Netflix: jak dodać własne napisy do filmów i seriali

Jedną z największych bolączek polskiej wersji Netfliksa jest niezwykle mała liczba filmów i seriali z dostępnymi napisami w języku polskim. Istnieje jednak prosty sposób, aby to zmienić. Jak? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.

Wiele znakomitych produkcji dostępnych w na Netfliksie nie dysponuje napisami w języku polskim. Oczywiście amerykański serwis stara się zmienić ten stan rzeczy, ale minie sporo czasu zanim doczekamy się solidnej biblioteki polskojęzycznych treści.

Okazuje się jednak, że Netflix umożliwia swoim użytkownikom dodawanie napisów w swoim ojczystym języku, choć funkcja ta została przed nami dość skrzętnie ukryta. Dla chcącego jednak nic trudnego. Krok po kroku tłumaczymy, jak dodać napisy do ulubionego filmu lub serialu.

UWAGA: Opisana  metoda działa na przeglądarkach Internet Explorer, Microsoft Edge oraz Google Chrome. Nie udało nam się uruchomić "ukrytego menu" Netfliksa w Firefoksie.

ETAP 1: Pobieramy napisy do filmu lub serialu. W tym celu możemy odwiedzić, którąś z popularnych stron z napisami np. napirojekt.pl (wymagana instalacja aplikacji NapiProjekt). Najważniejsze jest to, aby pobrany przez nas plik z posiadał rozszerzenie *.srt.

Jeśli nie możemy znaleźć pliku z napisami w formacie *.srt, to przed przejściem do następnego etapu powinniśmy samodzielnie przekonwertować napisy. W tym celu możemy skorzystać ze strony subtitle-converter.com lub któregoś z popularnych programów do konwersji napisów.

Program SRT Converter można znaleźć w tym miejscu

OpenSubtitles.comEtap 1

ETAP 2: Gdy dysponujemy już plikiem z napisami w formacie *.srt, otwieramy stronę subflicks.com

ETAP 3: Klikamy w przycisk "Choose Subtitle File" i wybieramy pobrany przez nas plik z napisami.

SubFlicksEtap 3

ETAP 4a: Jeśli korzystamy z Internet Explorera, Microsoft Edge lub innej przeglądarki wspierającej wtyczkę Microsoft Silverlight, otwieramy stronę Netfliksa, włączamy wybrany film lub serial i wciskamy następującą kombinację klawiszy: ALT + SHIFT + LEWY PRZYCISK MYSZY. Wybieramy opcję "Load Custom File" i dodajemy plik z napisami.

ETAP 4b: Jeśli korzystamy z przeglądarki Google Chrome, otwieramy stronę Netfliksa, włączamy wybrany film lub serial i wciskamy następującą kombinację klawiszy: ALT + SHIFT + ALT + T i dodajemy plik z napisami.

NetflixEtap 4

ETAP 5: VOILA! Możemy cieszyć się polskimi napisami!

NapisyEtap 5

ALTERNATYWA: Użytkownicy Google Chrome mogą dodać napisy do Netfliksa w zdecydowanie prostszy sposób, korzystając z dedykowanej wtyczki. W tym celu należy pobrać plugin Subber ze sklepu Chrome Web Store.

Po instalacji wtyczki, otwieramy stronę Netfliksa, wybieramy interesujący nas film lub serial, a następnie uruchamiamy Subbera i wyszukujemy interesujące nas napisy.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie musimy samodzielnie wyszukiwać napisów, a następnie konwertować ich do wymaganego formatu. Cały proces wyszukiwania i uruchomienia napisówodbywa się tu wewnątrz wtyczki.

Niestety korzystanie z Subbera ma jednak swoje wady. Po pierwsze, napisy nie wyglądają tak dobrze, jak w przypadku skorzystania z ukrytego menu Netfliksa. Po drugie, zdarzają się problemy z synchronizacją oraz kodowaniem znaków.

Subber