Wielki pozew o Bluetooth
Niewielka kanadyjska firma złożyła właśnie pozwy przeciwko 18 producentom sprzętu komputerowego - zarzucono im nielegalne korzystanie z opatentowanych rozwiązań z zakresu technologii Bluetooth. Na liście pozwanych znalezła się większość liczących się producentów urządzeń przenośnych - m.in. Acer, Apple, HP, Sony oraz Toshiba.
Przedstawiciele firmy Wi-LAN twierdzą, że wszyscy pozwani naruszają jej patent dotyczący technologii umożliwiających redukowanie interferencji pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi Bluetooth oraz inne standardy komunikacji bezprzewodowej. Dlatego też domagają się od 18 firm wstrzymania sprzedaży produktów wykorzystujących sporne rozwiązania (do czasu wykupienia stosownych licencji) oraz wypłacenia odszkodowania za dotychczasowe naruszenia patentów.
Serwis CNet.com podkreśla, że nie jest to pierwszy taki pozew złożony przez Wi-LAN - firma już kilkakrotnie pozywała innych producentów w związku z naruszeniem patentów (dotyczących zwykle technologii bezprzewodowych). Większość tych procesów wciąż trwa (np. wytoczony Cisco), choć niektóre zakończyły się ugodą, na mocy której pozwani godzili się na wykupienie licencji na sporne patenty.
Dodajmy, że niektórzy amerykańscy komentatorzy już ochrzcili Wi-Lan "trollem patentowym" (tym terminem określa się przedsiębiorstwa, których działalność ogranicza się do skupowania najróżniejszych patentów i wymuszania odszkodowań od firm, które je wykorzystują) - warto jednak podkreślić, że to określenie nie jest w tym przypadku do końca uzasadnione, bo zdecydowana większość patentów z portfolio Wi-Lan to rozwiązania opracowane przez jej pracowników. Firma zajmuje się bowiem opracowywaniem nowych technologii z zakresu komunikacji bezprzewodowej i licencjonowaniem ich producentom sprzętu.
Daniel Cieślak
-
Bingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"
-
Norwegia. Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem
-
Luka VAT. Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta byłego dyrektora w MF
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
- Podwyżki emerytur wchodzą w życie. Ale nie o gwarantowane 70 zł, jak chciał Senat
- Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?
- Paszporty szczepień coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak działają na świecie
- Vivo X51 5G, czyli ciekawy debiut chińskiej marki na polskim rynku. Tylko ta cena... [RECENZJA]
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?