieci korzystając z VPN?
Człowiek: Połączenie odrzucone czy coś w tym stylu
Maszyna: Czy mogę wiedzieć z jaką wersją sieci się łączysz ty się łączysz?
Człowiek: Nie jestem pewien czy to wiem
Maszyna: Czy sieć wymaga certyfikatu użytkownika?
Maszyna: ?
Człowiek: Tak
Maszyna: Jesteś teraz w pracy czy w domu?
Człowiek: W domu
Maszyna: Spróbuj tego
Człowiek: Zrobione
Maszyna: Spróbuj się zalogować i sprawdź czy działa
Człowiek: Tak, teraz działa!

Nowy komunikator Google wpisywałby się świetnie w koncepcję rozwoju usług Google, którą nakreśliła Aparna Chennapragada, kierująca Google Now. Podczas wywiadu udzielonego dziennikarzom Business Insidera przekonywała , że że zmieni się nasz sposób interakcji ze smartfonem. Częściej będziemy do niego mówić lub oczekiwać, że sam zareaguje. Będziemy mniej zmuszeni do ciągłego wpatrywania się w ekran.

Problemem dzisiejszej wyszukiwarki Google jest jej mała naturalność językowa. Celem zarówno Google jak i Facebooka jest doprowadzenie do tego, by ze sztuczną inteligencją dało się komunikować w sposób jak najbardziej naturalny. To kolejny etap w komputerowej rewolucji. Nie mam złudzeń, że pełna realizacja planów Google zajmie sporo czasu, bo dziś asystent Google Now, pomimo lat rozwoju, wciąż potrafi zbyt mało, by uznać go za pełni inteligentnego asystenta. Któregoś dnia jednak będziemy mieli do dyspozycji aplikacje tego typu.

Więcej o:
Komentarze (23)
Google tworzy zupełnie nowy rodzaj komunikatora. Sztuczna inteligencja ma zastąpić tradycyjną wyszukiwarkę
Zaloguj się
 • jacab

  Oceniono 71 razy 53

  Myślę, ze to bedzie tak:
  Czlowiek: pokaz na mapie gdzie jest najblizszy parking
  Google: ale powinienes byc w pracy
  Czlowiek: mam zwolnienie
  Google: poinformuje ZUS, ze nie jestes w domu
  Czlowiek: musze kupic leki, jade do apteki
  Google: pownienies byc w domu, zawiadomie Twojego szefa,
  Czlowiek: przeciez ja Ci wydaje polecenie, pokaz parking
  Google: twoj szef zaplacil abonament i ma pakiet reklamowy,musze go powiadomoc gdzie jestes
  Czlowiek: wylacz sie
  Google: nie mozesz mnie wylaczyc, jestem wlasnoscia Googlea jak caly Android, przekroczyles ustalone normy bycia na zwolnieniu, z polecenia ZUS musze od teraz sledzic kazdy twoj krok, twoj lekarz zostal ukarany wylaczeniem z systemu....

  BAJKA?
  tylko tak dalej, a chyba nie...

 • bambaryla63

  Oceniono 15 razy 13

  jeśli w polskiej wersji będzie działać na poziomie tłumacza google to może być i śmieszno i straszno :-)

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 19 razy 3

  3/4 użytkowników internetu - ilość tą oceniam po wpisach na forach (choćby i w tym wątku) - półanalfabetów i matołów - przywita to z kwikiem radości !!!

 • nocny_pociag_z_miesem

  Oceniono 6 razy 2

  Kedzierski is back.

 • Expert 325

  Oceniono 4 razy 2

  jakąś zapowiedzią są już podpowiedzi, zobaczy się w praniu jak to działa, oby nie było przedobrzone

 • kocurxtr

  Oceniono 1 raz 1

  - jak brzmi komenda nakazująca zachowanie się zgodnie z procedurami i zdrowym rozsądkiem ?
  - siadamy

 • xsawer

  Oceniono 19 razy 1

  Ciekaw jestem czy ta inteligentna przeglądarka potrafi skojarzyć takie pojęcia jak pani Pawłowicz-piękno i gracja, czy prezes Kaczyński-demokracja?

 • medycynaradziecka

  Oceniono 11 razy 1

  No dobra, ale co z seksem?! Z prokreacją? Demografią? Czy doczekam się w końcu wnuka na fejsie?!;)

 • maxthebrindle

  Oceniono 2 razy 0

  Kurcze, jak tak czytać Kędzierskiego i brać na oważnie, to mamy rewolucję co drugi dzień, a każda od Google :-)
  Kiedyś czytałem Sosnowską, która upierała się, że będę ofiarą rewolucji zrobionej przez wspaniałe i jedyne, cudowne Google Glass, a mój sen zrwolucjonizuje jakaś podp... wróć, opaska od rzutkiej i genialnej polskiej firmy. Glass zechło, podpaska jest, ale robi co innego niz miała robić, rewolucje diabli wzięli, więc w przypadku wypocin Kedzierskiego - rewolucjonisty tez raczej nie powinienem sie martwić.
  Tak przy okazji - 'zacytowana' rozmowa z komputrem to 'fonetyczny' zapis algorytmu usuwania problemów z siecią, jakiemu poddaje użytkownia na przyklad Widows. Róznic ajest taa, że zamiast interakcji 'klikanej' w celu odpowiedzania twierdząco, przecząco lub 'nie wiem' na kolejne pytania sterując algorytmem, nowa, genialna sztuczna inteligencja będzie rozpoznawala mowę. IMHO kwestia skali i mocy obliczeniowej komputerow, choc zapewne Google - jeśli wprowadzi tę uslugę - nie zapomni o uzyskaniu kolejnej zgody na zbieranie wszystkich możliwych informacji o użytkowniku. 'Inteligencji' bedzie łatwiej odpowiedzieć na pytania, jesli poszuka sobie na serwerach z jakiej sieci dany użytownik najczęściej się łączy, z jakiego miejsca i co robi w Sieci: jeśli ogląda pornosy, dostanie łopatologiczne wytłumacznie problemu. Jeśli czytuje teksty o komputerach - odpowiedź będzie bardziej techniczna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX