Intel tworzy prototypowe układy zużywające jeszcze mniej energii

Układy elektroniczne wysysają cenny prąd z baterii podczas swojej pracy. Okazuje się, że dzieje się tak przede wszystkim, ze względu na konieczność utrzymania wysokiego napięcia. Inżynierowie Intela testują właśnie prototyp rozwiązania, które pozwoli je zmniejszyć.

 

Jaka jest różnica między rzeką a strużką wody spływającą ulicą? Na bieg rzeki wpływ mogłoby mieć tylko trzęsienie ziemi. Na drogę płynącej strużki mają wpływ najlżejsze podmuchy wiatru i najmniejsze nierówności terenu.

To dlatego w układach elektronicznych konieczne jest utrzymanie wysokiego napięcia - zapobiega to powstawaniu w nich błędów na skutek ciepła i spadków napięcia. Im bardziej zmniejszamy napięcie (zmniejszając tym samym zużycie prądu) tym więcej zaczyna pojawiać się w nich błędów, które szybko mogą doprowadzić do zawieszenia całego komputera.

By przełamać to ograniczenie, naukowcy zatrudnieni w Intel Labs opracowali prototyp układu, pracujący przy niskich napięciach. Wykorzystali do tego istniejący w sprzedaży układ wykonany w technologii 45 nanometrów i dodali do niego układ wykrywający pojawiające się błędy. W momencie wykrycia błędu, układ nakazuje wykonanie obliczeń jeszcze raz, tym razem przy większym napięciu. Wydłuża to czas obliczeń przy błędzie, lecz dzieje się to tak rzadko, że naukowcom udało się uzyskać przyrost prędkości o 21% a co najważniejsze zmniejszenie poboru prądu o 37% !

Zastanawiamy się czy następnym krokiem będzie dołożenie układu wykrywającego błędy, do układu wykrywającego błędy, do układu...

[via: technologyreview.com]

Kuba Gładykowski