Polacy w ŚCISŁYM FINALE konkursu na kapsułę Hyperloop. Możesz im pomóc spotkać się z Elonem Muskiem

Grupa polskich studentów z Politechniki Łódzkiej dostała się do ścisłego finału konkursu na kapsułę Hyperloop. Kolejny etap rywalizacji już w styczniu, tymczasem młodym naukowcom brakuje funduszy. Można ich wesprzeć.

W 2013 roku Elon Musk, założyciel produkującej elektryczne samochody Tesli oraz SpaceX, firmy odnoszącej sukcesy w podboju kosmosu, zapowiedział stworzenie nowego środka komunikacji. Hyperloop miałby być skrzyżowaniem pociągu z poduszkowcem, realną alternatywą dla samolotu.

Zobacz też: Polska będzie potęgą w programowaniu? Nowy projekt MEN

Polscy studenci z Politechniki Łódzkiej, działający w grupie HyperLodz, zostali zaproszeni do udziału w ścisłym finale konkursu na projekt kapsuły Hyperloopa. Chcieliby wysłać do USA dwuosobową delegację, jednak brakuje im na ten cel funduszy. Dlatego postanowili zebrać odpowiednią kwotę na portalu crowdfundingowym Polak Potrafi.

Czym jest Hyperloop?

Hyperloop to - jak wyjaśnił w swoim materiale Piotr Stanisławski - długa rura, w której pędzą małe aluminiowe wagoniki mieszczące do 28 osób. Te kapsuły poruszają się z prędkością sięgającą nawet 1200 km/h. By osiągnąć taki wynik zastosowano dwa kluczowe rozwiązania.

Po pierwsze w całej rurze panuje obniżone ciśnienie, co zasadniczo zmniejsza tarcie. Nie jest ono jednak na tyle niskie, by rozszczelnienie konstrukcji mogło doprowadzić do katastrof.

Po drugie każdy wagonik wyposażony jest w kompresor, który zasysa powietrze z przodu pojazdu i przepompowuje je do tyłu oraz częściowo na boki. To daje napęd kapsule, a jednocześnie tworzy poduszkę powietrzną, na której się ona unosi.

Polski pomysł na Hyperloop

Studenci opracowali projekt kapsuły oparty na lewitacji magnetycznej.

Zdecydowaliśmy się na zastosowanie lewitacji magnetycznej. Technologia eliminuje problem niekorzystnych zawirowań powietrza wokół kapsuły. Poprzez zastosowaniu specjalnie skonstruowanych silników magnetycznych kapsuła będzie mogła unosić się nad podłożem, składającym się z warstw różnych metali. Kapsuła będzie rozpędzana za pomocą elektromagnetycznych silników liniowych, rozmieszczonych w wyznaczonych miejscach w tunelu. Pozwoli to na dokładne sterowanie prędkością kapsuły, bez obaw o nadmierne rozpędzenie. - wyjaśniają studenci.

Polacy opracowali nie tylko napęd ale również aerodynamiczny kształt kapsuły.

Znaczącym czynnikiem w obniżeniu oporów powietrza kapsuły jest zastosowanie sprężarki, znajdującej się na przodzie kapsuły, która przepompowuje powietrze sprzed kapsuły, za nią. Sprawia to, że powietrze nie uderza w kapsułę spowalniając ją, a jest wsysane do jej wnętrza a następnie wąskim kanałem przenoszone za nią.

Studenci mając niezbyt wiele czasu na zebranie funduszy postanowili spróbować swoich sił na portalu Polak Potrafi. Okazało się to słuszną decyzją, bo 26 dni przed terminem zebrali już nieco ponad połowę z oczekiwanych 12 tys. zł. Każde dodatkowe 6000 złotych pozwoli wzmocnić reprezentację o kolejną osobę.

Projekt można wesprzeć pod tym adresem. Chyba warto, jeśli Polacy mają szansę przejść do historii. Nie bez powodów zaszli tak daleko.

Więcej o:
Komentarze (16)
Polacy w ŚCISŁYM FINALE konkursu na kapsułę Hyperloop. Możesz im pomóc spotkać się z Elonem Muskiem
Zaloguj się
 • zalogopeda

  Oceniono 18 razy 8

  zanim ktokolwiek, powodowany entuzjazme (Polak potrafi, itd), rzuci sie do wsparcia (finansowego), przypomne (Polak Polakowi Polakiem) sprawe okularow, ktore mialy "rewelacyjnie / rewolucyjnie" skracac potrzebe snu, o ktorej to sprawie z wielkim entuzjazmem pisala (dwa lata temu) pani Sosnowska z dzialu "technologie". Najsmieszniejsze byly jednak pretensje naiwnych, ktorzy na fali entuzjazmu "dolozyli sie" do tego interesu, ktory rozplynal sie (marzenie senne w koszmar).
  Pisze o tym dlatego, ze tekst powyzej, standardowo jest hurraoptymistyczny, jakby, co najmniej, dolozenie 5 zlotych mialo przyblizyc Ludzkosc do rewolucji w podrozowaniu. A tak naprawde chodzi o zebranie pieniedzy bo:
  "Chcieliby wysłać do USA dwuosobową delegację, jednak brakuje im na ten cel funduszy. Dlatego postanowili zebrać odpowiednią kwotę na portalu crowdfundingowym Polak Potrafi."
  Ciekawe dlaczego Politechnika Lodzka, ani lokalne wladze, ani ministerstwo oswiaty, nie kwapi sie do "dolozenia" dosc smiesznej sumy 12 tys. zlotych na podroz i pobyt w USA?

 • agnrodis

  Oceniono 8 razy 4

  A moze tak Elton Musk powinien za to zaplacic?

 • zimnabuka2016

  Oceniono 2 razy 2

  oj tam oj tam, wy róbta co chceta, a ja popre finansowo.

 • antey

  Oceniono 8 razy 2

  Ech, Polska mitomania ;)
  Hyperloop z założenia w ogóle miał się poruszać 1. na poduszce magnetycznej 2. w tunelu w miarę możliwości w ogóle pozbawionym atmosfery - w obu przypadkach, aby uniknąć tarcia.

  Coś jak z geniuszami, którzy na protoypie marsjańskiego łazika GPS zamontowali... :D

 • saves

  Oceniono 5 razy 1

  W rurze obniżane jest ciśnienie aby minimalizować tarcie. Jednocześnie to samo powietrze ma być używane do napędzania kapsuły. Eeeee... Czegoś tu nie rozumiem... Śmigłowiec mógłby i w Himalajach latać, ale musiałby mieć łopaty o długości boiska piłkarskiego. Jak duży miałby być napęd tych wagoników tłoczący rozrzedzone
  powietrze????

  PS. Specjalne silniki i ścianki z warstw różnych metali. To brzmi mniej więcej tak - bohater został zamknięty w skrzyni i zrzucony na dno oceanu. Wydostał się na powierzchnię tylko sobie znanym sposobem.

 • zgaszonykliczko

  Oceniono 6 razy -6

  kapsuła Hyperloop, Elonem Muskiem (Elon Muski)? Pociąg poduszkowiec to był i będzie sypialny. Jeśli chodzi o ’granty’ - zgadnij Krysiu kto dostaje? No pomyśl Krysiu, chodziłaś przecież na religię, spytaj rabiego - cipo wie.

 • izopropanol

  Oceniono 18 razy -6

  Tym Elonem Muskiem ktory jest tez wlascicielem Paypala i dzieki niemu blokuje ludziom pieniadze na kontach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX