Awaryjna poprawka dla Internet Explorera

Microsoft udostępnił uaktualnienie, usuwające z Internet Explorera 10 błędów w zabezpieczeniach. Pojawienie się poprawki jest pewnym zaskoczeniem (bo zwykle łaty dla produktów MS udostępniane są w każdy drugi wtorek miesiąca), ale koncern tłumaczy, że sytuacja jest wyjątkowa i nie można było zwlekać...

 

Wyjątkowość polega na tym, że wśród 10 załatanych błędów znalazła się krytyczna luka, która już od kilku dni była wykorzystywana przez internetowych przestępców do atakowania użytkowników IE. Dlatego też Microsoft zdecydował, że nie może czekać do 13 kwietnia (drugi wtorek miesiąca) i opublikował uaktualnienie wcześniej, niż pierwotnie zamierzano.

 

Warto dodać, że ataki na razie skierowane były wyłącznie przeciwko Internet Explorerowi w starej wersji 6 i teoretycznie najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed nimi było uaktualnienie programu do nowszej wersji. IE 7 i 8 nie są atakowane (co prawda ów błąd występował również w nich - ale przestępcy nie opracowali jeszcze metody wykorzystania luk w tych wersjach do atakowania Windows). Microsoft spodziewa się jednak, że pojawienie się exploitów działających również w IE 7 i 8 jest tylko kwestią czasu - dlatego zaleca użytkownikom jak najszybsze zainstalowanie poprawek.

 

Najnowszy pakiet poprawek (tzw. cumulative update) jest przeznaczony dla wszystkich obsługiwanych przez Microsoft wersji IE - 6, 7 oraz 8. Microsoft udostępnił też przy okazji dwa dodatkowe zestawy poprawek - usuwające "poważne" luki z aplikacji Windows Movie Maker, MS Producer 2003 oraz MS Excel. Więcej informacji znaleźć można na stronie koncernu. Aby pobrać uaktualnienia, wystarczy odwiedzić witrynę Microsoft Update.

 

Daniel Cieślak

Więcej o: