Jak wiele wie o tobie Google? Będziesz zaskoczony
1) Google wie, gdzie podróżujesz
https://maps.google.com/locationhistory
Jeśli korzystasz ze smartfona z Androidem i nie zmieniałeś ustawień dotyczących lokalizacji urządzenia, to kliknięcie w ten link może cię lekko zaskoczyć. Tak, Google zapamiętuje miejsca, w które udajemy się z naszym telefonem w kieszeni i tworzy z nich mapę podróży.
Czytaj też: Google znalazł genialny sposób na walkę z terroryzmem?
Możemy sprawdzić, gdzie byliśmy w marcu 2014 roku, a także kiedy ostatnio podróżowaliśmy z Warszawy do Krakowa. Przeglądanie tych informacji jest zaskakująco wciągające. Jeśli nie chcecie jednak, aby były one zapisywane na waszym koncie Google, to kliknijcie w przycisk "WSTRZYMAJ HISTORIĘ LOKALIZACJI".
2) Google wie, czego szukasz
Jeśli korzystasz z wyszukiwarki Google, będąc zalogowanym na swoje konto Gmail, to znajdziesz tu pokaźną historię swoich internetowych wycieczek. Wolisz, aby te dane nie były zapisywane? Możliwość są dwie: Pierwszą z nich jest wyszukiwanie w trybie prywatnym. Drugą, wyłączenie historii wyszukiwania w ustawieniach Google. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć w ten link.
3) Google wie, kim jesteś (no dobrze, wie tylko trochę...)
https://www.google.com/ads/preferences/
Na podstawie historii wyszukiwania oraz innych aktywności związanych z usługami Google'a, gigant z Mountain View tworzy coś w rodzaju profilu użytkownika. Jest on wykorzystywany m.in. do prezentowania reklam dostosowanych do naszej płci, wieku i zainteresowań. Możemy pomóc Google'owi i samodzielnie uzupełnić nasz profil (ale poco mielibyśmy to robić?). Możemy również wyłączyć funkcję spersonalizowanych reklam.
4) Google wie, z jakich urządzeń korzystasz
https://security.google.com/settings/security/activity
Google zapisuje informacje dotyczące wszystkich urządzeń, za pośrednictwem, których zalogowaliśmy się na swoje konto. Dotyczy to nie tylko urządzeń z systemem Android. Google wie, z jakiego urządzenia korzystaliśmy, jak również kiedy i w jakim miejscu się zalogowaliśmy.
Warto czasami zaglądać to miejsce. W ten sposób w łatwy sposób możemy zorientować czy w ostatnim czasie ktoś niepowołany zalogował się na nasz profil. Jeśli zauważymy jakąś podejrzaną aktywność, to możemy dezaktywować wybrane urządzenie.
5) Google wie, z jakich aplikacji korzystasz
https://security.google.com/settings/security/permissions
W tym miejscu znajduje się lista aplikacji powiązanych z twoim kontem Google. Jeśli któreś z nich nie rozpoznajesz, to zdecydowanie warto ją usunąć. Może się bowiem okazać, że dałeś dostęp do informacji na swój temat komuś, kto nigdy nie powinien go otrzymać.
6) Google wie wszystko
https://www.google.com/settings/dashboard
Klikając w ten link dowiesz się absolutnie wszystkiego o twojej aktywności na koncie Google. Sprawdzisz, z jakich urządzeń korzystałeś, jakie aplikacje uruchamiałeś, ile maili otrzymałeś, ile zdjęć opublikowałeś etc. Jednym słowem - uzyskasz pełną kontrolę nad twoim internetowym "JA".
7) Google wie, że ty wiesz...
https://www.google.com/settings/takeout
...i nie zamierza się z tym kryć. Klikając w ten link pobierz archiwum z wszystkimi informacjami, które na twój temat zbiera firma z Mountain View. Smacznego!
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
-
Luka VAT. Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta byłego dyrektora w MF
-
Bingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
-
Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
- Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?
- Norwegia. Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem
- Paszporty szczepień coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak działają na świecie
- Vivo X51 5G, czyli ciekawy debiut chińskiej marki na polskim rynku. Tylko ta cena... [RECENZJA]
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?