Microsoft: "Nowe procesory będą wspierane tylko przez Windows 10"

17 lipca 2017 roku Microsoft kończy wsparcie Windows 7 i 8 dla niemal wszystkich procesorów dostępnych na rynku. Procesory kolejnych generacji będą wspierane tylko przez Windows 10. Microsofcie, nic na siłę...
"Komputery zgodne z  Windows 7 i 8 już nie są produkowane, może weźmie Pan coś z Windows 10?"

- tak może wkrótce wyglądać odpowiedź sprzedawcy ze sklepu komputerowego lub elektromarketu, kiedy zechcemy kupić nowy komputer. Wszystko za sprawą deklaracji Microsoft. Firma, jak wyjaśnia The Verge, zamierza zakończyć pełne wspieranie Windows 7 i Windows 8.

"Windows 10 będzie jedynym wspieranym Windowsem na nadchodzących platformach Intel (Kaby Lake), Qualcomm (8996) i AMD (Bristol Ridge)"

- sprecyzował Microsoft na blogu firmowym.

W praktyce zapewne nie będzie to oznaczać, że maszyny ze starymi procesorami nie dostaną wszystkich aktualizacji Windows, albo że system będzie działał na nich wadliwie. Po prostu Microsoft wywiera presję, by jak najwięcej osób przesiadło się na "dziesiątkę".

Zobacz też: Jedna z najważniejszych funkcji Windows 10 miała być rewolucją, a tymczasem...

 

Procesory Skylake też jest są stare?

Skylake, szósta generacja Intel Core, która jest najnowszą dostępną na sklepowych półkach, też będzie w pełni kompatybilna tylko z Windows 10. Oznacza to, że ci, którzy kupili maszyny całkiem niedawno również muszą w ciągu 18 miesięcy przesiąść się na Windows 10, albo nie będą "w pełni wspierani", chociaż przecież aktualizacje do Windows 7 i 8 będą się ukazywać jeszcze ładnych kilka lat.  Producenci tabletów i laptopów mogą natomiast oferować sprzęt wyłącznie z Windows 10 na pokładzie.

BIOS aktualizowany przez Windows Update?

To nie koniec nowości. W planach Microsoftu, jak donosi Zdnet, jest też nowe narzędzie - wraz z Windows Update będzie aktualizowany BIOS lub UEFI oraz sterowniki. Z jednej strony to dobra wiadomość, bo widać, że Microsoft chce zadbać o nasze urządzenia w sposób kompleksowy. Problem w tym, że w przeszłości zdarzały się aktualizacje Windows, które unieruchamiały komputery. Ingerencja w BIOS może zakończyć się o wiele poważniejszymi problemami. Nie znamy jednak szczegółów tego rozwiązania, trudno zatem jednoznacznie ocenić, czy plany Microsoftu są realne.

W bardzo niedalekiej przyszłości Windows 10 będzie jedynym w pełni wspieranym systemem. Microsoft chce, by był to impuls dla konsumentów, by wystraszeni brakiem wsparcia przesiedli się na "jedyny słuszny" Windows. Dla Microsoftu to wygodne, bo wspieranie kilku wersji oprogramowania jest bardzo drogie. Niestety spora część użytkowników może być bardzo uparta i pozostać przy Windows 7. Czy to nie otworzy furtki dla cyberprzestępców? Microsoft zdaje się coraz wyraźniej mówić: Windows 7 i 8 używasz na własną odpowiedzialność.

Jakie jest wasze zdanie na temat takiej polityki Microsoftu? ComputerWorld twierdzi, że to tylko "PR-owy idiotyzm..."

Więcej o:
Komentarze (47)
Microsoft: "Nowe procesory będą wspierane tylko przez Windows 10"
Zaloguj się
 • kwiiiiii

  Oceniono 49 razy 31

  Mam w tej chwili zainstalowanego linuxa Ubuntu, na tanim laptopie z małym RAM działa lepiej niż windows 8.1, więc Microsoft może mnie cmoknąć.

