Mówienie bez wydawania głosu

Prototyp technologii pokazanej na targach CeBIT umożliwi rozmowę bez wydawania głosu.

 

Zamiast wymyślać zakazy rozmów w pociągach, politycy mogliby zadbać o stan polskiej nauki. Dzięki nauce właśnie powstaje system prowadzenia rozmów bez udziału głosu.

Zdarza się nam odebrać rozmowę telefoniczną, która nie jest przeznaczona dla uszu osób przebywających obok. Czasami też hałas uniemożliwia nam prowadzenie swobodnej rozmowy. Sytuacja ta może dotyczyć takich prozaicznych rzeczy, jak impreza w klubie. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z akcją ratunkową w płonącym budynku, gdzie komunikacja między członkami ekipy ratunkowej jest kluczowa.

Profesor Tanja Schultz z niemieckiego Karlsruher Institut für Technologie zaprezentowała podczas zakończonych już targów CeBIT technologię rozmowy bezgłosowej. Jej podstawą jest odkrycie generowania elektryczności przez mięśnie w 1666 roku (a zaobserwowane to zostało na węgorzu elektrycznym). Wykorzystuje ona to, że w trakcie rozmowy poruszamy mięśniami twarzy. Poruszaniu mięśniami towarzyszą impulsy elektryczne w mięśniach. Czujniki przyklejane do twarzy potrafią rejestrować te impulsy za pomocą EMG*. Dzięki temu wystarczy wpierw zarejestrować te impulsy, by następnie móc porozumiewać się za pomocą ruszania ustami, bez wydawania najmniejszego dźwięku.

Podczas poruszania ustami impulsy elektryczne spływają do komputera, który przekłada impulsy na słowa. Tak zarejestrowana mowa, może być następnie odtworzona przez syntezator mowy, przesłana w formie tekstu lub nawet tłumaczona w czasie rzeczywistym przez translator.

Pełny rynsztunek strażaka, miał symulować działanie systemu w czasie akcji ratowniczej
Testy w NASA: Pełny rynsztunek strażaka, miał symulować działanie systemu w czasie akcji ratowniczej

 

Pierwsze badania nad takim rozwiązaniem prowadzone były w Japonii już w 1980 roku, w międzyczasie NASA testowała je również z myślą o głośnych pomieszczeniach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lecz dopiero teraz udało się stworzyć system który ma możliwość rozpoznawania mowy naturalnej.

Oprócz prowadzenia dyskretnych rozmów w pociągu czy usprawnienia komunikacji w głośnych warunkach, urządzenie mogłoby z powodzeniem służyć osobom, które straciły głos.


*EMG - elektromiografia, technologia wykrywania impulsów elektrycznych w mięśniach,  używana przede wszystkim w medycynie, do diagnozowania uszkodzeń mięśni.

 

Kuba Gładykowski