Dlaczego kolor czerwony jest taki popularny i co to ma wspólnego z umierającymi gwiazdami?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego kolor czerwony jest tak popularny? Są ku temu poważne naukowe powody, które mają też związek z ekonomią. O co chodzi?

Czerwony kolor jest niezwykle popularny. Są takie zastosowania, w których czerwony sprawdza się najlepiej. W Stanach Zjednoczonych na przykład niemal wszystko maluje się na czerwono, nawet stodoły.

Dlaczego? Bo czerwona farba jest najtańsza.

Przeczytaj też: Ten pojazd zabierze nas do gwiazd?

 

Yonatan Zunger z Google postanowił jednak znaleźć naukowe wytłumaczenie dla tego ekonomicznego fenomenu. Czerwona farba jest najtańsza, bo barwnik w niej stosowany występuje na Ziemi powszechnie. Chodzi o tlenek żelaza. Substancja składa się z żelaza i tlenu - to właśnie on pochłania żółty, zielony i niebieski, sprawiając, że widzimy czerwień.

Dlaczego jednak tlenek żelaza jest tak powszechny na Ziemi? Otóż nie tylko na Ziemi - w całym wszechświecie.

Odpowiada za to fizyka umierających gwiazd.

"Jedyną rzeczą, która utrzymuję gwiazdę jest energia fuzji jądrowej. Kiedy jej poziom spada gwiazda zaczyna się kurczyć. A kiedy się kurczy wzrasta ciśnienie i temperatura - aż do momentu, kiedy mogą zajść nowe reakcje. Dają one olbrzymie porcje energii, powodują też formowanie się cięższych elementów - cykl się powtarza. Reakcje obejmują kolejne pierwiastki układy okresowego, powstają coraz cięższe. Aż do momentu, w którym składają się z 56 nukleonów. W tym momencie energia nie jest już produkowana w ogóle, a gwiazda zapada się.

- wyjaśnia Zunger.

Gwiazda rozpada się rozrzucając po kosmosie substancję składającą się z 56 nukleonów (protonów i neutronów). A ta, w stanie stabilnym, znana jest jako... żelazo.

A zatem fizyka umierających gwiazd zdecydowała o tym, że czerwony barwnik używany do produkcji farb jest tak tani, a zatem popularny.

[ za  smithsonianmag.com ]

7 tajemnic dziwnego smaku potraw w samolocie

Fot. Melissa / anotherlunch.com