LEGO zmienia zdanie: klocki jednak dla wszystkich

Chiński artysta walczący o wolność słowa próbował zamówić w LEGO sporą dostawę klocków. Potrzebował ich do stworzenia instalacji artystycznej. Początkowo odmówiono mu zasłaniając się regulaminem. Najsłynniejsza duńska firma zmieniła jednak zdanie.

Klocki Lego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów na świecie. Wykorzystywany jest nie tylko do zabawy, często korzystają z niego artyści. jednym z nich jest doceniany na całym świecie twórca Ai Weiwei.

Przeczytaj też: 12 faktów o klockach LEGO

 

We wrześniu ubiegłego roku zamówił u producenta pokaźną partię klocków. Niestety LEGO odmówiło mu realizacji zamówienia. Artysta musiał bowiem zadeklarować do czego potrzebna mu jest tak duża partia towaru. Przyznał, że zamierza użyć klocków do stworzenia instalacji zaprezentowanej podczas wystawy poświęconej wolności słowa. Chińczyk nie pierwszy raz chciał skorzystać z takiej formy ekspresji - ma już w swoim dorobku m.in. portrety dysydentów politycznych stworzone właśnie z klocków.

LEGO odmówiło twierdząc, że regulamin nie pozwala zamawiać klocków w celach politycznych. Firma twierdziła, że jej produkt ma służyć dzieciom, a nie stać się elementem politycznej dyskusji.

Ai Weiwei poinformował o stanowisku LEGO w mediach społecznościowych. Postawa duńskiego koncernu spotkała się z gigantycznym oburzeniem, ludzie z całego świata deklarowali, że prześlą artyście własne klocki.

??

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ai Weiwei (@aiww)

LEGO obawiało się, że kojarzenie jego produktu z kwestiami politycznymi źle wpłynie na wizerunek firmy. Nie bez znaczenia są też plany LEGO związane z ekspansją w Państwie Środka - pomoc nielubianemu przez władze artyście może je pokrzyżować.

Firma, jak donosi Quartz, uznała ostatecznie, że trzeba zmienić zasady. Nie będzie stawiać żadnych ograniczeń zamawiającym duże partie towaru. Klocki LEGO stały się więc dostępne dla wszystkich.