Autonomiczny samochód Tesli już za dwa lata. "Ludzkość tego potrzebuje"

W rozmowie z magazynem ?Fortune? założyciel Tesla Motors podkreślił, że zbliżamy się do prawdziwego przełomu w dziedzinie autonomicznych pojazdów.

"Uważam, że mamy już wszystkie potrzebne elementy. Teraz chodzi jedynie o złożenie tych elementów w całość i upewnienie się, że będą sprawnie działać w każdych warunkach. Potem będziemy już gotowi." - podkreślił Elon Musk w rozmowie z  magazynem "Fortune".

Musk  zaznaczył również, że droga do w pełni autonomicznych samochodów jest krótsza niż nam się wydaje, a Tesla Motors w tym wyścigu jest w stanie dotrzeć do mety w ciągu dwóch lat.

Czytaj też: Faraday Future - firma, która chce rzucić wyzwanie Muskowi i Tesli

Prawo nie lubi technologii

Jednocześnie Musk zwrócił uwagę, że choć pierwsze autonomiczne samochody Tesli mogłyby wyjechać na ulice amerykańskich miast już w 2018 roku, to jednak wcale może do tego nie dojść. Przeszkodą mogą być regulacje prawne, które rzadko nadążają za rozwojem technologicznym. Musk przewiduje, że dostosowywanie się prawa do rzeczywistości może potrwać nawet 5 lat.

Amerykański Departament Transportu stworzył pięciostopniową skale automatyzacji pojazdów. Poziom "0" oznacza samochód, za kierownicą którego siedzi osoba, mająca pełną kontrolę nad pojazdem (hamulcami, kierownicą, pedałem gazu etc.). Poziom "4" oznacza natomiast w pełni autonomiczne samochody, które mogłyby poruszać się po drogach bez kierowcy. Legislacyjna droga od poziomu "0" do poziomu "4" może być jednak długa i kręta. Wiedzie m.in. przez pół-autonomiczne samochody, nad którymi usilnie pracują najwięksi rywali Tesli, z Google na czele.

Zostaniemy pozbawieni prawa jazdy?

Twórca PayPala po raz kolejny powtórzył również to, co powtarza od lat. Jego zdaniem, autonomiczne samochody są nieuchronną przyszłością motoryzacji. Co więcej, są przyszłością, której ludzkość potrzebuje. Zdaniem Muska, w pełni autonomiczne samochody na poziomie "4" zagwarantują większe bezpieczeństwo  od tych, którymi kierują dziś kierowcy z krwi i kości.

Na początku br.  roku prezes Tesla Motors zasugerował, że już za 20 lat ludzie mogą otrzymać całkowity zakaz kierowania pojazdami poruszającymi się po drogach. "To zbyt niebezpieczne. Nie można pozwolić człowiekowi, aby zasiadał za sterami dwutonowej maszyny śmierci" - powiedział twórca Space X.

 

 

Później Elon Musk "gęsto" tłumaczył się z tej wypowiedzi na Twitterze, podkreślając, że Tesla wspiera i będzie wspierać kierowców. "Jednak, gdy autonomiczne samochody staną się bezpieczniejsze od tych, kierowanych przez człowieka, to społeczeństwo może zdelegalizować te ostatnie" - napisał Musk.

Źródło: Fortune.com

http://fortune.com/2015/12/21/elon-musk-interview/?xid=soc_socialflow_twitter_FORTUNE

Więcej o:
Komentarze (68)
Autonomiczny samochód Tesli już za dwa lata. "Ludzkość tego potrzebuje"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 70 razy 38

  Nam to w Polsce NIE GROZI bo nie ma takiego tęgiego mózgu na świecie, który mógłby oprogramować auto na Polskę uwzględniając kilka rodzimych tradycji, czyli:
  - jadącego wężykiem z naprzeciwka auta z delikwentem w stanie nachlania 5,5 prom
  - wyjeżdżającego wężykiem z bocznej drogi nachlanego rowerzysty bez oświetlenia
  - jadących 140 km/h o 5 rano 10 pijanych gó...arzy w jednym audi na łysych oponach
  - śliskiego błota na odcinku kilometra naniesionego przez traktor
  - zgubionej przez traktor taczki
  - ukradzionego znaku drogowego zmieniającego zasady pierwszeństwa
  - ....
  - ....
  Listy celowo nie zamykam, bo może w przyszłości komuś z Tesla Motors się przyda :-))

 • sloik68

  Oceniono 22 razy 10

  nie moge sie doczekac kiedy bede mogl wymienic moja tesla na w pelni autonomiczna wersje

 • 227rom

  Oceniono 12 razy 8

  Przynajmniej będę mógł się bezpiecznie napić piwa i wsiąść do samochodu bez obawy że będę ciągany po sądach.

 • to_ja_tu_bylem

  Oceniono 10 razy 8

  Samochód z opcją autopilota to byłoby to. Całkowicie autonomiczny, bez możliwości manualnego sterowania, już nie.

 • Piotr Woszczenko

  Oceniono 12 razy 6

  Autonomiczne, elektryczne, powszechnie dostepne, auto z zasięgiem, powiedzmy 1200 km i możliwościa ładowania w czasie jazdy, indukcyjnie z drogi lub z ogniw paliwowych, pozbawi pieniędzy kraje żyjące z paliw kopalnych. Wśród tych krajów jest nasz zaprzysiężony śmiertelny wróg. Każdy Polak rozumiejący trochę swiat powinien trzymać kciuki za rozwój motoryzacji elektrycznej i odnawialnych żródeł energii.

 • walkirrr

  Oceniono 5 razy 5

  juz niedługo człowiek nie bedzie potrzebny, tylko roboty i garstka wybrańców trzymająca cały światowy majątek w swoich garściach. Reszta pójdzie do utylizacji

 • rattenkrieger

  Oceniono 5 razy 5

  Tytuł na głównej: "Tak wygląda człowiek, który chce zabrać twoje prawo jazdy".
  Faktycznie: "Tesla is strongly in favor of people being allowed to drive".
  Moglibyście już skończyć z chwytliwymi kłamstwami w nagłówkach.

 • adam3407

  Oceniono 7 razy 5

  Człowiek, który chce mi zabrać Musk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX