CeBit - bardzo krótkie i szybkie wrażenia plus kilka fotek

Jesteśmy na miejscu. Oto kilka bardzo krótkich spostrzeżeń.

 

 

1. Nie ma dużych premier

 

W większości to powtórki z CES i MWC. Chciałbym wierzyć, że to cisza przed burzą, ale nic nie zapowiada zmian.

 

Jedyną nowością, która przykuła moją uwagę była uaktualniona technologia Atom - miałem okazję się chwilę bawić netbookami z nowym chipem, ale większych różnic w działaniu nie zauważyłem. Są one albo mniejsze od aktualnych modeli (a także cieńsze i lżejsze) albo pracują dłużej na baterii. Oczywiście, platforma Intel Pineview jest już znana od jakiegoś czasu, jednak dopiero CeBIT przyniósł prawdziwy wysyp gotowych produktów z nowym Atomem.

 

2. Biznes nie jest pasjonujący

 

Pokazywanych jest sporo rzeczy interesujących tylko dla biznesu. Bardzo aktywni są także chińscy dostawcy szukający klientów i partnerów. Oferują dosłownie wszystko - od ładowarek, kabli, małych akcesoriów poprzez telefony, tablety aż do pełnoprawnych laptopów. Dla przeciętnego konsumenta to nic ciekawego.


3. Teraz Polska

 

Wystawiają się też kraje, w tym i my - jest stoisko ambasady Polski. Moją uwagę zwróciło osobne stoisko Poznania, na którym nie znajdziemy gadżetów, możemy za to porozmawiać z przedstawicielami samorządu, którzy przekonają nas do inwestycji w regionie. Podobno gdzieś jest także stoisko Małopolski, mi nie udało się go znaleźć.

 

4. 3D i tablety to podstawa

 

To chyba najmodniejsze obecnie tematy. I kontynuacja trendów z CES - tablety, e-booki, 3D (chociaż tego ostatniego akurat najmniej). Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia, aczkolwiek ilościowo robi to wrażenie. Ciekawe co się z tego ostatnie do przyszłego roku.

 

5. "Komórkowe" gazety


Na koniec ciekawa oferta T-Mobile. Abonenci tej sieci mogą od dziś zamawiać prenumeratę Bilda i Spiegla. Opłata jest doliczana do rachunku za telefon, a gazety są dostarczane elektronicznie; można czytać je na ekranie komputera albo smartfonu. Dlaczego to ważne? Wydawcy szukają nowych sposobów na  zarabianie na publikacjach w sieci, to może być jeden z nich?

 

6. Coraz więcej USB 3.0

 

Kolejny zauważalny trend. Wiele prezentowanych urządzeń obsługuje już USB 3.0. Zdaje się, że technologia ta zacznie się upowszechniać raczej wcześniej niż później.

 

Michał Młynarczyk prosto z CeBIT 2010

T-Mobile:
Abonenci T-Mobile mogą od dziś zamawiać prenumeratę Bilda i Spiegla. Opłata jest doliczana do rachunku za telefon, a gazety są dostarczane elektronicznie; można czytać je na ekranie komputera albo smartfonu. Dlaczego to ważne? Wydawcy szukają nowych sposobów na  
zarabianie na publikacjach w sieci, to może być jeden z nich.