Samsung wciąż liderem sprzedaży smartfonów. Ale Huawei szybciej rośnie

Samsung pozostaje największym dostawcą smartfonów na świecie. Ale ma spore powody do zmartwień.

Firma badawcza IDC podsumowała sprzedaż smartfonów za ubiegły rok. Sprzedano ich więcej - 1,43 miliarda, rok wcześniej wynik ten wynosił 1,3 miliarda. Ostatni kwartał minionego roku był również lepszy dla producentów - sprzedano w nim 399,5 mln urządzeń. W 2014 było to 377,8 mln).

Wyniki za czwarty kwartał 2015

IDC

Fot. IDC

Królem zestawienia znów jest Samsung. Koreański gigant sprzedał w ostatnim kwartale 85,6 mln smartfonów, uzyskał udział w rynku na poziomie 21,4% co oznacza wzrost o 14%. Na drugim miejscu rankingu sprzedaży znalazł się Apple - iPhone'y kupiło 74,8 mln konsumentów, co daje 19,7% udziału w rynku. Tym razem wzrost jest jednak mizerny - wynosi zaledwie 0,4%.

Przeczytaj też: 9 najbardziej kultowych telefonów

 

Na szczególną uwagę zasługuje Huawei. Chiński koncern sprzedał 32,4 mln urządzeń, co przełożyło się na 8,1% udziału w rynku. Najważniejsza jest jednak skala wzrostu, która wyniosła za czwarty kwartał  37% rok do roku. W tej kategorii Huawei rozkłada Samsunga na łopatki.

Wyniki za cały rok

IDC

Fot. IDC

 

Osiągnięcia Lenovo są jeszcze lepsze kiedy porównamy wyniki całoroczne. Tu firma odnotowuje 43% wzrostu (106,6 mln sprzedanych urządzeń). Wynik Apple jest lepszy niż kwartalny - wzrost wynosi 20% (231,5 mln sprzedaych smartfonów). Samsung znów jest w rankingu pierwszy, bo sprzedał 324,8mln smarfonów, ale wynik ten jest o zaledwie 2,1% lepszy niż przed rokiem.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę jak bardzo urośli inni azjatyccy producenci - Lenovo o 24,%, Xiaomi o 22,8% - zasadnym staje się pytanie kiedy Samsung straci tytuł króla smartfonów? Największe szansę, by mu go odebrać ma Apple, firma jednak nie ma najlepszych prognoz na najbliższe kwartały. Z analiz wyraźnie jednak widać, że mniejsi producenci radzą sobie coraz lepiej, chociaż nie wszyscy. W zestawieniu brakuje znacznie bardziej liczącego się na rynku HTC, którego udziały szacowane są dziś na 2-3%. LG, z udziałem wynoszącym ok. 5%, również wynikami nie zachwyca.

Co przyniosą kolejne lata? Osłabienie Samsunga i dynamiczny wzrost popularności Huawei ? Wszystko jest możliwe.

[ za  technewstoday.com ]

Więcej o:
Komentarze (30)
Samsung wciąż liderem sprzedaży smartfonów. Ale Huawei szybciej rośnie
Zaloguj się
 • plosiak

  Oceniono 41 razy 39

  Dawno takiej "analizy" nie czytałem.

  Jeżeli mam 50 % rynku, a rok później 60%, a rywal skoczy z 5% na 10%, to ja urosłem o 20%, a on o 100%. Czyli wg autora tego czegoś mam pozamiatane. Gratuluję.

 • jesiotr99

  Oceniono 6 razy 4

  byłem 3 lata temu w fabryce Huawei w Chinach. Co prawda widziałem tylko produkcję serwerowni ale szczęka mi wtedy opadła. Jestem pewien że za parę lat chinole przejmą rynek, a właściwie wszystkie rynki i na wszystkie towary.

 • phugoid

  Oceniono 6 razy 4

  ale czemu ma to byc niby dziwne? przeciez to chinskie marki telefonow i z czasem musza sie znalezc na gorze tableli, majac pod nosem dosyc spory rynek chinskich konsumentow... tak samo bedzie z kazdym innym sprzetem, wlaczajac w to auta (za klika, kilkanascie lat)

 • sothink

  Oceniono 14 razy 4

  Apple ma 40% marży, a to jest nieosiągalne dla żadnego producenta telefonów z androidem

 • aqua7x

  Oceniono 2 razy 2

  50% od 30 a od 80 to chyba roznica... wiadomo, ze ktos co ma male udzialy %towo moze sie wykazywac... ale ilosciowo to bedzie mizernie wygladalo...

 • jot-23

  Oceniono 2 razy 2

  Jak widac inwestowanie w industrial espionage i hacking jest mysleniem przyszlosciowym. W odroznieniu od ciezkiej pracy od podstaw.

 • kasiapanowie

  Oceniono 1 raz 1

  Lider tylko 1 Xiaomi Mi 4 3GB/16GB

 • aqua7x

  Oceniono 1 raz 1

  50 od 30 a od 80 to chyba roznica... wiadomo, ze ktos co ma male udzialy %towo moze sie wykazywac... ale ilosciowo to bedzie mizernie wygladalo...

 • lucek990

  Oceniono 1 raz 1

  Do Plosiak: bo to Wyższa Szkoła Statystyki i Analiz ZSRR!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX