Koniec z fałszywymi przyciskami Download. Google wypowiada im wojnę

Google mówi dość! Dość fałszywym linkom, zwodniczym przyciskom Download, Play, Install i tym podobnym. Wypowiada internetową wojnę wszystkim, którzy w ten sposób chcą nas oszukiwać. O co chodzi?

Komu z nas nie zdarzyło się, że przez przypadek kliknął przycisk Download czy Play, który okazał się podpuchą? Mniejsza z tym, jeżeli była to reklama. Gorzej, jeżeli przez tak nieopatrzny ruch zaczynamy pobierać złośliwe oprogramowanie lub dzielimy się poufnymi danymi. Problem ten jest niemal tak stary, jak Internet. Google postanowiło z nim walczyć. Firma poinformowała na jednym ze swoich blogów, że poszerza program Safe Browsing i bierze pod lupę treści, które według niej mają na celu oszukiwanie użytkowników.

Jeżeli algorytm uzna, że dana treść udaje wyglądem czy charakterem, że jest częścią danej strony i można jej ufać (a tak nie jest), lub też próbuje cię oszukać i zachęca do, np. podania hasła, mimo że nie powinna tego robić, Google wyświetli specjalny komunikat informujący o zagrożeniu.

Google tym samym chce walczyć z reklamami lub innymi formami treści, które wykorzystują socjotechnikę, by w rzeczywistości oszukać użytkownika. Oto, jak często wyglądają tego typu treści:

 

ErrorGoogle

downloadGoogle

 

Bardzo dobrze, że Google w końcu postanowiło wypowiedzieć wojnę tego typu zagrywkom i firmom/podmiotom, które je stosują. Powinno to nieco oczyścić sieć z podobnych przekrętów. Zapewne, jak to zwykle bywa, zdarzy się, że po drodze dostanie się stronom, które wcale nie stosują takich metod. Niemniej jednak ostateczny wynik tej akcji zapewne zostanie przyjęty przez użytkowników z ulgą i radością. Szkoda, że dopiero teraz Google się za to zabiera, ale lepiej późno niż wcale.