Sekcja "dla dorosłych" w App Store pojawia się... i znika

W serwisie dla autorów aplikacji dla iPhone'a pojawiła się przed kilkoma dniami opcja, sugerująca, iż Apple rozważa wprowadzenie nowej kategorii oprogramowania dla iPhone OS - "aplikacje dla dorosłych". Niestety, wygląda na to, że jednak nic z tego nie będzie...

 

Krótko po weekendowym "wielkim czyszczeniu" App Store z większości aplikacji zawierających jakiekolwiek treści czy choćby sugestie erotyczne pojawiły się doniesienia, że Apple stworzy specjalną sekcję, do której trafiać będą wszystkie aplikacje przeznaczone dla pełnoletnich użytkowników. Okazało się bowiem, że w serwisie, służącym do zgłaszania oprogramowania do App Store pojawiła się nowa opcja - przesyłaną aplikację można było przypisać do kategorii "Explicit" (to skrócona wersja frazy sexually explicit - czyli "zawierający treści o tematyce erotycznej").

 

Niestety, serwis Gizmodo.com poinformował właśnie, że Apple się wycofał z tego pomysłu - powyższa kategoria została już usunięta z serwisu dla developerów. I nie wiadomo, czy kiedykolwiek powróci, bo Apple swoim zwyczajem nie komentuje swoich działań.

 

Przypomnijmy: firma Jobsa w miniony weekend bez zapowiedzi usunęła z App Store - serwisu z aplikacjami dla iPhone'a i iPada Touch - prawie wszystkie aplikacje zawierające jakiekolwiek treści erotyczne. Apple wykazał się przy tym niezwykłym zapałem cenzorskim - do "erotyki" zaliczono m.in. zdjęcia kobiet (i mężczyzn!) w bikini, a nawet w trykotach łyżwiarskich... W sumie usunięto ok. 5000 aplikacji. Gwoli ciekawostki warto dodać, że niektórym aplikacjom darowano - w App Store wciąż dostępny jest oficjalny program Playboya czy magazynu Sport Illustrated (Apple tłumaczył później, że to szanowani wydawcy i dlatego ich aplikacje nie zostały usunięte).

Więcej o: