Giełdowa katastrofa GoPro. Firma zwolni 7 proc. pracowników

Akcje słynnego producenta sportowych kamer straciły 28 proc. po zamknięciu wczorajszej sesji na nowojorskim parkiecie. To efekt fatalnych wyników finansowych GoPro w czwartym kwartale 2015 roku.

Nowy rok rozpoczął się fatalnie dla amerykańskiej firmy GoPro. W środę, słynny producent kamer sportowych obniżył prognozy wyników finansowych w czwartym kwartale, jak również w całym 2015 roku. Firma szacuje, że przychody w kluczowym dla niej "świątecznym" kwartale osiągną 435 mln dolarów, zamiast oczekiwanych przez analityków 512 mln dolarów.

"Prognozowane przychody dla IV kwartału odzwierciedlają niższy od spodziewanego poziom sprzedaży urządzeń, zwłaszcza w pierwszej połowie kwartału" - czytamy w oświadczeniu firmy.

Efektem korekty prognoz był spadek wartości akcji amerykańskiej spółki o 28 proc. po zamknięciu sesji na nowojorskim parkiecie. W sumie, w ciągu 6 miesięcy akcje GoPro staniały aż o 73 proc.

Spadek wartości akcji GoPro w ostatnich 6 miesiącachScreenshot/Yahoo.com

To nie koniec fatalnych wiadomości. W najbliższych miesiącach firma planuje zwolnić aż 7 proc. pracowników. Redukcja etatów będzie kosztować GoPro od 5 do nawet 10 mln dolarów.

Obecne problemy amerykańskiej firmy, to przede wszystkim efekt coraz większej konkurencji na rynku kamer sportowych, gdzie GoPro musi rywalizować z takimi gigantami jak Sony czy Xiaomi.

Źródło: CNBC