To się nazywa noworoczne postanowienie. Mark Zuckerberg chce stworzyć... sztuczną inteligencję

Twórca Facebooka przyzwyczaił nas do śmiałych pomysłów i deklaracji. Tym razem Mark Zuckerberg postanowił, że zbuduje autorski system sztucznej inteligencji (AI), który pomoże mu zarówno w obowiązkach domowych, jak również w pracy.

O swoim noworocznym postanowieniu Mark Zuckerberg poinformował na Facebooku. Popularny "Zuck" chciałby stworzyć osobisty system AI, który współpracowałby z nim w taki sposób, w jaki superkomputer Jarvis współpracuje z Tonym Starkiem, bohaterem serii Iron Man.

Czytaj też: Facebook gratuluje 46 lat znajomości. Ten dziwny błąd...

"Nauczę go rozpoznawać mój głos i kontrolować wszystko w naszym domu - muzykę, światło, poziom temperatury. Nauczę go rozpoznawać twarze moich przyjaciół, gdy zadzwonią do drzwi. Nauczę go również, aby informował mnie o wszystkim, co dzieje się w pokoju Max (córka Marka Zuckerberg - przyp. red.), gdy nie będzie mnie przy niej" - pisze twórca Facebooka.

Every year, I take on a personal challenge to learn new things and grow outside my work at Facebook. My challenges in...

Posted by Mark Zuckerberg on  3 stycznia 2016

Zuckerberg podkreśla, że własny system AI pomoże mu również w obowiązkach zawodowych. Chodzi m.in. o wizualizację danych w rzeczywistości rozszerzonej (VR), co pozwoli na ich lepszą, głębszą i pełniejszą analizę. "Stworzenie czegoś takiego będzie dla mnie niezwykle ciekawym intelektualnym wyzwaniem" - podkreśla.

W swoim wpisie na Facebooku amerykański miliarder przypomniał również swoje wcześniejsze postanowienia noworoczne, które udało mu się zrealizować. W ubiegłym roku takim wyzwaniem była lektura dwóch książek miesięcznie. Wcześniej Zuckerberg nauczył się języka mandaryńskiego i poznawał nową osobę każdego dnia.

Więcej o:
Komentarze (20)
To się nazywa noworoczne postanowienie. Mark Zuckerberg chce stworzyć... sztuczną inteligencję
Zaloguj się
 • qudaq

  Oceniono 12 razy 6

  Spełni się wizja Lema i marzenia dyktatorów. Nareszcie śrubki będą pracować zgodnie z potrzebami władzy. A co na to wycyckane roboty? Czy zawalczą o swoje miejsce w tej cybercywilizacji? Pozostaje tylko wynalezienie niezależnego nośnika inteligencji i metody implantcji odbiornika. Czy już są zapisy?

 • mlodypsz

  Oceniono 13 razy 5

  Niech najpierw odkryje swoją zanim zacznie tworzyć sztuczną.

 • mlodypsz

  Oceniono 8 razy 2

  Przede wszystkim sztuczna inteligencja może stać się naszym katem i sędzią zarazem. Ludzkość opanowała cały świat w raz z jej ekspansją idą nieodwracalne zniszczenia flory i fauny. SI gdy osiągnie pełen stan świadomości może uznać nas za wirusa na tej planecie. Może SI to ostatnie znamię antychrysta i końca ludzkości.

 • pilot.tv

  Oceniono 20 razy 2

  Przeciez sztuczna inteligencja juz istnieje - to kobieta ;)

 • w.o.z.w

  Oceniono 1 raz 1

  o rany mark stworzy to co już stworzono. system do zarządzania domem. Łał, amerykanie to potrafią zrobić reklamę i sprzedać, że wynaleźli koło, byle tylko zarobić trochę kasy.

 • patman

  Oceniono 1 raz 1

  Od kiedy rzeczywistość rozszerzona (augmented reality) = VR?

 • spectator_zm

  Oceniono 1 raz 1

  Oby ta AI, to była "Dorotka" z "Projektu Karaken" Duglasa Prestona. Wtedy będę spokojny...

 • arbor

  Oceniono 2 razy 0

  Zdumiewa mnie ten ślepy i bezmyślny pęd w kierunku sztucznej inteligencji. Stajemy się nieprawdopodobnie leniwi i krótkowzroczni tracąc wiarę we własny umysł i próbując zastąpić go czymś sztucznym, co nigdy nie będzie mogło się równać naszemu. Nigdy. Przede wszystkim nie przeskoczymy bariery myślenia analogowego i niewymiernego. Roboty mogą myśleć jedynie cyfrowo, a to nie jest myślenie. Oddając pierwszeństwo w myśleniu maszynom sami stawiamy się w roli czegoś pośledniego, ułomnego. A tymczasem jest i zawsze będzie odwrotnie. Nie tędy droga!

 • arkadiuszzet

  Oceniono 2 razy 0

  Będąc precyzyjnym, to chyba Pan Zuckerberg przede wszystkim przeznaczy pieniądze na ten cel.
  Ktoś kto ma wyobrażenie nt. działania facebooka wie, że Pan Zuckerberg sam tego do końca nie ogarnia. Jak to niektórzy mówią wykorzystał pomysł kogoś innego.
  A już tym bardziej nie ogarnie sztucznej inteligencji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX