Messenger skrywa w sobie pewną tajemnicę, która jest prawdziwym wyzwaniem dla fanów gier

Jeżeli sądzisz, że Facebook Messenger jest tylko do rozmawiania i dzielenia się zdjęciami, to ta funkcja na pewno cię zaskoczy. Zwłaszcza, że została bardzo dobrze schowana.

Użytkownicy Messengera mogą uruchomić grę, którą twórcy Facebooka ukryli głęboko w jego kodzie. To... szachy! Do ich uruchomienia wystarczy tylko jedna komenda, rozgrywka wymaga jednak opanowania dość skomplikowanego słownika poleceń. Gra jest więc podwójnie emocjonująca.

Przeczytaj też: Sztuczna inteligencja Google pokonała człowieka w grze trudniejszej niż szachy

 

Jak grać w szachy za pomocą Messengera?

Należy wywołać okno rozmowy z wybranym przyjacielem, a następnie wpisać polecenie @fbchess play. Naszym oczom ukaże się tradycyjna szachownica i komunikat informujący o tym, że rozmówcy są teraz graczami. Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która uruchomiła grę.

I tu zaczynają się schody. Przemieszczanie poszczególnych pionków i figur wymaga używania komend. Aby je poznać również należy wywołać komendę: @fbchess help.

@fbchess e4 or @fbchess Pe4 moves pawn to e4
Nbd2 to move knight from b-file to d2
B2xc5 to take on c5 with 2nd rank bishop
e8=Q to promote pawn to queen

Na poniższej ilustracji widzicie efekt wpisania komendy @fbchess Pb3.

Messenger

Fotomontaż Robert Kędzierski

 

Rozgrywka wymaga też znajomości angielskiego - "knight" to skoczek, a "bishop" to goniec.

Ci którzy szachy znają wiedzą, że Messenger posługuje się standardową szachową notacją algebraiczną. To metoda zapisu partii szachowej, powszechnie stosowana podczas oficjalnych zawodów szachowych, w fachowej literaturze i czasopismach, w szachach korespondencyjnych, a także przez programy szachowe.

Tym żyli Polacy, gdy powstawał Facebook

Fot. Andreas Ivarsson/R. Kędzierski

Fot. Fot. Andreas Ivarsson/R. Kędzierski