Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą na świecie. Zwycięzca mógł być tylko jeden. Reklama rządzi światem?

Znakomite kwartalne wyniki finansowe Google'a sprawiły, że jego spółka-matka, holding Alphabet, stała się właśnie najbardziej wartościową firmą na świecie. Dotychczasowy giełdowy prymus Apple, musi więc zadowolić się drugim miejscem.

Google zaprezentowało wyniki finansowe za czwarty kwartał 2015 roku, po raz pierwszy od ubiegłorocznej restrukturyzacji koncernu i powołania do życia holdingu Alphabet, który spina obecnie wszystkie dotychczasowe biznesy prowadzone przez giganta z Mountain View.

Czytaj też: Google pracuje nad zupełnie nowym Chrome?

W ostatnim kwartale przychody Google'a z reklam wzrosły o 19 proc. do 17,3 mld dolarów, co przełożyło się na wyrównany zysk w wysokości 8,67 dol. na akcję. Wyniki te zdecydowanie przekroczyły oczekiwania analityków, którzy spodziewali się 16,9 mld dolarów przychodu oraz zysku w wysokości 8,08 dol. na akcję.

Wykres prezentujący kapitalizację rynkową spółek Alphabet i APpleBloomberg.com/Screenshot

Alphabet nowym liderem

Znakomity kwartalny raport internetowej gałęzi holdingu Alphabet sprawił, że akcje amerykańskiej spółki w handlu posesyjnym wzrosły aż o 9,4 proc., podczas gdy na zamknięciu giełdy w Nowym Jorku zyskały 1,2 proc. W efekcie, rynkowa kapitalizacja firmy wzrosła do 523,1 mld dol. Jak zauważa jednak analityk S&P Dow Jones Indices, Howard Silverblatt, po uwzględnieniu zwyżki w handlu elektronicznym wartość holdingu Alphabet powinna wzrosnąć do ponad 556 mld dolarów.

Tym samym gigant z Mountain View stałby się najbardziej wartościową firmą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając dotychczasowego lidera Apple, który może pochwalić się kapitalizacją na poziomie 534 mld dolarów.

Dlaczego ta zmiana jest tak istotna? Oznacza bowiem, że po raz pierwszy w historii najdroższą spółką na świecie została firma, która swój model biznesowy opiera na reklamie. Dotychczasowy lider Apple, swoje zyski czerpał przede wszystkim ze sprzedaży urządzeń. Wcześniej, największą kapitalizacją rynkową mógł pochwalić się z kolei koncern naftowy Exxon Mobile.

Miliard użytkowników korzysta z Gmaila

To nie koniec dobrych wiadomości dla Google'a. Internetowy gigant pochwalił się wczoraj, że liczba aktywnych użytkowników jego Gmaila, przekroczyła barierę 1 miliarda.

Nowy prezes Google'a Sundar Pichai zwrócił uwagę, że to już siódma ?miliardowa? usługa firmy z Mountain View. Dotychczas takim osiągnięciem mogły pochwalić się: wyszukiwarka Google, przeglądarka Chrome, mobilny system Android, sklep Google Play, Google Maps oraz YouTube.

Pichai podzielił się jeszcze jedną interesującą statystyką. Okazuje się, że już 10 proc. maili wysyłanych za pośrednictwem mobilnej aplikacji Gmail, jest generowanych w sposób automatyczny. Chodzi o usługę ?Smart Reply?, która pozwala użytkownikowi odpowiedzieć na otrzymanego e-maila, korzystając z gotowego szablonu przygotowanego przez Gmaila.

Żyjemy więc nie tylko w erze reklamy, ale i coraz większego lenistwa...

Dostałeś smartfona z Androidem? 9 aplikacji, które musisz zainstalować

 

Google

Więcej o:
Komentarze (18)
Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą na świecie. Zwycięzca mógł być tylko jeden. Reklama rządzi światem?
Zaloguj się
 • ajk_gierki

  Oceniono 22 razy 8

  Ludzie mają nowego Boga - Google mówi co mamy myśleć na każdy temat, co mamy kupić na kogo głosować. Najlepsze jest to, że każdemu się wydaje że to co wyskoczy mu w wyszukiwarce, zdobył w wyniku własnej zaradności.

 • sector23

  Oceniono 14 razy 8

  To już przeszłość, bo najpóźniej w przyszłym roku prześcignie go nasz Narodowy Holding Energetyczny, czy jakoś tak...., który po połączeniu PKN ORLEN z LOTOSEM, PGE, który w posagu wniesie polskie kopalnie, stanie się z pewnością światową potęgą energetyczną. A wiadomo, że pez prundu, to żaden kompek, czy telefonek nie popracuje a bez paliwa nikt tego po świecie nie rozwiezie.
  Zaprawdę chytry i przenikliwy plan ma nasz Prezes!

 • r1234_76

  Oceniono 5 razy 5

  Dlaczego Gmail?

  A dlaczego np. o2 nie potrafi poprawnie obsłużyć znaków utf-8 w swoim interfejsie...

 • wiktormarzena

  Oceniono 7 razy 1

  ...kupujcie, taniej nie będzie!! Już jedna bańka pękła, dość dawno, na New Connect, można powtórzyć numer, bo ludzie najbardziej lubię te piosenki, które już znaja :)

 • majkel_katowice

  0

  Ach ten Gugiel.. reklama jak reklama, jeszcze trochę to się modlić do niego zaczną :)

 • grzes07

  Oceniono 6 razy -4

  to chyba jestem zacofany bo nie korzystam z Gmail

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX