Amerykańska stacja telewizyjna wspomina początki internetu. Zaśmiejesz się czy wzruszysz?

Jeśli pamiętacie rok 1994 to wiecie, że nie było wtedy ani smartfonów, ani superszybkiego internetu, ani dziesiątek serwisów, bez których dziś nie wyobrażamy sobie świata. Jak zatem wyglądają początki internetu we wspomnieniu stacji NBC News?

Dziś internet jest czymś powszechnym i normalnym. Jego początki były jednak skromne, o czym postanowiła przypomnieć stacja NBC News. Opublikowała nagranie pochodzę sprzed 22 lat. Opisuje "informacyjną autostradę" czyli dobrze znany nam dziś internet.

Przeczytaj też: 11 znaków, na które możesz natrafić w niedalekiej przyszłości

Reportaż rozpoczyna się od pytania:

"Co wspólnego ze sobą mają prezydent Bill Clinton, konserwatywny prezenter radiowy Rush Limbaugh i Billy Idol, gwiazda rocka? Wszyscy posiadają adresy poczty elektronicznej zainstalowane na komputerach podłączonych do internetu. "

Po chwili pojawia się też wyjaśnienie czym też ten internet jest.

"To globalna sieć służąca do wymiany informacji. W roku 1981 jedynie 213 komputerów było podłączonych do internetu, w roku 1989 - 80 tysięcy, w 1992 - 727 tysięcy, a w 1994 - 2,5 miliona komputerów obsługujących 20 milionów osób".

początki internetu

Fot. za NBC News

Technologia nowego wieku

W dalszej części reportażu widzowie dowiadują się, że internet to technologia roku 2001, która łączy w sobie możliwości radia, telewizji i tradycyjnej telefonii. Ekspert, którego poproszono o komentarz stwierdził, że wkrótce nie będzie tradycyjnych firm telefonicznych, a jedynie takie, które "przenoszą bity z punktu A do punktu B".

Dziennikarze zwrócili też uwagę na to, że urzeczywistnia się wizja Apple przedstawiona kilka lat wcześniej. Jak już pisaliśmy w specjalnym nagraniu opisuje usługi przyszłości takie jak wideokonferencje. W roku 1994 tego typu rozwiązania zaczęły być wdrażane w USA. Firma General Telefon rozpoczęła wówczas eksperymenty z usługą wideofonu.

początki internetu

Fot. za NBC News

W reportażu pojawia się też informacja o "interaktywnych kanałach telewizyjnych". Protoplaści Netflixa czy YouTube wyglądali nieco komicznie, ale za ich pomocą można było "wybrać film, który chce się obejrzeć bez konieczności wizyty w lokalnej wypożyczali kaset". Testowane były też usługi edukacyjne - uczniowie mogli na ekranie telewizora oglądać materiały szkoleniowe i zdawać egzaminy. Interaktywne kanały nie były zbyt drogie - kosztowały zaledwie 10 dolarów.

początki internetu

Fot. za NBC News

Wydawać by się mogło, że w połowie lat '90 Internet był już w miarę "oswojony". A tymczasem jeszcze w 1999 roku Patricia Wallace pisała w książce "Psychologia Internetu", że

Internet, uważany do niedawna za coś tajemniczego, niepostrzeżenie wkroczył do naszego życia. Niegdyś środek komunikacji dla wtajemniczonych, z którego korzystali tylko naukowcy, dziś jest obecny w niemal wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności: od robienia zakupów po seks i od gromadzenia informacji po spiskowanie.

Polski internet w roku 1994

Nasz internet w roku 1994 też w zasadzie nie istniał. Pierwszy e-mail z terytorium naszego kraju został wysłany w roku 1990. 17 sierpnia 1991 roku z Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi został wysłany "pierwszy e-mail", wykorzystujący protokół IP. Technicznie rzecz ujmując nie był to e-mail we współczesnym tego słowa rozumieniu. Był to raczej pakiet danych, który udało się wysłać za granicę korzystając z Internetu. W roku 1993 internet przestał być w Polsce ciekawostką naukową, którą ekscytowano się tylko na uniwersytetach. Właśnie w tym roku powstała pierwsza firma oferująca komercyjny dostęp do sieci. Niewiele się jednak w niej kryło. Wirtualna Polska, pierwszy polski portal internetowy, powstał w roku 1995, Onet - rok później, nasz serwis w roku 2001, kiedy to uruchomiono pilotażowy projekt o nazwie... Neostrada. Łącze o prędkości 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s i 2 Mb/s kosztowało odpowiednio 300, 500, 1000 i 1500 zł. Rok później cena stała się już znośna: 512 kb/s kosztowało 179 złotych miesięcznie... Ech, śmiać się z tego, czy płakać ze wzruszenia? Prosimy o komentarze.

Pamiętasz świat z ery Windowsa XP? Wspominamy...

Fot.

Więcej o:
Komentarze (33)
Amerykańska stacja telewizyjna wspomina początki internetu. Zaśmiejesz się czy wzruszysz?
Zaloguj się
 • s0nar

  Oceniono 22 razy 20

  A z czego tu się śmiać? Jestem w polskim internecie od 1994 roku i widziałem już wiele. Równie dobrze można się śmiać z wyglądu stron z 1994 roku, są do odnalezienia w serwisach zawierających archiwalne wersje :D A pamiętacie karty callback? Była to sporo tańsza alternatywa słynnego numeru 0202122. To było w czasach zanim na dobre upowszechniły się stałe łącza. A jak na początku gębą się cieszyła jak człowiek miał modemowe łącze o prędkości 28,8kbit/s albo później 33,6kbit/s? To dopiero były czasy, nie to co teraz gdzie każdy nawet w komórce ma 150Mbit/s :)

 • Jurek Myj

  Oceniono 11 razy 11

  A najgorsze w dawnych czasach było to, że zupełnie brakowało reklam i modem o prędkości 14 kb/s dawał radę w rozsądnym czasie pokazać całą stronę i potem właściwą TREŚĆ a nie setki upiększaczy i dziesiątki reklam oraz dziesiątki ikonek "polubień", ćwierkań itp ( w tej chwili z tej strony mam zablokowane 34)

 • pieczaraa

  Oceniono 5 razy 5

  Polecam stronę o historii polskiego Internetu: www.internet10.pl Jeszcze powinniście wspomnieć projekt Jacka Gajewskiego z Wydziału Fizyki UW (FUW) i jego "Internet dla Szkół" (IdS) - kilkaset szkół zostało podłączonych do Internetu przez FUW zanim TPSA uruchomiło słynny telefon 0202122...

 • e-komentarz

  Oceniono 1 raz 1

  Miałem tzw. dostęp wdzwaniany (chyba 28 kbit/s), i wspominam to z dużym sentymentem. Mój portfel ze znacznie mniejszym. Trudne to były początki, ale później już poszło lawinowo. Czy odważyłby się ktoś przewidzieć jak będzie wyglądał świat internetu za ćwierć wieku? Bo ja nie. To co się w tej dziedzinie dzieje przekracza wyobraźnię. Przyszło nam żyć w ciekawych czasach,czasami nawet zbyt ciekawych. Pierwszym komputerem jaki kupiłem dzieciom był Commodore 64, i do dziś zadziwia mnie jak oni upchnęli ciekawe czasami gierki w 64 kilobajtach pamięci. A upchnęli, i działało. A dziś? Jeden smartfon ma tyle pamięci ile wszystkie ówczesne prywatne komputery "personalne" działające w całej Polsce razem wzięte. No nic, fajnie było powspominać, ale czas na powrót do dzisiejszej rzeczywistości, i tych terabajtów wiadomości których nikt nigdy nie będzie w stanie w większości chociaż pobieżnie przejrzeć...

 • deejay444

  Oceniono 1 raz 1

  Pamiętam jak tepsa podpięła u mnie ISDN 64K, to była prędkość!!!

 • k_r_m

  Oceniono 1 raz 1

  Byli optymistami, w 2001 roku większość ludzi posiadających internet miało go poprzez łącze modemowe TP 56kb/s i o jakimkolwiek przesyłaniu video można było pomarzyć. Monitory w większości domach to były wypukłe 14, czasem 15".
  W przewidywaniach zapędzili się i z czasem wprowadzenia i możliwościami, a że zmieniła się technologia wyświetlaczy z kineskopowych na LCD to pewnie było nie do przewidzenia, za to przewidzieli tablety :)

 • gotlama

  Oceniono 1 raz 1

  Nie trzeba było mieć stałego łącza. Modem łączył się ze specjalnym numerem telefonicznym, płaciło się za czas ćwierkania.

 • lady.bird.2

  Oceniono 15 razy 1

  Kto pisze te artykuły? WP w 1998 (patrz kalendarz) a opis ze Onet 1996. Gimbaza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX