Zobacz na żywo zderzenie protonów

W Genewie właśnie odbywa się eksperyment zderzania protonów w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Eksperyment można obejrzeć na żywo w transmisji internetowej.

 

 

Eksperyment polega na przyspieszeniu protonów w Zderzaczu (LHC), a następnie zderzeniu ich ze sobą. Szacuje się, że energia osiągnięta w ten sposób wynosić będzie 7 TeV (7 bilionów elektronowoltów). Specjalnie na potrzeby tego wydarzenia CERN zbudował cztery nowe multidetektory: ALICE, ATLAS, CMS i LHCb. W oknie transmisji można przełączać się pomiędzy tymi pomieszczeniami.

Transmisję obejrzeć można pod adresem http://webcast.cern.ch/lhcfirstphysics/.

W wydarzeniu można także uczestniczyć za pośrednictwem urządzenia mobilnego pod tym adresem.

 

Planowany przebieg transmisji można sprawdzić na stronach CERN-u. Wydarzenie kończy się o 18.15.

 

Skontaktowaliśmy się z profesorem Grzegorzem Wrochną, dyrektorem Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Pan profesor z emfazą podkreśla, że dokonujący się właśnie eksperyment to przełomowe wydarzenie naukowe, które przecież przeważnie nie odbywa się - tak jak ma to miejsce w tym wypadku - w świetle jupiterów. Może okazać się bowiem, że zderzenie protonów pozwoli "wydrzeć tajemnice natury".

 

Naukowcy spodziewają się, że eksperyment potwierdzi istnienie nowych cząstek, przewidywanych obecnie jedynie przez teorię.

 

Wykryty zostać może bozon Higgsa (tzw. boska cząstka), ostatni brakujący element do potwierdzenia modelu standardowego.

mówił profesor Wrochna.

 

Energia 7 bilionów elektronowoltów, która ma zostać wywołana w Wielkim Zderzaczu Hadronów, jeszcze nigdy do tej pory nie została osiągnięta. Profesor podkreślał także istotność samego LHC, który jest (wedle jego słów) "największym, najbardziej skomplikowanym urządzeniem kiedykolwiek wybudowanym przez człowieka".

 

O samym Zderzaczu prof. Wrochna szerzej opowiadał w wywiadzie Mikro Big Bang

 

Aktualizacja

 

Udało się zderzyć protony i osiągnąć energię 7 TeV.

 

Joanna Sosnowska

Więcej o: