Facebook to potęga. Znakomite wyniki kwartalne. Giełda znów kocha Zuckerberga

Facebook opublikował najnowsze wyniki finansowe. W ostatnim kwartale zysk netto amerykański spółki wzrósł aż o 120 proc. do ponad 1,5 mld dolarów. W handlu posesyjnym akcje Facebooka wystrzeliły w górę o 13 proc.

To była znakomita końcówka roku dla Marka Zuckerberga i jego Facebooka. W IV kwartale amerykańskie gigant wypracował 5,84 mld dolarów przychodu (wzrost o 52 proc. r/r/) oraz 1,56 mld dolarów zysku (wzrost o 120 proc.) Przełożyło się to na 0,79 dolara zysku na akcję.

Czytaj też: To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Faceboka

Te informacje zdecydowanie ucieszyły inwestorów. Po zamknięciu wczorajszej sesji na parkiecie w Nowym Jorku wartość akcji Facebooka wystrzeliła w górę o 12 proc. osiągając poziom 105 dolarów

Ten sukces, to  efekt dynamicznego wzrostu liczby użytkowników najpopularniejszych usług amerykańskiej firmy -  WhatsApp'a, Instagrama i Messengera, a przede wszystkim samego Facebooka.

Liczba użytkowników FacebookaFacebook.com

W 2015 z tego serwisu każdego dnia korzystało 1,04 mld osób (wzrost o 17 proc. r/r). 934 mln użytkowników codziennie korzystało z aplikacji mobilnej (wzrost o 25 proc.). Miesięcznie, Facebooka odwiedzało natomiast 1,59 mld osób (wzrost o 21 proc.)

Przez niemal cały ubiegły rok koszty ponoszone przez Facebooka dystansowały osiągane przez spółkę przychody. Miało to związek ze wzrostem zatrudnienia licznymi inwestycjami, choćby w projekty związane z wirtualną rzeczywistością (Oculus) i sztuczną inteligencją.

W ostatnim kwartale ta dynamika uległa zmianie. Przychód wzrósł o 52 proc. do 5,84 mld dolarów, podczas gdy wydatki wzrosły jedynie o 21 proc.