Dostałeś zaproszenie do aplikacji Kiwi? Lepiej go nie przyjmuj

Użytkownicy Facebooka masowo rozsyłają i otrzymują zaproszenia do aplikacji społecznościowej Kiwi. Okazuje się, że na skutek sprytnej - i niezbyt etycznej - zagrywki dewelopera, dzieje się to bez ich wiedzy.

Kiwi to aplikacja społecznościowa, która przypomina nieco popularny serwis ask.fm. Użytkownicy mogą zadawać i odpowiadać na pytania dotyczące zainteresowań, jak również obserwować profile znajomych.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca z aplikacji skorzystało ponad 1 mln użytkowników Facebooka. Szkoda tylko, że wielu z nich zrobiło to bez swojej wiedzy... Kiwi rozprzestrzenia się bowiem po Facebooku niczym wirus. Wystarczy, że zainstalujemy aplikację, a chwilę później roześle ona zaproszenia do naszych znajomych.

Na problem zwrócił uwagę m.in. Michał Brański, wiceprezes grupy Wirtualna Polska.

"Przepraszam wszystkich za zaproszenia do aplikacji Kiwi (Chatous). Deweloperzy posłużyli się jakimś agresywnym mechanizmem, który zaprasza bez wiedzy użytkownika. Grają nieczysto" - napisał Brański na swoim profilu w serwisie Facebooku.

Warto podkreślić, że Kiwi rozsyła powiadomienia do naszych znajomych na Facebooku nawet wtedy, gdy w czasie instalacji aplikacji wyraźnie zaznaczymy, że nie chcemy, aby takowe zaproszenie zostało wysłane.

"Skrupulatnie krok po kroku chciałem przetestować aplikację bez zawiadamiania moich znajomych. Wszędzie gdzie byłem o to proszony klikałem anuluj!!! Okazuje się, że aplikacja i tak wysłała powiadomienie do wszystkich bez mojej zgody" [pisownia oryginalna - red.] - pisze zirytowany użytkownik.

Wszystko wskazuje na to, że twórcy aplikacji zastosowali sprytne - a przy tym całkowicie nieetyczny - manewr i dokonali podmiany akcji "SKIP" i "SEND". Mówiąc prościej, użytkownik, który w czasie instalacji aplikacji nie wyrazi zgody na rozesłanie zaproszeń do swoich znajomych, w rzeczywistości taką zgodę wyraża.

Co ciekawe, to nie jedyna "nieczysta" zagrywka deweloperów Kiwi. Równie problematyczne może okazać się usunięcie konta z serwisu. Spójrzmy na poniższy zrzut ekranu.

Kiwi

Jak widać, twórcy aplikacji sprytnie zmienili układ oraz kolorystykę przycisków "YES" oraz "NO". Zwyczajowo, przycisk akceptacji umieszczany jest po lewej stronie ekranu i oznaczany kolorem zielonym. W tym wypadku jest zupełnie odwrotnie. Przypadek? Trudno w to uwierzyć.

Trzeba przyznać, że celowe wprowadzenie w błąd raczej nie przysporzy Kiwi wielbicieli.

Jak wyłączyć powiadomienia?

Jeśli macie dość niechcianych powiadomień z Kiwi i innych niechcianych aplikacji, to istnieje prosty sposób, aby się ich pozbyć.

1) Wystarczy wejść w USTAWIENIA swojego konta

 

Facebook - Ustawienia

 

2) Następnie wybrać zakładkę BLOKOWANIE z listy znajdującej się na lewej kolumnie.

Facebook - Blokowanie 3) Teraz, w sekcji BLOKUJ APLIKACJE, wpisujemy nazwę niechcianej aplikacji

Facebook - Blokuj Aplikację

Więcej o: