Facebook gratuluje 46 lat znajomości. Ten dziwny błąd ma niesamowite wytłumaczenie

Jedna z użytkowniczek Facebooka po zalogowaniu się do konta zobaczyła intrygujący komunikat. System pogratulował jej znajomości trwającej... 46 lat. Jak to możliwe, skoro Facebook ma niewiele ponad dekadę, a bohaterka historii 24 lata? Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące, ale proste.

Czy to możliwe, by znać kogoś 46 lat, kiedy ma się dopiero 24 lata? Właśnie taki komunikat (widoczny powyżej) zobaczyła jedna z użytkowniczek Facebooka po zalogowaniu się do serwisu.

Zobacz też: Zamknęli lotnisko przez... Windows 3.1

Dziewczyna szukała odpowiedzi na intrygujące pytanie: jak to możliwe. Udzielił go portal VOX, który zauważył, że dziwny błąd Facebooka ma całkiem proste wytłumaczenie.

Wiele systemów komputerowych działa w oparciu o Unix. W tym systemie czas liczy się od 1 stycznia 1970 roku. Jest to tak zwany "czas uniksowy", początek epoki Uniksa (ang. Unix Epoch).

Wiele programów i systemów jest opartych na czasie uniksowym. A 1 stycznia 1970 roku przypadł właśnie 46 lat temu. Wystarczy więc awaria jednego z systemów by w którymś miejscu kodu pojawiła się data "początku świata". Zapewne właśnie tak było w przypadku tego konkretnego błędu Facebooka. Chociaż pewności mieć nie możemy, nasze podejrzenia mogą okazać się niesłuszne.

Z  czasem uniksowym wiąże się pewien poważny problem. 19 stycznia 2038 roku niektóre komputery czy programy działające w oparciu o Unix mogą przestać działać prawidłowo.

"Licznik czasu stanie się ujemny - nastąpi przeskok do najmniejszej wartości ujemnej (-2 147 483 648) lub licznik zostanie wyzerowany. Wyświetli się wtedy data 13 grudnia 1901 godz. 20:45:52 (przeskok do najmniejszej wartości ujemnej) lub 1 stycznia 1970 godz. 00:00:00 (wyzerowanie licznika Timestamp). Może to spowodować poważne błędy w obliczaniu upływu czasu." - wyjaśnia Wikipedia.

[ za VOX ]

Więcej o:
Komentarze (12)
Facebook gratuluje 46 lat znajomości. Ten dziwny błąd ma niesamowite wytłumaczenie
Zaloguj się
 • Pawel Kraszewski

  Oceniono 36 razy 26

  Tyle, że od dawna typ time_t (liczący sekundy of 1.1.1970) ma 64 bity - więc do "przekręcenia" zegara w nowych Uniksach/Linuksach brakuje raczej dużo czasu.

 • bloodysunday99

  Oceniono 15 razy 11

  Ojej.

 • andrzejbak

  Oceniono 1 raz 1

  Pierwsze zdjęcie ilustracyjne do artykułu to lipa, facebook nigdy przy uzyskiwaniu patentu nie był prezentowany w Nowym Yorku stąd pewnie ten cudzysłów, facebook był prezentowany na uniwersytecie Stanforda ale nie prezentował go Zuckerberg i to nie on uzyskał patent w USA na portal społecznościowy facebook (rzecz miała miejsce w pierwszym roku działalności oryginalnego facebooka to jest w 2003 roku. Obecny facebook to złodziejska pejsiata kopia - ale tak już w USA jest.

 • kura_wuja

  Oceniono 7 razy 1

  Dzisiaj Rebe poradzilby Ickowi zalozyc konto na fejsboku zamiast kupowac koze.

 • felucjan

  Oceniono 11 razy 1

  Cofnijcie zegary teraz!!! Powtórzymy wybory.

 • tybet1001

  Oceniono 6 razy 0

  A mnie tam Facebook trochę przeraził - zawsze staram się być choć trochę "pod prąd" i dopiero rok temu załozyłem konto, ale od razu przestałem go używać, po tym jak FB dorwał się do historii mojego browsingu : "możesz znać tych ludzi": koleś, z którym pracuję na wyspach i znaliśmy się tylko na "Naszej Klasie"; kumpel z podstawówki (pare e-mailii i "Nasza Klasa"); dwie koleżanki z Wysp (autochtonki - parę e-maili), gość (Irlandczyk), z którym pracowałem około pięć lat temu, obecnie od trzech lat przebywa w Australii (pięć lat temu parę e-mailii). Problem z tym, że moje stare konto e-mail na Vodafone zostało zlikwidowane PONAD rok temu i PRZED założeniem konta na FB (Vodafone przestało świadczyć taką usługę), więc nie mam zielonego pojęcia, skąd FB wiedział, że znam te panny i tego gościa... Strach się bać...

 • taktojahhh

  0

  System nie zwrócił prawidłowego timestampa i w komórce z datą zapisało się 0.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX