Jesteś mistrzem klawiatury! Tylko o tym nie wiesz

Naukowcy postanowili przebadać sposób, w jaki przeciętni użytkownicy piszą na tradycyjnej klawiaturze. Chodziło o sprawdzenie tego, czy są jakieś sposoby, by znacząco podwyższyć wydajność. Czy kursy szybkiego pisania mają sens? A może jesteś mistrzem klawiatury, tylko o tym nie wiesz?

Ci, którzy na co dzień korzystają z tradycyjnego komputera siłą rzeczy wypracowali umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze. Setki wiadomości, raportów, dokumentów sprawiły, że piszemy w miarę szybko.

Przeczytaj też: Najlepsza klawiatura w historii komputerów? Właśnie TA!

 

Naukowcy z Aalto University postanowili jednak sprawdzić, czy można zwiększyć wydajność pisania. Sprawdzili to porównując szybkość zwykłych użytkowników z szybkością takich, którzy zaliczyli kurs szybkiego pisania. Czy używając wszystkich dziesięciu palców do pisania faktycznie można pisać szybciej?

Sposób pisania to cecha indywidualna. Okazało się, że sprawa jest troszkę bardziej złożona. Każdy z nas pisze w sposób indywidualny. Trudno zatem znaleźć jakiś jednolity system, według którego z każdego można by uczynić mistrza klawiatury.

Pisząc "po swojemu" możesz osiągnąć wynik jak osoba po kursie szybkiego pisania. Jeśli piszemy odpowiednio często to samodzielnie wypracujemy umiejętność szybkiego pisania. Będziemy pisać w zasadzie tak szybko, jak osoba, która zaliczyła kurs i używa dziesięciu palców.

Poniżej znajduje się porównanie szybkości pisania osoby, która zaliczyła kurs szybkiego pisania i jest profesjonalnym maszynistą z szybkością pisania samouka, który samodzielnie wypracował system szybkiego pisania. Prędkość jest identyczna - wynosi 75 słów na minutę. Kompletnie inaczej wygląda jednak sposób pisania - użycie dłoni i poszczególnych palców (prawa strona wykresu).

 

Szybka maszynistka kontra samouk Fot. AAlto University

 

Sam możesz nauczyć się pisać bezwzrokowo. Twórcy kursów przekonują, że pisania bez patrzenia na klawiaturę trzeba się nauczyć, odbyć specjalny kurs. Tymczasem badania dowodzą, że samodzielnie można wypracować taką umiejętność. Odpowiada za to najpewniej pamięć mięśniowa oraz nauczenie się ogarniania wzrokiem także klawiatury, która nie znajduje się w centralnym polu widzenia. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy potraficie pisać bezwrokowo jest użycie biurka, które pozwoli schować przed wzrokiem klawiaturę komputera. Jeśli trzymacie ją na biurku pisanie przy jednoczesnym patrzeniu w monitor jest o wiele łatwiejsze.

Chcesz pisać szybko? Skorzystaj z tej rady. Analiza ruchów dłoni pozwoliła dowieść, że nasze dłonie poruszają się nad klawiaturą w bardzo zróżnicowany sposób, szczególnie widoczne jest to gdy porównamy ruchy prawej i lewej dłoni. Z analiz wynika jedna podpowiedź: dużą szybkość pisania osiąga się wtedy, kiedy daną literę wybieramy zawsze tym samym palcem.

Jeśli zatem zapłaciliście za kurs szybkiego i bezwzrokowego pisania można podejrzewać, że nie były to najlepiej wydane pieniądze....

[ za  techinsider.io ]

Więcej o:
Komentarze (16)
Jesteś mistrzem klawiatury! Tylko o tym nie wiesz
Zaloguj się
 • 0roman0

  Oceniono 14 razy 12

  Dawno, dawno temu w odległej galaktyce (minionym ustroju) jako żołnierz służby zasadniczej trafiłem do wojsk łączności. Całkiem przypadkiem skierowali mnie do plutonu telegrafistów. Wcześniej nie miałem do czynienia z maszynopisaniem a komputerów jeszcze nie było na rynku i nawet mało komu o nich się śniło.
  Wzięli mnie (oraz kumpli) w takie obroty że po niecałym roku pisałem wszystkimi palcami nie patrząc na klawiaturę a jedynie na tekst. Za przekroczony limit błędów - 50 pompek, za zbyt wolne pisanie i nie przechodzenia na wyższy poziom - pompki plus ćwiczenia w każdej wolnej chwili (czasami w niedziele i także po 22) chciało się jechać na przepustkę do domu - test z pisania. Po ponad roku z absolutnego laika zrobili ze mnie maszynę do pisania która nawet jeździła na zawody między jednostkami. Dodam tylko że pisanie na dalekopisach wymagało dużo więcej siły niż pisanie na kompie.
  Mój przykład świadczy o tym że przy odpowiedniej "motywacji" można wszystkiego się nauczyć.

 • rattenkrieger

  Oceniono 19 razy 9

  Dawno nie widziałem większej bzdury. Pisząc praktycznie dwoma palcami, nie da się osiągnąć porównywalnej prędkości ani trafności pisania, bo fizycznie niemożliwe jest odpowiednio szybkie przemieszczenie tego samego palca między dwoma klawiszami, które można wcisnąć niemal jednocześnie dwoma różnymi palcami. To że naukowcy znaleźli dwie osoby piszące różnymi technikami w tym samym tempie naprawdę niczego nie dowodzi. Wszystkie znane mi osoby potrafiące szybko i bezbłędnie pisać na klawiaturze używają wszystkich 10 palców, podczas gdy nie znam nikogo, kto potrafiłby pisać podobnie szybko przy użyciu dwóch palców.

  • redakcja robert.kedzierski_technologie

   Oceniono 9 razy -7

   @rattenkrieger
   Zaraz bzdury... Kopernik też to słyszał. A jaki ma pan wynik WPM?

  • bronek77

   Oceniono 8 razy 8

   @robert.kedzierski_technologie
   dajcie wzrokowemu praworęcznemu jednopalczakowi tekst do przepisania. Szybko mu prędkość spadnie. Podczas 'badań' po prostu kazali pisać (nie przepisywać). 30 osobom (jak to się ma do reprezentatywnej próby ? ). Do tego - w oryginalnym artykule - jako konkluzję podają, że nauka bezwzrokowego pisania daje przewagi (związane właśnie z czasem patrzenia na ręce) :

   "However, the researchers emphasize that, if properly learned, the touch typing system can have some benefits over self-taught strategies. For example, they found that untrained typists spent about twice as much time looking at their fingers instead of the screen, which can affect speed in complex editing tasks, often done on computers."

 • dzynks

  Oceniono 6 razy 6

  Jaki procent pracowników piszących teksty w gazeta.pl pisze bezwzrokowo?
  Widząc błędy w artykułach przypuszczam że niewielu.

 • bronek77

  Oceniono 7 razy 3

  A ilość błędów popełnianych - różnica przy 'wzrokowym' i bezwzrokowym ? A co, jak ktoś się sam nauczył bezwzrokowo korzystając z programów do nauki (jak ja ;) ? Te programy są lepsze od kursów - więcej czasu się spędzi przy nim - jak ktoś się chce uczyć - niż godzina/dwie dziennie przez tydzień. Lepszy byłby podział na 'bezwzrokowo' i 'wzrokowo'. I ilość błędów - nie tylko prędkość. Poza tym - bezwzrokowo łatwiej się skupić na temacie, o którym się pisze - nie ma przeskoków wzroku klawiatura/ekran. Czyli jest lepsza jakość tekstu (chyba, że ktoś tylko przepisuje) TWORZONEGO.

 • harold-angel

  Oceniono 1 raz 1

  Nie sądzicie że znacznie bardziej obiektywnym wyznacznikiem prędkości pisania na klawiaturze jest ilość znaków na minutę a nie słów? Słowa słowom nie równe. Można napisać tekst składający się niemal wyłącznie z krótkich słówek i co wtedy? W języku polskim dodatkowe utrudnienie sprawiają ą ę itp. Z tego co pamiętam kiedy pierwszy raz ściągnąłem Mistrza Klawiatury moja prędkość oscylowała w zakresie 120-140znaków na minutę co program określił jako niezłą prędkość. Spodziewałem się czegoś więcej jak nieźle:) Dzisiaj w tekstach pisanych przez mnie zdarza mi się przekraczać 200 znaków na minutę (z uwzględnieniem polskich znaków) a program podsumowuje to jako "prędkość jest fenomenalna". Chciałbym zobaczyć jak ktoś wyciska tyle używając dwóch palców.

 • ceramiczne_plecki

  Oceniono 3 razy 1

  O co chodzi panie redaktorze jak pan pisze o korzystaniu z tradycyjnego komputera?
  Jaki to jest tradycyjny komputer???

  (Tak przy okazji proszę poprawić literówki, bo oczy bolą od "bezwrokowo" i innych kwiatków).

  A tak btw. pisać nauczyłem się na Optimie z NRD. To taka maszyna do pisania. 14-tkę kochałem za kolor. Ale 16-tka była lepsza (dłuższy wałek, więcej klawiszy tabulatora, ale to i tak dla pana abstrakcja).

 • typowy_seba2

  Oceniono 2 razy 0

  zajebiscie.. jestem mistrzem klawiatury!!! W koncu! W koncu slowa rodzicow "nie siedz przy tym komputerze.. na nic ci sie to w zyciu nie przyda" sie nie sprawdzily. Ide im to zaraz powiedziec hehehe

 • taka_sprawa

  Oceniono 2 razy 0

  Na 10fastfingers zapraszam wszystkich mistrzów piszących dwoma palcami XD ciekawe czy wykręcicie chociaż 100 słów na minutę.

 • progus

  0

  Niesamowite.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX