Facebook będzie lepiej dobierał treści - mniej bzdurnych wiadomości

Facebook ulepsza algorytmy, które odpowiadają za wybieranie tego, co widzimy na swojej ścianie. Zmiany są naprawdę istotne.

Facebook ulepsza działanie serwisu. Na oficjalnym firmowym blogu znalazł się wpis, który wyjaśnia, że zmieniają się zasady, według których dobierane są wyświetlane nam treści.

Ich odpowiedni wybór jest największą bolączką inżynierów Marka Zuckerberga. Problemy wynikają z tego, że lubimy wiele strony, mamy wielu przyjaciół. Ale nie oznacza to jeszcze, że wiadomo, które z treści publikowanych na ich stronach sami chcemy oglądać.

Facebook postanowił podejść do tematu w zupełnie nowy sposób i przeprowadził testową ankietę na około tysiącu użytkowników. Zamiast próbować wywróżyć ich reakcje tylko na podstawie komentarza lub lajku tym razem po prostu zapytano ich, czy treść im się podoba, albo którą z informacji woleliby przeczytać.

 

FacebookFot. za TechCrunch/Facebook

 

Przeczytaj też: Dwie ważne nowości na Facebooku

 

Użytkownik nie jest maszyną do klikania

Sens najnowszych zmian można opisać w ten sposób: wpisy zachęcają do działania, w szczególności do polubienia czegoś lub podzielenia się czymś, będą miały niższy priorytet. Twórcy treści będą się musieli bardziej postarać, aby przyciągnąć naszą uwagę.

Co zatem może mieć znaczenie? Być może na znaczeniu zyskają te treści, którzy sami intencjonalnie wywołujemy - profile, które odwiedzamy. Mechanizm "lajk/komentarz" nie będzie już miał tak gigantycznego znaczenia.

To ważna zmiana, chociaż trudno jeszcze oceniać jak wpłynie na Facebooka - zmiany w algorytmie są jeszcze wprowadzane. Miejmy nadzieję, że wkrótce Facebook będzie ciekawszym miejsce, w którym nie będziemy tak często narażeni na kontakt  z irytującymi treściami.