 • Pawel Kraszewski

  Oceniono 33 razy 25

  Poprawcie tytuł. Nie "Nowe procesory będą wspierać tylko Windows 10" bo Microsoft nie produkuje procesorów. Microsoft produkuje OS i tytuł powinien brzmieć: "Nowe procesory będą w pełni obsługiwane tylko przez Windows 10".

 • invest_pl

  Oceniono 22 razy 18

  wygląda na porozumienie monopolistyczne - czy gigantów prawo nie obowiązuje?

 • Paweł Hatała

  Oceniono 24 razy 18

  O lat pracuje na Linux`ie. Nikt nie będzie mnie zmuszał to "lepszej i słusznej"
  wersji systemu. Jeśli się wybieram do sklepu po komputer to chciałbym, by wszystkie
  komputery były sprzedawane bez systemu operacyjnego, a sam system wybierał klient.
  Jesli ktoś chce pracować na W7 to nie widzę podstaw by mu wciskać W10, który jest
  jak na razie niedopracowany. Po ilości sprzedaży byłoby widać, co się opłaca wspierać.

 • arara barara

  Oceniono 12 razy 10

  Ten post piszę z XP. Nigdy nie spędziłem nawet minuty na win8 i win10 i dopóki mnie ktoś do tego nie zmusi to leję grubą strugą na microshrot. Vista skutecznie wyleczyła mnie z "udogodnień".

 • buttdozer

  Oceniono 18 razy 10

  Po co tak kłamiecie?
  pclab.pl/news67944.html

 • adhoc001002

  Oceniono 11 razy 9

  Po pierwsze, przedstawiane wizje są tylko propagandą Microsoftu. Pamiętajmy, że "udział w rynku" mają też takie firmy jak Apple, czy takie inicjatywy jak GNU Linux. A procesory produkuje nie tylko Intel i AMD. Jak będzie naprawdę? Dowiemy się za kilka-kilkanaście lat. Niemniej jednak zbyt agresywna "promocja" może wywołać skutki takie jak np. zakaz używania produktów Microsoftu w pewnych obszarach. Już dziś elektrowni jądrowych nie steruje się z MS Windows. Podobnie to nie MS Windows jest używany najpowszechniej w smartfonach i pralkach. Nie znajdziemy go także w największych superkomputerach.

  Po drugie, jeżeli nie odpowiada mi system taki jak MS Windows 10, to zwyczajnie go nie używam. A skoro nie używam, to nie biorę go nawet za darmo. A jeżeli do tego komputer nie będzie pozwalać na zainstalowanie innego systemu niż MS Windows 10, to po prostu nie kupię tego komputera. Proste? Proste. I teraz najważniejsze: jeżeli komputery z MS Windows 10 nie będą się dobrze sprzedawać, to MS, Intel, AMD itd. będą musiały coś z tym zrobić - i to będzie już nie mój problem, ale problem prezesów tych firm, akcjonariuszy itd. itp. Sam mogę niewiele, lecz niechęć do MS Windows 10 jest - jak widać - powszechna, więc nie będę chyba sam.

  Po trzecie, nachalność MS we wciskaniu MS Windows 10 jest tak wielka, że budzi odrazę. Taki sam rodzaj odrazy jak facet uważający iż kobieta nie ma prawa powiedzieć słowa "nie". Jako świadomi ludzie mamy prawo decydować jakiego systemu operacyjnego chcemy używać, czy i kiedy instalować dodatkowe oprogramowanie (w tym tzw. update i patch'e), czy ufamy danemu producentowi software i czy zgadzamy się na trwałe modyfikacje naszej własności, tj. naszego komputera. (Nota bene, komputer jest naszą własnością a nie czymś na co mamy licencję, sic!)

 • lisa2

  Oceniono 17 razy 9

  Przewiduję, że "stare" procesory będą w cenie.

 • fakit.pl

  Oceniono 19 razy 9

  Normalnie siejecie taką panikę jakby świat się kończył, bo MS nie bedzie wspierać już Win7 i 8. Ciekawe ile Wam płaci MS za ten medialny szum...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX