Rosja chce zestrzeliwać asteroidy za pomocą rakiet z okresu zimnej wojny

Już w 2029 roku Ziemię minie o włos całkiem spora asteroida. Rosjanie twierdzą, że wiedzą jak pozbyć się zagrożenia ze strony takich obiektów.

Jednym z największych zagrożeń dla ludzkości są obiekty, która w każdej chwili mogą spaść na Ziemie dokonując poważnych zniszczeń. Chodzi o asteroidy - zarówno te niezbyt duże, jak i większe, które mogłyby nawet zagrozić przetrwaniu życia na Ziemi.

Przeczytaj też: Rosjanie podsłuchiwali amerykańskie... maszyny do pisania

Rosjanie ogłosili, że mogą rozwiązać ten problem - przynajmniej częściowo. Ogłosili plan stworzenia sieci wyrzutni rakietowych, które miałby niszczyć asteroidy o średnicy od 20 do 50 metrów. Uderzenie obiektu takiej wielkości nie wywołałoby globalnej katastrofy, mogłoby by wyrządzić spore zniszczenia, a nawet zabić sporo osób. Dowodem na to jest asteroida, która spadła w 2013 roku w pobliżu Czelabińska. Chociaż była niewielka - jej średnicę szacuje się na ok. 20 metrów, to i tak wywołała potężną falę uderzeniową. Ucierpiało przez nią 1500 osób, które trafiły do szpitala, uszkodziła też 7200 budynków.

Uderzenie większego obiektu w gęściej zaludnione tereny mogłoby więc wyrządzić naprawdę wielkie szkody. Dlatego Rosjanie chcą tego typu obiekty zestrzeliwać międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Dokładnie tymi, którymi celowały do siebie USA i ZSRR podczas zimnej wojny. Business Insider zauważa, że Moskwa nie sprecyzowała w jaki rodzaj głowic mają być uzbrojone pociski,  nie wiemy więc czy chodzi o głowice nuklearne.

Sądzę, że sprawa może mięć drugie dno i tak naprawdę jest w jakimś sensie powrotem do okresu zimnej wojny. Rosjanie twierdzą, że wyrzutnie rakiet wymagają modernizacji, by mogły być używane przeciwko asteroidom, i domagają się na ten cel milionów dolarów. Tymczasem wbrew naszym obawom uderzenie asteroidy w Ziemię jest niezwykle mało prawdopodobne. To co wydarzyło się pod Czelabińskiem wydarza się mniej więcej raz na sto lat. Trudność przysparza też samo odnajdywanie obiektów, które miałby nam zagrozić. Przeciwko katastrofie takiej, jaka zdecydowała o zagładzie dinozaurów i tak nie mamy dzisiaj żadnego sposobu obrony.

[ za  businessinsider.com ]

Parszywa dwunastka: najbardziej niesamowite samoloty szpiegowskie w historii

Więcej o:
Komentarze (12)
Rosja chce zestrzeliwać asteroidy za pomocą rakiet z okresu zimnej wojny
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 17 razy 5

  prawdę mówiąc, czuję się bezpieczniej z myślą, że MOŻE walnie asteroida, niż że Putin i wiecznie pijane kacapstwo ma nowe rakiety...

 • ukos

  Oceniono 7 razy 5

  Chcą dobrze, ale może im wyjść jak zwykle. Jak niefartownie zmienią trajektorię takiej asteroidy, to naprawdę może pierdyknąć w Ziemię.

 • marian szarf

  Oceniono 21 razy 3

  Połowa mieszkańców " imperium " nie ma bieżącej wody i instalacji gazowej...Rosja to stan umysłu...

 • zyks

  Oceniono 18 razy 2

  Od razu mi raźniej. Ale niech może najpierw zbudują jakiś przyzwoity samochód ?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 18 razy 0

  >>Sądzę, że sprawa może mięć drugie dno i tak naprawdę jest w jakimś sensie powrotem do okresu zimnej wojny.<< - Robercik i jego geopolityczne analizy.

 • diebach

  Oceniono 11 razy -3

  te rakiety juz dawno zardzewialy.

 • graveir

  Oceniono 14 razy -6

  Portal Gazeta.pl jest gazetą wydawaną w internecie, czy blogiem pana, tfu, redaktora? Bo jeśli to pierwsze, to wypisywanie swoich opinii i osądów jest niedopuszczalne. Rolą mediów jest przedstawić fakty, na tylne, na ile są dostępne, i tak obiektywnie, jak się da. Jeśli natomiast jest to portal pod tytułem "myślę, że", to zmieńcie, z łaski swojej, domenę.

 • merkury-3

  Oceniono 20 razy -20

  W kosmosie nie ma atmosfery wiec nie wytworzy sie reakcja lancuchowa ani temperatura ani cisnienie wiec nie wiem jak mozna by zniszczyc asteroide co najwyzej mozna by zmienic jej tor lotudoczepiajac do niej jakies silniki ale slabo to widze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX