Robot do opieki nad starszymi ludźmi?

Brytyjscy, francuscy i holenderscy konstruktorzy stworzyli robota do opieki nad samotnymi, starszymi ludźmi. Kompai R&D wyprodukowany przez Robosoft ma w zamyśle twórców stanowić podporę dla użytkowników na emeryturze.

 

Sam robot na pierwszy rzut oka wygląda co najmniej niedorzecznie. Wymuszona "humanizowana" konstrukcja i olbrzymia kamera w bańce na czubku "głowy". Od razu też razi brak jakichkolwiek manipulatorów.

 

Według producentów, robot jest doskonałym rozwiązaniem dla samotnych starszych ludzi, ponieważ reaguje na polecenia głosowe, odczytuje kalendarz, godzinę, można mu podyktować notatkę, no i potrafi samodzielnie poruszać się po domu. Zapewnia tez łączność VoIP i wideo. Z poniższej prezentacji wynika, że Kompai jest w stanie także w razie potrzeby nawiązać połączenie z lekarzem.

 

Niestety, wydaje się, że Kompai to po prostu przerośnięta imitacja urządzenia typu smartphone. Brak manipulatorów oraz głosowy interfejs, wymagający wyraźnych poleceń i ciągłego potwierdzania wydawanych komend może nie tylko doprowadzić użytkownika do szału, ale i po prostu nie zdać egzaminu w przypadku nieco zniedołężniałych starszych osób.

 

Jesteśmy to w stanie zrozumieć i przyklasnąć Kompai na warunkach prototypu, ale jeśli chodzi o masową produkcję - zdecydowane nie. Nie ma co zarzucać rynku bublami, a do osiągnięcia zamierzonego efektu jeszcze daleko... choć kierunek wydaje się właściwy. Starszym, samotnym ludziom z pewnością przyda się bezwarunkowa pomoc 24 godziny na dobę.

 

[via CNet News]

 

Łukasz Cichy

Więcej o: