Tesla Motors w tarapatach? Konkurencja podkrada najlepszych pracowników

Tajemniczy startup Faraday Future, który zaprezentował prototyp swojego elektrycznego samochodu na targach CES 2016 w Las Vegas, coraz śmielej poczyna sobie w rywalizacji z Elonem Muskiem i jego Teslą Motors.

Z wyliczeń serwisu Tech Insider wynika, że aż 73 spośród 410 pracowników Faraday Future, którzy posiadają swoje konto w serwisie LinkedIn, było wcześniej związanych z projektami Tesla Motors. Co więcej, dla Elona Muska w przeszłości pracowało czterech z pięciu najważniejszych managerów nowego motoryzacyjnego startupu:

Czytaj też: Przyszłość nazywa się Faraday? "Rewolucja na miarę iPhone'a"

 • Nick Sampson, wiceprezes działu R&D oraz działu inżynierii Faraday Future, to były dyrektor inżynierii pojazdów i podwozia Tesla Motors;
 • Dag Rechom, wiceprezes ds. globalnej produkcji Faraday Future, to były dyrektor ds. produkcji Tesla Motors;
 • Alan Cherry, wiceprezes ds. zasobów ludzkich Faraday Future, to były starszy dyrektor ds. zasobów ludzkich Tesla Motors;
 • Tom Wessner, wiceprezes ds. łańcucha dostaw w Faraday Future, to były dyrektor ds. zaopatrzenia Tesla Motors

Trzeba przyznać, że ta lista robi wrażenie. Exodus kluczowych pracowników Tesli Motors do tajemniczego rywala jest tym bardziej zaskakujący, że w przeciwieństwie do koncernu Elona Muska, Faraday Future jest wciąż dalekie od rozpoczęcia produkcji swoich samochodów.

Amerykańska firma zaprezentowała koncepcyjny model pojazdu FFZero1 na tegorocznych targach CES, z zastrzeżeniem, że nie planuje jego masowej produkcji. Wiceprezes Faraday Future Nick Sampson powiedział niedawno, że pierwsze samochody jego firmy wyjadą na drogi do 2020 roku.

"Tak jak wcześniej, również teraz chcemy być nieco tajemniczy, i nie planujemy zdradzać żadnych konkretnych dat" - zaznaczył Sampson.

Nie tylko Tesla

Co ciekawe, projekt Faraday Future przyciąga do siebie również pracowników innych koncernów motoryzacyjnych. Głównym projektantem samochodów amerykańskiej firmy jest Richard Kim, który wcześniej pełnił podobną rolę w koncernie BMW. To właśnie on stoi za futurystycznym designem modelu FFZero1.

Z informacji zamieszczonych w serwisie LinkedIn wynika, że w ostatnim czasie Faraday Future ściągnęło do siebie 47 byłych pracowników Forda, 39 byłych pracowników General Motors oraz 22 pracowników Fiat Chrysler Automobiles.

CES 2016: Co najbardziej zaskoczyło nas na nudnych targach w Las Vegas?

The Faraday Future FFZERO1 electric concept car is unveiled during a news conference in Las Vegas, Nevada January 4, 2016. REUTERS/Steve MarcusSTEVE MARCUS / REUTERS / REUTERS

 

Źródło: Tech Insider

Więcej o:
Komentarze (23)
Tesla Motors w tarapatach? Konkurencja podkrada najlepszych pracowników
Zaloguj się
 • cieply_mocz

  Oceniono 40 razy 34

  najwazniejsze zostalo ominiete: Faraday jest kontrolowane przez Chinczykow

 • mic234

  Oceniono 38 razy 24

  No i co w tym takiego dziwnego, że producent samochodów elektrycznych zatrudnia ludzi, którzy znają się na produkcji samochodów elektrycznych. Byłoby dziwne, gdyby zatrudniał fachowców od uprawy kapusty albo byłych prezenterów dziennika w TVP1.

 • wmc-33

  Oceniono 19 razy 15

  A skąd pewność, że ci podkradzeni, to najlepsi fachowcy? Nie wiemy, czy nowa firma dużo lepiej płaci, czy tylko przyjmuje chętnie uciekinierów. Zresztą uwzględniając despotyczny styl zarządzania Muska, ucieczka także najlepszych nie byłaby szczególnie dziwna. W każdym razie nowa firma opiera się na ludziach mających jakieś doświadczenie i to najlepsze, co można dotychczas o niej powiedzieć.

 • peakador

  Oceniono 5 razy 5

  Kto zatrudnia fachowców od samochodów elektrycznych do nieprodukowania samochodów elektrycznych? Pewnie ktoś z branży naftowej.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 4 razy 4

  Kto może odchodzi od Elona Muska (o ile tylko nadarzy się porównywalnie ciekawa oferta pod względem zakresu prac)

 • kowgli

  Oceniono 3 razy 3

  Faktycznie niesamowite jest, że firma na kluczowe stanowiska bierze doświadczone osoby, a nie studentów 3 roku.

 • marcines01

  Oceniono 1 raz 1

  A kogo mają ściągać? Specjalistów z masarni?

 • agnrodis

  Oceniono 4 razy -4

  Podobno Tesla planuje skupic sie na produkcji baterii samochodowych i wycofa sie z produkcji samochodow....(?). A moze to zwykle plotki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX