Aparat 40 megapixeli

Pentax prezentuje swoją pierwszą lustrzankę średnioformatową z matrycą 40 megapixeli.


To dużo. 15,5 milionów pixeli więcej niż Nikon DX3 i 19 milionów więcej niż Canon EOS-1Ds Mark III

Moglibyśmy się naśmiewać, z takich obłędnych ilości, ale nie będziemy. Gdyż mamy do czynienia z aparatem średnioformatowym - aparatem ze świata gdzie nie ma miejsca na jakikolwiek kompromis i gdzie jakość jest zawsze stawiana na pierwszym miejscu. W ten sposób Pentax wkroczył na salony średnioformatowej fotografii cyfrowej, i stanął obok takich kolosów jak Mamiya i Hasselblad.

Matryca Pentaxa została wyprodukowana przez Kodaka, który również dostarcza matryce dla Hasselblada. I choć Hasselblad wyprzedza Pentaxa ilością pixeli dzięki 50 megapixelowemu H3DII-50,

 

Hasselblad H3DII-50

Hasselblad z matrycą 50 megapixeli


to palmę pierwszeństwa dzierży obecnie Mamiya dzięki swojej cyfrowej przystawce DM56 posiadającej 56 megapixeli. O 16 milionów pixeli więcej niż Pentax.

Mamiya z przystawką DM56

Aparat Mamiya z przystawką posiadającą 56 megapixeliOprócz zatrważającej ilości pixeli, spośród tysiąca funkcji Pentaxa warto wymienić:
- 70 uszczelek w korpusie
- ultradźwiękowy system usuwania zabrudzeń z matrycy
- 11 punktowy system ustawiania ostrości
- 77-polowy pomiar ekspozycji
- elektroniczną poziomicę
- złącze mini HDMI
- waga 1,5 kg

Pentax trafi do sprzedaży w maju i jego cena wyniesie około 10000$ - tanio, w porównaniu do Hasselblada i Mamiyi, które analogiczną ilość pixeli sprzedają za 20000$.

Kuba Gładykowski

https://bi.im-g.pl/im/0/7648/z7648800U.jpg Hasselblad H3DII-50