Google dostarczy internet 40 razy szybszy niż w sieciach 4G/LTE? Wszystko dzięki dronom zasilanym energią słoneczną

Firma z Mountain View rozpoczęła testy dronów zasilanych energią słoneczną, które zostały wyposażone w specjalne transmitery fal milimetrowych. To początek nowej ery ultraszybkiego internetu?

Jak donosi dziennik "The Guardian", Google rozpoczęło fazę testową programu SkyBender. Jego celem jest zaoferowanie nowego standardu bezprzewodowej transmisji danych, który miałby oferować prędkość nawet 40 razy większą niż najpopularniejszy obecnie standard 4G/LTE.

Zobacz też: Projekt Loon - Google wyjaśnia, jak będą działać jego internetowe balony

W tym celu firma z Mountain View chce wykorzystać drony zasilane energią słoneczną, które zostałyby wyposażone w specjalne nadajniki. Google rozpoczął już pierwsze testy nowej technologii w centrum Spaceport America, które zlokalizowane jest w Nowym Meksyku.

Było 4G, czas na 5G?

Eksperymentalna sieć "5G", nad którą pracuje obecnie amerykański gigant oparta jest na tzw. falach milimetrowych, które teoretycznie mogą przesyłać dane nawet o 40 razy szybciej niż  standard 4G/LTE. Celem Google'a jest umieszczenie w przestrzeni powietrznej tysięcy dronów, które zapewniłyby ultraszybki dostęp do internetu na całym świecie.

"Ogromną zaletą fal milimetrowych jest dostęp do nowych częstotliwości ponieważ obecne częstotliwości komórkowe są już przepełnione" - podkreśla Jacques Rudell, profesor inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Waszyngtona w Seattle, w rozmowie z dziennikiem "Guardian".

Fale milimetrowe mają jednak swoje wady. Mają one znacznie mniejszy zasięg od sygnału telefonii komórkowej. Transmisja na częstotliwości 28GHz, którą testuje obecnie Google, oferuje zaledwie 1/10 zasięgu standardu 4G. "Guardian" sugeruje, że, aby zwiększyć ten zasięg firma z Mountain View eksperymentuje obecnie ze skomplikowaną technologią "układów fazowych"

SkyBender to nie jedyny eksperymentalny projekt Google związany z zapewnieniem globalnego dostępu do internetu. Swego czasu sporo mówiło się o projekcie Loon.  W jego ramach firma z Mountain View chce wykorzystać specjalne balony zawieszone na wysokości ok. 18 km nad Ziemią, które dostarczyłyby w określone miejsca internet działający z prędkością 3G lub większą.

Źródło: The Guardian

Co oni przed nami ukrywają? 5 kosmicznych teorii spiskowych

NASA

 

Więcej o:
Komentarze (105)
Google dostarczy internet 40 razy szybszy niż w sieciach 4G/LTE? Wszystko dzięki dronom zasilanym energią słoneczną
Zaloguj się
 • romek-z

  Oceniono 30 razy 26

  Rudell Pracuje w University of Washington co się nie tłumaczy jako Uniwersytet Waszyngtona w Seattle. Spolszczamy nazwiska a nie nazwy stanów w USA (no może wyjątek to Georgia Południowa). Tak naprawdę to jest Uniwersytet stanu Washington w Seattle.

  I nie " tzw. fale milimetrowe", ale po prostu fale milimetrowe.
  Czy oprócz autorów tekstów są tu jeszcze Redaktorzy odpowiedzialni?

 • wrb.gazeta

  Oceniono 40 razy 14

  Mam problem z zaufaniem Google, Microsoftem i "kolegami"
  Dadzą Ci wszystko za darmo, byle byś się zgodził że dla "twojego dobra" robią ze wszystkimi Twoimi danymi co chcą.

  Internet z dronów: 100 mld dolarów. Możliwość totalnej inwigilacji i kontroli każdego bita danych miliardów ludzi - bezcenne.

 • Dominik Budzowski

  Oceniono 25 razy 9

  To są testy, które nigdy nie wyjdą poza fazę testową. Google testuje fale radiowe 60Ghz o bardzo małym zasięgu, które są kompletnie nieodporne na warunki atmosferyczne. Oczywiście można zapomnieć o jakiejkolwiek przenikliwości przez ściany, szyby itd. Niech dziennikarze najpierw sprawdzą o co chodzi, a potem zaczną brednie o 40x szybszym internecie wypisywać.

 • Expert 325

  Oceniono 14 razy 6

  kabel albo satelita, za drony i balony dziękujemy

 • jep23

  Oceniono 12 razy 4

  A nie będą te tysiące dronów zasysane przez turbiny samolotów jak ptaki?
  Czy trenowane sokoły je odstraszą?

 • david321

  Oceniono 7 razy 3

  To jest program badawczy a nie biznesowy. Ale redachtor zapomniał Wam o tym napisać.

 • Damián Karbowniak

  Oceniono 4 razy 2

  Pytacie sie po co .. sprawa prosta,
  google ma problemy z ludzmi bo sie stawiaja i nie chca byc inwigilowani 24/h na dobe....

  Otoz to... internet z dronow, internet google, ich internet. kazdy bajt przesylany ich droga internetowa bedzie sledzony sprawdzany...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX