Mozilla chce uporządkować nasze kontakty

Autorzy Firefoksa twierdzą, że nasze sieciowe kontakty są obecnie zdecydowanie zbyt rozproszone - i trudno odmówić im racji. Remedium na ten problem ma być rozszerzenie o niespecjalnie oryginalnej nazwie Contacts.

 

Contacts na razie jest w bardzo wczesnej fazie - pracują nad nim programiści zaangażowani m.in. w projekt Weave (dzięki któremu użytkownicy mogą  łatwo synchronizować dane przeglądarki pomiędzy kilkoma komputerami).

 

Idea jest prosta - chodzi o to, by zgromadzić w jednym miejscu kontakty przechowywane obecnie w kilku różnych lokalizacjach. Nowe rozszerzenie ma agregować m.in. dane z popularnych serwisów społecznościowych (Facecbook), mikroblogowych (Twitter), komunikatorów internetowych, klientów poczty, itp. Na razie lista obsługiwanych źródeł danych nie jest specjalnie imponująca - znalazły się na niej GMail, Twitter oraz systemowa książka adresowa z Mac OS X - ale przedstawiciele Mozilli zapowiadają, że będzie ona sukcesywnie rozwijana. Wkrótce ma się zresztą pojawić publiczny interfejs API, dzięki którym autorzy aplikacji i serwisów WWW będą mogli wyposażyć swoje produkty w obsługę Contacts.

 

Nowe rozszerzenie Mozilli to tak naprawdę wbudowana w przeglądarkę książka adresowa, agregująca wszystkie kontakty użytkownika. Korzystanie z takiej aplikacji ma kilka podstawowych zalet - przede wszystkim, ułatwia ona utrzymanie porządku w kontaktach i przeglądanie ich wszystkich w jednym miejscu. Contacts wyposażone zostało też w mechanizm autouzupełniania - dzięki temu podczas wpisywania na stronie WWW czyjegoś adresu e-mail (np. przyjaciela, któremu chcemy polecić interesujący artykuł) aplikacja automatycznie zaproponuje wpisanie przechowywanego w książce adresu. Działa to tak samo, jak podpowiadanie adresu w kliencie czy serwisie pocztowym - z tym, że w tym przypadku owe podpowiedzi są dostępne na każdej stronie WWW.

 

fot. Mozilla

 

Rozszerzenie zostało oczywiście wyposażone w narzędzia, dzięki którym użytkownik będzie mógł precyzyjnie określić, które z przechowywanych w Contacts danych mogą zostać wykorzystane na odwiedzanych stronach WWW (przedstawiciele Mozilli podkreślają, że bardzo zależy im na tym, by to użytkownik miał pełną kontrolę nad udostępnianiem takich danych w Sieci).

 

Jak już wspomnieliśmy, Contacts jest na razie w bardzo wstępnej fazie - rozszerzenie co prawda można już zainstalować w Firefoksie, ale przedstawiciele Mozilli lojalnie ostrzegają, że dostępne obecnie wydanie to tzw. "pre-alfa". A to znaczy, że powinniśmy się liczyć z możliwością wystąpienia najróżniejszych problemów ze stabilnością czy uruchamianiem niektórych funkcji. Jeśli ktoś chce wypróbować nowe rozszerzenie, można je pobrać ze strony Mozilli (przedstawiciele organizacji bardzo liczą na opinie i sugestie od testerów).

 

Więcej informacji znaleźć można w serwisie Mozilla Labs.

 

Daniel Cieślak

Więcej o: