Microsoft będzie operatorem komórkowym? Ta aplikacja wszystko zdradziła

Microsoft być może przygotowuje się do nowej usługi: użytkownicy komputerów, smartfonów i tabletów z Windows 10 będą mogli korzystać z mobilnego internetu. Jedyne czego potrzebują to karta SIM Microsoftu.

Użytkownicy komputerów, smartfonów i tabletów z Windows 10 być może uzyskają wkrótce możliwość korzystania z mobilnego internetu za pomocą specjalnych kart SIM. Kilka zachodnich portali zwraca uwagę na aplikację Cellular Data, która pojawiła się w oficjalnym sklepie Microsoftu.

Aplikacja jest dostępna w Polsce (co oczywiście nie oznacza dostępności usługi). W opisie czytamy:

Szukasz niezawodnego i wygodnego rozwiązania zapewniającego dostęp do Internetu nawet wtedy, gdy sieć Wi-Fi jest niedostępna? Aplikacja Cellular Data umożliwia nawiązanie połączenia z zaufaną siecią transmisji danych komórkowych w całym kraju przy użyciu tylko konta Microsoft.

Przeczytaj też: Sprawdź, czy twojego miasta nie zaznaczyli na tej mapie na biało. Co to oznacza?

 

W dalszej części opisu Microsoft wyjaśnia, że wystarczy wykupić u niego odpowiedni pakiet transmisji danych - nie trzeba rozliczać się z operatorami lokalnymi.

Firma nie pozostawia też wątpliwości, że usługa działa tylko na określonych rynkach (konkretnie: w USA, Wielkiej Brytanii i Francji) i wymaga urządzenia z kartą SIM Microsoft (produkcji Transatel S.A.)

Jak to działa?

Użytkownik wyposażony w odpowiednie urządzenie i kartę SIM będzie musiał wybrać sieć Wi-Fi o nazwie "Cellular Data". Odpowiedni pakiet kupuje w sklepie Microsoft.

 

MicrosoftFot. Microsoft

 

Google, Apple, teraz Microsoft

Nowa usługa Microsoftu nie jest specjalnym zaskoczeniem. Wirtualnym operatorem jest już Google, Apple też ponoć planuje taki ruch (media intensywnie o tym donoszą, a sama firma tych doniesień nie potwierdza). Microsoftowi zależy na tym, by jego klienci zawsze mieli dostęp do sieci i jak najczęściej korzystali z komputera. Warto też podkreślić, że Microsoft planuje wprowadzenie standardowych kart SIM, gdy inni myślą już o następcy standardu - eSim.

Być może karta SIM Microsoftu będzie działać z zewnętrznymi modemami i routerami 3G/4G. Wtedy z nowej usługi Microsoftu można by korzystać na dowolnym sprzęcie.

Więcej o:
Komentarze (9)
Microsoft będzie operatorem komórkowym? Ta aplikacja wszystko zdradziła
Zaloguj się
 • fakej

  Oceniono 17 razy 11

  Po pierwsze to nie jest konkurencja dla operatorów komórkowych tylko małomiękki wchodzi na rynek MVNO i sam musi podpisać umowę z operatorami aby to działało i nie jest to nic nowego bo Amazon już od dawna sprzedaje swoje kundelki z taką kartą tylko, że tam nie ma aż takich ograniczeń geograficznych.

 • piotrns

  Oceniono 13 razy 9

  eSim to powrót do "SIM-locków" w jeszcze gorszej postaci - związanie numeru oraz osoby z konkretnym egzemplarzem telefonu i operatorem.

 • jot9

  Oceniono 3 razy 3

  "Użytkownik wyposażony w odpowiednie urządzenie i kartę SIM będzie musiał wybrać sieć Wi-Fi o nazwie Cellular Data".
  Rozumiem, że to Wi-Fi wklepało się redaktorowi omyłkowo, bo sieć raczej 3G, tak?

 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 2 razy 2

  Coś takiego ma Amazon w swoich Kindlach i to za darmo. Kiedyś był to dostęp bez ograniczeń (aż do Kindle 3 z klawiaturką) potem został ograniczony tylko do stron Amazonu, Wikipedii i kilku słowników internetowych.
  Po prostu kupują hurtowo dostęp od AT&T,a samo AT&T ma już podpisane umowy roamingowe z większością operatorów komórkowych na świecie. Tak to działa.

 • pogromca_mrowek

  0

  Wiadomo że to będzie działało tylko w CYWILIZOWANYM świecie czyli
  USA, Kanada, Europa Zachodnia (nie mylić z UE), może jeszcze Japonia, jakieś Singapury, Australia i to wszystko. Dla polskiego kartofla njus bez znaczenia chyba że pracuje w UK, DE, Nor itp

 • ulanzalasem

  0

  eSIM - ładny łańcuch dla użytkowników. Do tego obecnie WP ma 1,7% rynku, a W10 się opóźnia i nie wygląda najlepiej.
  Kolejna kwestia, że zawsze jest ryzyko, że jak MS zacznie za mocno gdzieś się wciskać to może Unia pogrozi paluszkiem, groźbą podzielenia firmy ? :> Chociaż ostatnie lata to przychylna polityka dla Amerykańskich firm i zmian prawa. Np. próba z ACTA czy teraz z TTIP.

 • ligand17

  Oceniono 4 razy -2

  "[...] Microsoft planuje wprowadzenie standardowych kart SIM, gdy inni myślą już o następcy standardu - eSim." - bzdura. Gdyby tak było to M$ nie oferowałby Lumii 950 w wersji bez SIM...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX