Transmisja na żywo w technologii 360 stopni? Zaskakujący pomysł YouTube'a

Największa platforma wideo na świecie chce umożliwić swoim użytkownikom live streaming w technologii 360 stopni.

Wyobraźmy sobie, że oglądamy transmisję koncertu czy też meczu piłkarskiego i nie jesteśmy ograniczeni tym, co prezentuje nam realizator transmisji. Zamiast tego, samodzielnie decydujemy czy w danym momencie chcemy oglądać strzelającego napastnika, rozgrzewającego się bramkarza, ławkę rezerwowych, czy też rozentuzjazmowaną publiczność. Brzmi świetnie?

Czytaj też: Mała zmiana na YouTube: zapętlenie odtwarzanego klipu

Podobną możliwość chce zaoferować swoim użytkownikom popularny YouTube. Funkcja wideo z widokiem 360 stopni pojawiła się w należącym do Google'a serwisie już w ubiegłym roku. Dotychczas nie dotyczyła ona jednak transmisji na żywo (live stream), ale filmów, które były uprzednio przez twórców zmontowane, a następnie zamieszczone w serwisie.

Nowa era wideo?

Z doniesień serwisu BuzzFeed News wynika, że YouTube planuje nawiązać współpracę z producentami kamer 360 stopni w celu opracowania technologii, która pozwoli użytkownikom serwisu transmitowanie wideo na żywo w tej technologii.

Obecnie, większość kamer 360 stopni nagrywa kilka materiałów wideo jednocześnie, a następnie łączy je w całość już po zakończeniu nagrywania, co przekłada się na końcowy efekt. Jest to wystarczające dla osób, które chcą nagrać film, a następnie zmontować go i wrzucić na YouTube'a. To rozwiązanie kompletnie nie sprawdziłoby się jednak w przypadku transmisji na żywo.

Jaki pomysł ma YouTube? Amerykański serwis chce stworzyć specjalną platformę wideo wyposażoną w algorytmy, które będą przetwarzać obraz 360 stopni w czasie rzeczywistym.

Będzie to możliwe tylko w przypadku ścisłej współpracy z producentami. YouTube potrzebuje szczegółowej specyfikacji dotyczącej poszczególnych modeli kamer, aby cały projekt miał jakiekolwiek szanse powodzenia.

Jeśli projekt YouTube'a okaże się sukcesem, to możemy spodziewać się, że wkrótce jego śladem podążą inni technologiczni giganci. Być może już wkrótce transmisje na żywo z najważniejszych kulturalnych i sportowych wydarzeń nabiorą więc zupełnie nowego wymiaru?

8 sztuczek ułatwiających korzystanie z YouTube - poznaj je!

YouTubeFotomontaż R. Kędzierski